Rozdział 2 - Zezwolenia na czynności obrotu wartościami dewizowymi. - Zezwolenie na niektóre czynności obrotu wartościami dewizowymi oraz graniczna kontrola dewizowa.

Monitor Polski

M.P.1973.29.184

Akt utracił moc
Wersja od: 22 września 1983 r.

Rozdział  2

Zezwolenia na czynności obrotu wartościami dewizowymi.

§  6.
1.
Zezwala się na przekazywanie na zasadzie wzajemności do państw członkowskich Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG) dla obywateli i osób prawnych tych państw kwot pieniężnych z tytułów:
1)
wynagrodzeń pracowników przedstawicielstw dyplomatycznych, handlowych i innych oficjalnych przedstawicielstw w Polsce państw członkowskich RWPG lub międzynarodowych organizacji,
2)
wynagrodzeń za pracę, stypendiów, diet i innych kwot należnych w związku z zatrudnieniem lub pobieraniem nauki w Polsce,
3)
należności pieniężnych przypadających osobom zaproszonym przez uprawnioną jednostkę polską, np. do wygłoszenia odczytów, referatów, świadczenia usług z zakresu plastyki, na występy artystyczne lub zawody,
4)
honorariów autorskich,
5)
odszkodowań za wypadki przy pracy, utratę zdrowia lub z innych tytułów,
6)
posiadania w Polsce środków pieniężnych należących do obywateli państw członkowskich RWPG, wyjeżdżających do innego z tych państw na pobyt stały,
7)
realizacji osobistego majątku ruchomego i nieruchomego, należącego do obywateli państw członkowskich RWPG,
8)
emerytur, rent i świadczeń o charakterze rentowym,
9)
ubezpieczeń,
10)
spadków i realizacji mienia spadkowego,
11)
alimentów i pomocy dla krewnych, w wysokości ustalonej odrębnymi przepisami,
12)
nagród pieniężnych,
13)
innych należności pieniężnych prawomocnie zasądzonych lub orzeczonych przez uprawnione organy administracyjne.
2.
Warunkiem przekazania kwot z tytułów wymienionych w ust. 1 jest udokumentowanie przez zlecającego zgodności tytułu przekazu z polskimi przepisami dewizowymi w sposób ustalony przez Narodowy Bank Polski.
§  7.
1.
Zezwala się jednostkom gospodarki uspołecznionej na dokonywanie za pośrednictwem Narodowego Banku Polskiego, w ciężar środków posiadanych w rocznym planie obrotów płatniczych z zagranicą, płatności za granicę z tytułu usług nie związanych z obrotem towarowym z zagranicą oraz wydatków administracyjnych i świadczeń rentowych, jeżeli obowiązek przekazywania świadczeń rentowych wynika z międzynarodowych umów lub porozumień.
2.
Płatności, o których mowa w ust. 1, z tytułu umów można dokonywać, jeżeli umowy zostały zatwierdzone przez właściwy organ dewizowy lub zostały zwolnione od tego obowiązku.
§  8.
1.
Zezwala się krajowcom dewizowym na wypłacanie w kraju w złotych należności przypadających cudzoziemcom dewizowym z umów zawartych z zachowaniem przepisów dewizowych oraz z tytułu bezumownego wykorzystania obcych praw autorskich.
2.
Zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy wypłacania należności z umów obrotu towarowego z zagranicą i umów o świadczenie usług związanych z obrotem towarowym z zagranicą.
§  9.
1.
Zezwala się polskim przedsiębiorstwom wydawniczym na wypłacanie w kraju na zlecenie wydawnictw zagranicznych należności płatnych w złotych w kraju, przypadających z umów wydawniczych zatwierdzonych przez właściwy organ dewizowy na pokrycie kosztów pobytu w Polsce autorów, ich małżonków i dzieci, jak również pracowników zainteresowanego wydawnictwa zagranicznego.
2.
Wymagalne należności, o których mowa w ust. 1, mogą być wpłacane na zagraniczne rachunki specjalne wydawnictw, otwierane i prowadzone w złotych w Banku Handlowym w Warszawie S.A. Na rachunki te nie mogą być przyjmowane wpłaty z innych tytułów. Wypłaty w kraju osobom, o których mowa w ust. 1, nie wymagają zezwolenia dewizowego.
