Zm.: Instrukcja Nr 8 w sprawie organizacji wewnętrznej i etatów wydziałów prezydiów rad narodowych.

Monitor Polski

M.P.1951.A-44.576

Akt jednorazowy
Wersja od: 30 maja 1951 r.

UCHWAŁA NR 327
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 maja 1951 r.
o zmianie Instrukcji Nr 8 w sprawie organizacji wewnętrznej i etatów wydziałów prezydiów rad narodowych.

Na podstawie art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o terenowych organach jednolitej władzy państwowej (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 130) Rada Ministrów uchwala:
W uchwale Rady Ministrów z dnia 10 czerwca 1950 r. - Instrukcja Nr 8 w sprawie organizacji wewnętrznej i etatów wydziałów prezydiów rad narodowych (Monitor Polski Nr A-70, poz. 814 z późniejszymi zmianami) wprowadza się następujące zmiany:
1.
W § 1 w pkt 14 "Wydział Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej" w rubrykach "Oddział" i "Zakres spraw" dodaje się pkt 8 w brzmieniu:

"8. Zaopatrzenia. Sprawy planowania, koordynacji i realizacji planów zaopatrzenia w materiały biegowe, inwestycyjne i kapitalnych remontów oraz nadzoru w zakresie zaopatrzenia".

2.
W § 10 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

"3. Przepis ust. 1 nie dotyczy również organizacji wewnętrznej wydziałów gospodarki komunalnej, wydziałów gospodarki mieszkaniowej i terenów oraz wydziału kwaterunkowego Prezydiów Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi, a także wydziałów gospodarki komunalnej i mieszkaniowej miast liczących ponad 100.000 mieszkańców".

3.
Po § 10a dodaje się nowe §§ 10b, 10c i 10d w brzmieniu:

"§ 10b.

1. Ustala się następującą tymczasową organizację wewnętrzną wydziałów gospodarki komunalnej, Prezydiów Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi:

WydziałOddziałZakres spraw
Gospodarki Komunalnej1. PlanowaniaSprawy: programów, koordynacji i opracowania zbiorczych planów, bilansu materiałowego; nadzór nad funkcjonowaniem służb planowania, sprawozdawczości i statystyki - w zakresie działania wydziału.
2. InwestycjiSprawy: planu inwestycyjnego, dokumentacji technicznej, planowania wykonawstwa robót inwestycyjnych, planowania zaopatrzenia inwestycyjnego - w zakresie działania wydziału.
3. FinansówSprawy opracowania w zakresie działania wydziału materiałów do budżetu i do planów finansowych przedsiębiorstw i urządzeń komunalnych oraz sprawy kredytowe, rachunkowości i kasowości przedsiębiorstw miejskich.
4. Ulic, Placów i Terenów ZielonychSprawy dotyczące budowy, urządzenia i utrzymania dróg, ulic, placów, wiaduktów i innych obiektów służących do komunikacji w mieście, sprawy parków, zieleńców, ogrodów zoologicznych, ogrodów działkowych, terenów sportowych, grobownictwa.
5. Przedsiębiorstw i Urządzeń MiejskichSprawy: organizacyjne, gospodarcze, techniczne i nadzoru urządzeń zaopatrzenia miasta w wodę, urządzeń kanalizacyjnych i innych służących do oczyszczania i asenizacji miasta, przedsiębiorstw, urządzeń i innych zakładów służących do komunikacji w mieście, kąpielisk, pralni, oświetlenia ulic i placów publicznych, wszystkich innych przedsiębiorstw komunalnych poza należącymi do zakresu działania wydziału gospodarki mieszkaniowej i terenów.
8. Kadr i SzkoleniaSprawy osobowe pracowników komórek organizacyjnych, objętych zakresem działania wydziału, oraz sprawy szkolenia pracowników w takim zakresie.
7. ZaopatrzeniaSprawy: realizacji planów zaopatrzenia w zakresie działania wydziału, ustalenia zasad gospodarki materiałowej przy realizacji planów zaopatrzenia nieinwestycyjnego, inwestycyjnego i kapitalnych remontów, przestrzegania stosowania norm zużycia i zapasów, nadzoru nad zawieraniem i wykonaniem umów planowych oraz arbitrażu wstępnego w tych sprawach.
8. Samodzielny Referat Zatrudnienia, Płac i NormSprawy: dotyczące polityki zatrudnienia, płac i norm w przedsiębiorstwach objętych zakresem działania wydziału, kontroli stosowania tabel zaszeregowania pracowników, przestrzegania tabel limitów procentowych zaszeregowania do poszczególnych grup uposażenia, limitu przeciętnych płac pracowników fizycznych i umysłowych, rozpatrywania wniosków w sprawach płac i norm pracy, pieczy nad działalnością techników normowania pracy, zakładowych komisji norm pracy, sprawozdawczości w zakresie zatrudnienia i płac.
9. Samodzielny Referat OgólnySprawy gospodarcze wydziału oraz sprawy nie należące do innych oddziałów (referatów) wydziału.

