Rozdział 3 - Sposób organizowania i wykonywania obowiązkowego świadczenia usług przewozowych oraz dokonywania związanych z tym rozliczeń. - Zgłaszanie zapotrzebowania na usługi przewozowe, powoływanie do obowiązkowego świadczenia usług przewozowych oraz ich organizowanie i wykonywanie.

Monitor Polski

M.P.1964.73.345

Akt utracił moc
Wersja od: 21 kwietnia 1973 r.

Rozdział  3.

Sposób organizowania i wykonywania obowiązkowego świadczenia usług przewozowych oraz dokonywania związanych z tym rozliczeń.

§  4.
1.
Pojazdy samochodowe dostarczone do obowiązkowego świadczenia usług przewozowych mogą być skierowane do świadczenia tych usług tylko na obszar powiatu (miasta stanowiącego powiat miejski) lub miasta wyłączonego z województwa, na których terenie znajduje się siedziba jednostki powołanej do obowiązkowego świadczenia.
2.
Zasięg przewozu wykonywanego pojazdami, wymienionymi w ust. 1, może obejmować również obszar powiatów (miast stanowiących powiaty miejskie)lub miasta wyłączone z województwa, sąsiadujących z obszarem określonym w ust. 1.
§  5.
Jeżeli na obszarze określonym w § 4 ust. 1 nie ma placówki terenowej jednostki upoważnionej do dysponowania pojazdami dostarczonymi do obowiązkowego świadczenia usług przewozowych, jednostka ta jest obowiązana ustanowić na tym obszrze swego pełnomocnika.
§  6.
1.
Dzienne zadania przewozowe dla pojazdów dostarczonych do obowiązkowego świadczenia usług przewozowych wyznacza jednostka upoważniona do dysponowania pojazdami, z uwzględnieniem obowiązujących przepisów o czasie pracy kierowców.
2.
Jednostki powołane do obowiązkowego świadczenia usług przewozowych dostarczają pojazdy samochodowe w miejscu i czasie, określonych przez jednostkę (jej pełnomocnika) upoważnioną do dysponowania pojazdami.
3.
Karty drogowe dla pojazdów, wymienionych w ust. 2, wystawiają jednostki powołane do świadczenia, ze wskazaniem jednostki upoważnionej do dysponowania tymi pojazdami; w kartach drogowych jednostka upoważniona do dysponowania pojazdem wpisuje zadania (zlecenia) przewozowe na dany dzień, a po zakończeniu dziennej pracy pojazdu potwierdza ich wykonanie; potwierdzona karta drogowa stanowi podstawę do obliczenia należności za usługę przewozową.
4.
Na żądanie jednostki upoważnionej do dysponowania pojazdami samochodowymi, dostarczonymi do obowiązkowego świadczenia usług przewozowych, kierowcy tych pojazdów obowiązani są wypełniać, oprócz kart drogowych, osobny dokument przewozowy dostarczony przez tę jednostkę oraz uzyskać na nim potwierdzenie odbioru ładunków.
§  7.
Kierowcy pojazdów samochodowych, kierujący pojazdami dostarczonymi do obowiązkowego świadczenia usułg przewozowych, otrzymują wynagrodzenie za pracę oraz wszelkie świadczenia wynikające ze stosunku pracy od jednostki powołanej do świadczenia usług (macierzystej jednostki kierowcy), zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§  8.
Jednostka upoważniona do dysponowania pojazdami samochodowymi dostarczonymi do obowiązkowego świadczenia usług przewozowych obowiązana jest:
1)
na żądanie jednostki, powołanej do świadczenia, zorganizować odpłatnie (po cenie kosztów własnych) udzielanie doraźnej pomocy technicznej w zakresie drobnych napraw pojazdów dostarczonych do obowiązkowego świadczenia usług przewozowych, jeżeli w miejscowości, w której świadczone są te usługi, znajduje się stała lub czasowa baza techniczna jednostki dysponującej, a odległość tej miejscowości od stałego miejsca postoju dostarczonego pojazdu wynosi co najmniej 20 km,
2)
zawiadomić właściwy do spraw komunikacji organ prezydium rady narodowej, który powołał do obowiązkowego świadczenia usług przewozowych, o każdym niedostarczeniu pojazdu w wyznaczonym terminie i miejscu,
3)
informować organ wymieniony w pkt 2, na jego żądanie, o przebiegu świadczenia.
§  9.
1.
Jednostka upoważniona do dysponowania pojazdami samochodowymi dostarczonymi do obowiązkowego świadczenia usług przewozowych wypłaca jednostkom, które pojazdów dostarczyły, wynagrodzenie według taryfy przewidzianej w przepisach o dostarczaniu środków przewozowych na rzecz wojska w czasie pokoju.
2.
Jeżeli do dysponowania pojazdami samochodowymi dostarczonymi do obowiązkowego świadczenia usług przewozowych upoważnione jest państwowe przedsiębiorstwo transportu publicznego, za świadczone usługi pobiera ono od jednostek, na których rzecz świadczenia są wykonywane, opłaty według stawek przewidzianych w obowiązującej taryfie transportu samochodowego i spedycji.
3.
Jeżeli do dysponowania pojazdami samochodowymi dostarczonymi do obowiązkowego świadczenia usług przewozowych upoważniona jest inna jednostka niż określona w ust. 2, za świadczone usługi pobiera ona od jednostek, na których rzecz świadczenia są wykonywane, opłaty według taryfy wymienionej w ust. 1.