Rozdział 1 - Zgłaszanie robót. - Zgłaszanie robót geodezyjnych i kartograficznych i przekazywanie materiałów powstałych w wyniku tych robót organom państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej.

Monitor Polski

M.P.1959.102.545

Akt utracił moc
Wersja od: 28 grudnia 1959 r.

I.

Zgłaszanie robót.

§  1.
1.
Wykonawca robót geodezyjnych obejmujących prace polowe i kameralne bądź robót kartograficznych obejmujących opracowanie map i atlasów zobowiązany jest zgłosić te roboty przed przystąpieniem do ich wykonania właściwym organom państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej.
2.
Zgłoszenie robót geodezyjnych i kartograficznych w trybie niniejszego zarządzenia nie zwalnia wykonawcy od obowiązków określonych przepisami o nadzorze nad publikacjami wydawanymi drukiem.
3.
Zgłoszenie robót geodezyjnych w trybie niniejszego zarządzenia nie upoważnia wykonawcy do rozpoczęcia tych robót, o ile nie został spełniony obowiązek uzgodnienia z delegaturą Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii zakresu oraz metod i dokładności w przypadkach przewidzianych w § 8 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1956 r. w sprawie zakresu działania organów państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej (Dz. U. Nr 40, poz. 182).
§  2.
Właściwymi organami państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej do przyjmowania zgłoszeń są:
1)
Główny Urząd Geodezji i Kartografii - w zakresie:
a)
robót kartograficznych,
b)
pomiarów astronomicznych, grawimetrycznych i magnetycznych, wykonywanych dla potrzeb geodezji;
2)
delegatury Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii właściwe dla terenu robót - w zakresie:
a)
pomiarów państwowej (podstawowej) osnowy geodezyjnej (triangulacji głównej, wypełniającej i zagęszczającej, poligonizacji precyzyjnej, niwelacji od I do IV klasy),
b)
prac fotogrametrycznych i topograficznych;
3)
organy administracji prezydiów powiatowych rad narodowych, prezydiów rad narodowych miast stanowiących powiaty lub prezydiów rad narodowych miast wyłączonych z województw, właściwe w sprawach geodezji, w dalszej treści zwane "organami administracji geodezyjnej prezydiów rad narodowych", właściwe dla terenu robót - w zakresie:
a)
pomiarów lokalnych (szczegółowych) osnów geodezyjnych, pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych niezależnie od wielkości obszaru i długości trasy,
b)
pomiarów uzupełniających,
c)
innych pomiarów nie wymienionych w pkt 1-3 lit. a) i b) i nie wyłączonych od obowiązku zgłaszania.
§  3.
1.
Wykonawca zgłasza robotę w formie pisemnej na formularzu według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 lub nr 2 do niniejszego zarządzenia w terminie 14 dni przed przystąpieniem do jej wykonania. Termin rozpoczęcia roboty może ulec skróceniu za zgodą organu przyjmującego.
2.
W przypadkach nagłych, uzasadnionych awarią (w zakładach przemysłowych) lub klęską żywiołową, wykonawca roboty geodezyjnej może ją zgłosić po przystąpieniu do jej wykonania, przy czym terminy wymienione w ust. 1 liczy się od dnia rozpoczęcia roboty.
3.
Do zgłoszenia roboty geodezyjnej załącza się szkic lokalizacji projektowanej roboty, sporządzony z mapy w skali nie mniejszej od 1 : 100.000 lub na jej kopii, z podaniem przebiegu granic jednostek administracyjnych.
§  4.
1.
Niezależnie od zgłoszenia roboty geodezyjnej zgodnie z § 3 odpis zgłoszenia wraz ze szkicem wykonawca przesyła:
1)
delegaturze Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii - w razie zgłoszenia robót do Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii;
2)
organom administracji geodezyjnej prezydiów rad narodowych - w razie zgłoszenia roboty do delegatury Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii.
2.
Pomiary lokalnych osnów geodezyjnych, pomiary sytuacyjne i wysokościowe, wykonywane w miastach i osiedlach na obszarach ponad 200 ha albo na trasach o długości ponad 10 km, a na terenach pozostałych na obszarach ponad 500 ha, albo na trasach o długości ponad 25 km, oraz roboty geodezyjne wykonywane na mniejszych obszarach i na krótszych trasach - jeżeli do ich wykonania jest wymagane założenie bądź rekonstrukcja państwowej lub lokalnej osnowy geodezyjnej - podlegają równoczesnemu zgłaszaniu do delegatur Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii i do organów administracji geodezyjnej prezydiów rad narodowych.
§  5.
1.
Na podstawie otrzymanego zgłoszenia organ państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej przyjmujący zgłoszenie obowiązany jest w terminach wymienionych w § 3 powiadomić wykonawcę na piśmie, jakie są istniejące lub będące w opracowaniu materiały geodezyjne i kartograficzne, które czynią zbędnym wykonanie zgłoszonej roboty, bądź:
1)
udostępnić wykonawcy posiadane materiały lub poinformować go na piśmie o ich braku;
2)
poinformować, gdzie i jakie materiały powinny być wykorzystane przy wykonywaniu zgłoszonej roboty,
2.
Organ wydający wykonawcy posiadane materiały geodezyjne, służące do nawiązania zgłaszanych robót do tych materiałów, dołączy ich charakterystykę sporządzoną według obowiązujących przepisów technicznych. W razie niemożności dostarczenia takiej charakterystyki należy poinformować wykonawcę o tym na piśmie.
3.
Jeżeli zgłoszenie było niekompletne lub wymaga dodatkowych wyjaśnień, termin, o którym mowa w ust. 1, przesuwa się odpowiednio, licząc od uzupełnienia zgłoszenia lub złożenia wyjaśnień przez wykonawcę.
4.
Nie udostępnia się materiałów w przypadku, gdy wykonawca nie jest organem państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej lub nie posiada zgody na wykonywanie robót geodezyjnych stosownie do przepisów art. 7 dekretu z dnia 13 czerwca 1956 r. o państwowej służbie geodezyjnej i kartograficznej (Dz. U. Nr 25, poz. 115).
§  6.
1.
Zmiany zakresu i rodzaju robót należy zgłaszać w trybie i terminach przewidzianych do zgłaszania robót.
2.
W razie zaniechania wykonania zgłoszonej roboty wykonawca obowiązany jest powiadomić o tym w ciągu 7 dni właściwy organ państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej i zwrócić udostępnione mu materiały geodezyjne i kartograficzne, a materiały powstałe w wyniku wykonanej roboty przekazać do właściwego organu państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej.