Rozdział 2 - Przekazywanie i przechowywanie materiałów powstałych w wyniku robót. - Zgłaszanie robót geodezyjnych i kartograficznych i przekazywanie materiałów powstałych w wyniku tych robót organom państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej.

Monitor Polski

M.P.1959.102.545

Akt utracił moc
Wersja od: 28 grudnia 1959 r.

II.

Przekazywanie i przechowywanie materiałów powstałych w wyniku robót.

§  7.
1.
Wykonawca robót geodezyjnych obowiązany jest w ciągu 14 dni od zakończenia robót po ich ostatecznym odbiorze przekazać materiały, stanowiące wynik robót, określone obowiązującymi przepisami technicznymi, właściwym organom państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej. Przekazywane materiały powinny obejmować część archiwalną i ewidencyjną operatu geodezyjnego, określoną obowiązującymi przepisami technicznymi, oraz materiały przeznaczone dla zleceniodawcy.
2.
Wykonawca robót kartograficznych obowiązany jest w ciągu 14 dni od zakończenia druku wydawnictwa przekazać 3 egzemplarze tego wydawnictwa do Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii.
§  8.
1.
Właściwymi organami państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej do przyjmowania i przechowywania przekazanych materiałów są:
1)
Główny Urząd Geodezji i Kartografii - w zakresie robót wymienionych w § 2 pkt 1 i pkt 2;
2)
organy administracji geodezyjnej prezydiów rad narodowych - w zakresie robót wymienionych w § 2 pkt 3.
2.
Delegatury Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii przechowują materiały wymienione w ust. 1 pkt 1 w zakresie ustalonym przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii.
§  9.
Do przekazywanych materiałów geodezyjnych wykonawca obowiązany jest dołączyć:
1)
wyszczególnienie przekazywanych materiałów,
2)
odpis zgłoszenia roboty,
3)
udostępnione materiały,
4)
protokoły końcowej kontroli technicznej,
5)
sprawozdanie techniczne,
6)
dowody przekazania pod ochronę założonych znaków geodezyjnych,

o ile dokumenty te nie wchodzą w skład części archiwalnej lub ewidencyjnej przewidzianej obowiązującymi przepisami technicznymi.

§  10.
Wykonawca robót geodezyjnych wymienionych w § 4 ust. 2 obowiązany jest równocześnie z przekazaniem sporządzonych materiałów organom wymienionym w § 8 ust. 1 pkt 2 przekazać delegaturze Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii właściwej dla terenu robót kopie lub odpisy:
1)
szkicu osnowy geodezyjnej z naniesieniem sytuacji, umożliwiającej lokalizację na mapie topograficznej,
2)
wykazu współrzędnych i cech wysokości,
3)
opisów topograficznych znaków osnowy,
4)
sprawozdania technicznego.
§  11.
1.
Jeżeli robota była wykonana na obszarze dwu lub więcej powiatów (miast stanowiących powiaty), delegatura Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii ustali, jakie materiały i którym organom wykonawca obowiązany jest przekazać.
2.
Przepis ust. 1 nie ma zastosowania do robót wymienionych w § 2 pkt 1 i pkt 2 lit. a) i b).
§  12.
1.
Gdy robota geodezyjna ma charakter złożony i długotrwały, organ, do którego ją zgłoszono, może wyrazić zgodę na przekazywanie materiałów geodezyjnych z poszczególnych etapów roboty.
2.
W uzasadnionych przypadkach, w szczególności przy długotrwałej, etapowej realizacji geodezyjnych opracowań projektów (np. przy budowie zakładów przemysłowych, osiedli) za zgodą organu, do którego zgłoszono robotę, wykonawca może zatrzymać na określony czas część materiałów niezbędną do dalszych opracowań, z której to części obowiązany jest on udostępniać zainteresowanym materiały geodezyjne.
§  13.
Organ państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej przyjmujący materiały geodezyjne i kartograficzne:
1)
sprawdza, czy przekazywane materiały są kompletne i czy ich skład jest zgodny z przepisami technicznymi,
2)
włącza do zasobu kartograficzno-geodezyjnego składnicy geodezyjnej materiały wymienione w § 7 ust. 1 i §§ 8-11,
3)
zaopatruje w klauzulę według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do niniejszego zarządzenia mapy i rejestry włączone do zasobu kartograficzno-geodezyjnego składnicy geodezyjnej, jak również przeznaczone dla zleceniodawcy,
4)
zwraca wykonawcy robót geodezyjnych materiały przeznaczone dla zleceniodawcy w terminie do 14 dni, o ile spełnione zostały warunki określone w pkt 1.
§  14.
1.
Organ państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej przyjmujący zgłoszenia i materiały prowadzi dziennik ewidencji robót według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 lub nr 5 do niniejszego zarządzenia.
2.
Do dziennika ewidencji robót geodezyjnych wpisuje się również pomiary sytuacyjne i wysokościowe, wykonywane przez organy administracji geodezyjnej prezydiów rad narodowych.