2. Ustala się następującą tymczasową organizację wewnętrzną wydziałów gospodarki mieszkaniowej i terenów Prezydiów Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi:

WydziałOddziałZakres spraw
Gospodarki Mieszkaniowej i Terenów1. Zarząd Domów i OsiedliSprawy: nadzoru ogólnego nad działalnością zarządów budynków mieszkalnych, wymiaru i poboru czynszów za lokale mieszkalne i użytkowe. orzekania w przypadkach przewidzianych w przepisach o najmie lokali, nadzoru nad eksploatacją i remontem bieżącym domów mieszkalnych, w tym również domów znajdujących się we władaniu sektora uspołecznionego, i nad działalnością zrzeszeń właścicieli domów prywatnych oraz nadzoru ogólnego nad działalnością zarządów hoteli.
2. Gospodarki TerenamiSprawy: ewidencji, inwentaryzacji i uporządkowania terenów w mieście dla potrzeb gospodarki terenowej, sprawy zarządu terenami oraz sprawy związane z wykonywaniem dekretu o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy.
3. Remontów i RozbiórekSprawy: ogólnego nadzoru nad miejskimi przedsiębiorstwami remontowo-budowlanymi, organizacji wykonawstwa remontu budowlanego, opracowania planów działalności miejskich przedsiębiorstw remontowo-budowlanych, analizy planów finansowo-gospodarczych i produkcyjnych tych przedsiębiorstw, sprawy związane z rozbiórką domów.
4. PlanowaniaSprawy: opracowania planów zaspakajania potrzeb mieszkaniowych miasta, sporządzania planów zbiorczych, realizacji planów zaopatrzenia w zakresie działalności wydziału, sprawy zatrudnienia, płac i norm, sprawy finansowe w zakresie działalności wydziału.
Uwaga: Ponadto w Prezydium Rady Narodowej w m. Łodzi tworzy się oddział:
5. KwaterunkowySprawy związane z wykonywaniem przepisów dekretu o publicznej gospodarce lokalami.
6. Samodzielny Referat Ogólno-AdministracyjnySprawy osobowe i szkolenia dotyczące pracowników przedsiębiorstw objętych zakresem działania wydziału, sprawy nie należące do zakresu działania innych oddziałów.
Uwaga: Ponadto w Prezydium Rady Narodowej w m. st. Warszawie tworzy się wydział:
Kwaterunkowy1. Polityki KwaterunkowejSprawy: wydawania nakazów opróżnienia lokali i przydzielania mieszkań zastępczych w przypadkach konieczności usunięcia mieszkańców z domów zagrożonych i przeznaczonych do rozbiórki, ogólnego nadzoru nad zakwaterowaniem mieszkań pracowniczych oraz obsługa odwoławczej komisji lokalowej.
2. Przydziału Lokali ISprawy przydziałów lokali mieszkalnych i użytkowych, a w szczególności wydawanie w ramach przepisów dekretu o publicznej gospodarce lokalami decyzji co do przydziałów i opróżnień lokali oraz przekwaterowań (sprawy lokali przy ulicach od A-N).
3. Przydziału Lokali IIJak wyżej - sprawy lokali przy ulicach od N-Z.
4. EwidencjiProwadzenie aktualnej kartoteki lokali mieszkalnych i użytkowych.
5. KontroliProwadzenie aktualnej kontroli stanu zaludnienia lokalu oraz kontroli uprawnień do uzyskania przydziału lokalu.
6. Samodzielny Referat Administracyjno-GospodarczySprawy: finansowo-gospodarcze wydziału, ewidencji wpływających pism, przygotowywania czystopisów, ekspedycji pism i prowadzenia archiwów.

§ 10c. Wydział gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydiów rad narodowych miast liczących ponad 100.000 mieszkańców oprócz jednostek organizacyjnych, wchodzących w skład wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydiów wojewódzkich rad narodowych (§ 1 pkt 14), obejmuje ponadto oddział 9 kwaterunkowy, do którego zakresu działania wchodzą: sprawy przydziałów lokali, opróżnień lokali i przekwaterowań w ramach przepisów o publicznej gospodarce lokalami oraz prowadzenie ewidencji lokali i ich wykorzystania.".

"§ 10d.

Wydział gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydiów rad narodowych miast stanowiących powiaty oprócz jednostek organizacyjnych wchodzących w skład wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydiów powiatowych rad narodowych (§ 2 pkt 7) obejmuje ponadto referat finansowy.".

Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów i Ministrowi Gospodarki Komunalnej.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.