Rozdział 1 - Sposób zgłaszania zapotrzebowania na usługi przewozowe. - Zgłaszanie zapotrzebowania na usługi przewozowe, powoływanie do obowiązkowego świadczenia usług przewozowych oraz ich organizowanie i wykonywanie.

Monitor Polski

M.P.1964.73.345

Akt utracił moc
Wersja od: 21 kwietnia 1973 r.

Rozdział  1. 1

Sposób zgłaszania zapotrzebowania na usługi przewozowe.

§  1.
1.
Jeżeli środki przewozowe posiadane przez jednostki administracji państwowej, gospodarki uspołecznionej oraz organizacji społecznych lub politycznych, realizujące cele określone w § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 marca 1964 r. w sprawie obowiązkowego świadczenia usług przewozowych w krajowym transporcie drogowym (Dz. U. z 1964 r.Nr 10, poz. 65, z 1971 r. Nr 31, poz. 283 i z 1972 r. Nr 49, poz. 317), są niewystarczające, jednostki te zgłaszają wnioski dotyczące zapotrzebowania na usługi przewozowe właściwemu do spraw komunikacji organowi prezydium powiatowej rady narodowej (rady narodowej miasta stanowiącego powiat), a w mieście wyłączonym z województwa - organowi do spraw komunikacji prezydium rady narodowej tego miasta.
2.
Wnioski powinny zawierać dokładne określenie jednostki potrzebującej pomocy przewozowej, rodzaju przewozu, wielkości przewozu (w tonach) i ogólnej ładowności potrzebnych do jego wykonywania środków przewozowych.
§  2.
1.
Właściwy do spraw komunikacji organ prezydium powiatowej rady narodowej (rady narodowej miasta stanowiącego powiat), a w mieście wyłączonym z województwa organ do spraw komunikacji prezydium rady narodowej tego miasta porównuje dane, zawarte w otrzymanych wnioskach ze zdolnością przewozową jednostek prowadzących publiczny transport drogowy na obszarze objętym jego zakresem działania; jeżeli z przeprowadzonego porównania wynika, że jednostki prowadzące publiczny transport drogowy nie są w stanie zaspokoić wszystkich zgłoszonych potrzeb przewozowych, określa globalną ilość środków przewozowych, które powinny być użyte do przewozu w ramach obowiązkowego świadczenia usług przewozowych.
2.
Organ do spraw komunikacji prezydium powiatowej rady narodowej na podstawie sporządzonego bilansu potrzeb dokonuje podziału zadań przewozowych z jednoczesnym określeniem środków taborowych na poszczególne, objęte jego zasięgiem działania, tereny gmin (miast i gmin) i miast nie stanowiących powiatów oraz ustala szczegółowy wykaz jednostek organizacyjnych, które powinny być powołane do obowiązkowego świadczenia usług przewozowych.
3.
W miastach staowiących powiaty lub wyłączonych z województw czynności, o których mowa w ust. 2, dokonują organy do spraw komunikacji prezydiów rad narodowych tych miast.
1 Rozdział 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 4 kwietnia 1973 r. (M.P.73.19.117) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 kwietnia 1973 r.