§  10.
1.
Zezwala się krajowcom dewizowym na zatrudnianie cudzoziemców dewizowych przebywających w Polsce, jeżeli nie jest to sprzeczne z przepisami o zatrudnianiu cudzoziemców, pod warunkiem, że wynagrodzenie określone będzie w umowie w złotych z klauzulą wypłaty w kraju, bez obowiązku pracodawcy przekazania wynagrodzenia za granicę.
2.
Warunek ograniczający przekazanie wynagrodzenia za granicę nie ma zastosowania przy zawieraniu umów o zatrudnienie cudzoziemców dewizowych obywateli państw członkowskich RWPG.
§  11.
1.
Zezwala się jednostkom gospodarki uspołecznionej na zawieranie z cudzoziemcami dewizowymi przebywającymi w Polsce umów o wygłoszenie wykładów, referatów, odczytów, napisanie artykułów i innych opracowań autorskich, pod warunkiem ustalenia w umowie wysokości honorarium według obowiązujących stawek krajowych, z zastrzeżeniem wypłaty honorarium w kraju w złotych, bez obowiązku przekazania należności za granicę.
2.
Zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, dotyczy zawierania umów, zobowiązujących każdą ze stron do wykonania jej zobowiązań w całości w Polsce.
3.
Przepis § 10 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  12.
Zezwala się jednostkom gospodarki uspołecznionej uprawnionym do organizowania konkursów lub innych imprez na dokonywanie wypłat cudzoziemcom dewizowym w kraju w złotych nagród pieniężnych lub wynagrodzeń z tytułu uczestnictwa w konkursach lub imprezach albo uczestnictwa w charakterze jurorów.
§  13.
Zezwala się jednostkom gospodarki uspołecznionej na wypłacanie w kraju w złotych cudzoziemcom dewizowym kwot stypendiów przyznanych im na podstawie obowiązujących przepisów polskich oraz porozumień międzynarodowych.
§  14.
1.
Zezwala się na wypłacanie w kraju w złotych należności świadków cudzoziemców dewizowych wezwanych w tym charakterze przez sąd polski.
2.
Do wypłaty tych należności w zagranicznych środkach płatniczych przepis § 7 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
§  15.
Zezwala się zarządom hoteli na zawieranie z cudzoziemcami dewizowymi umów o odszkodowanie za rzeczy zaginione, ustalających wypłatę odszkodowania w kraju w złotych.
§  16.
Zezwala się jednostkom gospodarki uspołecznionej na wypłatę w kraju w złotych cudzoziemcom dewizowym kwot wygranych na loteriach, w grach i zakładach zarządzonych lub zatwierdzonych przez właściwy organ państwowy.
§  17.
Zezwala się krajowym bankom i instytucjom kredytowym na przyjmowanie na rachunki pieniędzy polskich uzyskanych przez cudzoziemców dewizowych przebywających w Polsce z umów o pracę lub innych zajęć zarobkowych.
§  18.
1. 2
Zezwala się Towarzystwu Ubezpieczeń i Reasekuracji »Warta« Spółka Akcyjna na zawieranie umów ubezpieczenia renty w walucie wymienialnej:
1)
z krajowcami dewizowymi - na rzecz ubezpieczającego lub innych krajowców dewizowych,
2)
z cudzoziemcami dewizowymi - na rzecz ubezpieczającego, innych cudzoziemców dewizowych lub krajowców dewizowych.
2.
Umowy mogą być zawierane, zależnie od terminu płatności renty, z zachowaniem "ogólnych warunków ubezpieczenia rent odroczonych" lub "ogólnych warunków ubezpieczenia rent natychmiast płatnych", z tym że wzajemne zobowiązania stron powinny być określone w walucie wymienialnej z zastrzeżeniem wykonania ich w tej samej walucie, w sposób zgodny z zezwoleniem, o którym mowa w ust. 3.
3.
Zezwala się na wypłacanie rent i świadczeń z umowy ubezpieczenia krajowcom dewizowym na ich bankowe oprocentowane rachunki walutowe w kraju, a cudzoziemcom dewizowym w drodze przekazu za granicę.
§  19.
1.
Zezwala się osobom fizycznym krajowcom dewizowym na zawieranie umów z cudzoziemcami dewizowymi za pośrednictwem:
1)
Przedsiębiorstwa Eksportu i Importu "Film Polski":
a)
o usługi artystyczne dla produkcji filmów,
b)
o przeniesienie praw autorskich do utworów stanowiących podstawę scenariusza, noweli filmowych, scenariuszy, scenopisów, dialogów lub utworów muzycznych i plastycznych - jeżeli przeniesienie praw następuje w celu produkcji filmów,
2)
Polskiej Agencji Artystycznej "Pagart" - o usługi artystyczne za granicą w dziedzinie muzyki, teatru, estrady i innych form widowiskowych, a w szczególności o występy na scenie i estradzie, w radio i telewizji, nagrania mechaniczne dla radiofonii, zapisy obrazu dla telewizji oraz o usługi w charakterze reżysera, inspicjenta, scenografa, choreografa,
3)
"Zjednoczonego Przedsiębiorstwa Rozrywkowego" - o występy w programach cyrkowych, rewiowych i wariete za granicą.
2.
Przepisy § 28 ust. 1 i 3 stosuje się odpowiednio.
§  20.
Zezwala się osobom fizycznym krajowcom dewizowym na zawieranie z cudzoziemcami dewizowymi, za pośrednictwem Stowarzyszenia Autorów "ZAIKS" lub "Agencji Autorskiej" albo polskich przedsiębiorstw wydawniczych, umów o wydanie dzieł literackich za granicę, publiczne wystawienie za granicą dzieł scenograficznych, muzycznych i innych, nie wyłączając nadania dzieł w programach zagranicznego radia i telewizji, pod warunkiem zastrzeżenia w umowie, że wyłącza ona odstąpienie praw wydawniczych do wydania dzieła w Polsce w języku polskim.
§  21.
1.
Zezwala się Stowarzyszeniu Autorów "ZAIKS" na inkasowanie na rzecz krajowców dewizowych należności od zagranicy z tytułu praw autorskich chronionych przez "ZAIKS".
2.
Zezwala się Stowarzyszeniu Autorów "ZAIKS" na dokonywanie z zagranicznymi organizacjami autorskimi kompensaty wzajemnych należności z tytułu praw autorskich, jeżeli są one wyrażone w tej samej walucie i są wymagalne, a gdy są wyrażone w walutach różnych - jeżeli waluty są przez bank uznane za równorzędne.
3.
Zezwala się Stowarzyszeniu Autorów "ZAIKS" na posiadanie w Banku Handlowym w Warszawie S.A. specjalnego rachunku walutowego, na który mogą być przyjmowane wpływy w zagranicznych środkach płatniczych z tytułu umów, o których mowa w § 20, oraz z bezumownego wykorzystania praw autorskich.
4.
Zezwala się krajowcom dewizowym na wykorzystywanie za pośrednictwem Stowarzyszenia Autorów "ZAIKS" kwot posiadanych na rachunku wymienionym w ust. 3 na pokrycie kosztów podróży i pobytu za granicą właścicieli kwot i członków najbliższej rodziny krajowców dewizowych pod warunkiem, że wykorzystanie kwot następuje w walucie wpływu lub w innej walucie uznanej przez bank za równorzędną.
§  22.
1.
Zezwala się przedsiębiorstwu handlu zagranicznego, upoważnionemu do rozliczania należności z zagranicą z tytułu wykonywania praw z patentów oraz eksportu osiągnięć naukowo-technicznych, na wpłacanie na bankowe rachunki walutowe krajowców dewizowych kwot przypadających im z realizacji tych patentów i osiągnięć.
2.
Zezwala się krajowcom dewizowym na dysponowanie kwotami posiadanymi na bankowych nie oprocentowanych rachunkach walutowych na koszty podróży i pobytu za granicą posiadacza rachunku i członków jego najbliższej rodziny krajowców dewizowych pod warunkiem, że wykorzystanie kwot następuje w walucie wpływu lub w innej walucie uznanej przez bank za równorzędną.
§  23. 3
Zezwala się osobom fizycznym krajowcom dewizowym na wykorzystywanie w eksporcie wewnętrznym Banku Polska Kasa Opieki S. A. należących do nich zagranicznych środków płatniczych w walutach wymienialnych oraz innych walutach określonych przez ten bank posiadanych w kraju lub przekazywanych z zagranicy. Zezwolenie nie dotyczy kwot zagranicznych emerytur, rent i świadczeń o charakterze rentowym.
§  24.
1.
Zezwala się osobom fizycznym krajowcom dewizowym na dokonywanie w kraju sprzedaży złota i platyny w postaci stanowiącej wartość dewizową (monet i sztab, półfabrykatów innych niż dentystyczne, złota i platyny w stanie nie przerobionym), jeżeli nabywcą jest państwowe przedsiębiorstwo handlu jubilerskiego.
2.
Zezwala się państwowemu przedsiębiorstwu "DESA" Dzieła Sztuki i Antyki na skup i sprzedaż, również w formie komisu, monet złotych bitych po 1850 r., jeżeli mają charakter numizmatów.
§  25.
1.
Zezwala się krajowcom dewizowym na udzielanie polskim przedstawicielom dyplomatycznym lub konsularnym pełnomocnictw do realizacji spadków z zagranicy.
2.
Zezwala się polskim przedstawicielom dyplomatycznym i konsularnym na dokonywanie sprzedaży za granicą wszelkiego rodzaju mienia spadkowego, nie wyłączając wartości dewizowych.
§  26.
Zezwala się krajowcom dewizowym na udzielanie pełnomocnictw do dochodzenia za granicą roszczeń alimentacyjnych, jeżeli pełnomocnictwa składane są za pośrednictwem sądów wojewódzkich w Polsce w trybie i według zasad przewidzianych postanowieniami Konwencji o dochodzeniu roszczeń alimentacyjnych za granicą, sporządzonej w Nowym Jorku dnia 20 czerwca 1956 r. (Dz. U. z 1961 r. Nr 17, poz. 87).
§  27.
Zezwala się krajowcom dewizowym na pobieranie w czasie pobytu za granicą należności przypadających im z zajęć zarobkowych, jeżeli podjęcie zajęć za granicą jest zgodne z polskimi przepisami i porozumieniami międzynarodowymi.
§  28.
1.
Zezwala się krajowcom dewizowym na dysponowanie (nie wyłączając lokat) zagranicznymi środkami płatniczymi uzyskanymi za granicą z umów o pracę i innych zajęć zarobkowych, jeżeli zawarcie i wykonanie umowy lub zajęcia, pobranie należnych kwot i dysponowanie następuje w czasie tego samego pobytu. Zezwolenie dotyczy również dysponowania zarobkami z umów zawartych za zezwoleniem dewizowym w czasie pobytu krajowca dewizowego w kraju, a realizowanych przez niego w czasie pobytu za granicą - z wyjątkiem umów o prawa autorskie, innych niż wymienione w § 19 ust. 1 pkt 1 lit. b).
2.
Zezwala się krajowcom dewizowym na dysponowanie za granicą zagranicznymi środkami płatniczymi otrzymywanymi z tytułu nagród i wyróżnień pieniężnych oraz wygranych w publicznych loteriach, grach i zakładach, jeżeli powstanie tytułu, pobranie należnej kwoty i dysponowanie następuje w czasie tego samego pobytu.
3.
Z chwilą zakończenia przez krajowca dewizowego każdorazowego pobytu za granicą kwoty lokat pieniężnych i kwoty nie wydatkowane podlegają niezwłocznemu sprowadzeniu do kraju.
§  29.
Zezwala się osobom fizycznym krajowcom dewizowym na zawieranie umów z cudzoziemcami dewizowymi o wykonanie w kraju na rzecz cudzoziemców dewizowych za granicą usług nie związanych z obrotem towarowym z zagranicą, np. opracowań autorskich, projektów architektonicznych lub plastycznych, prac artystycznych, dokonanie tłumaczeń, pod warunkiem zastrzeżenia w umowie zapłaty wynagrodzenia w walucie obcej i przekazania za pośrednictwem banku do kraju.
§  30.
Zezwala się krajowcom dewizowym na dysponowanie w okresie ich pobytu za granicą rzeczami ruchomymi nie stanowiącymi wartości dewizowej, wywiezionymi przez nich na zasadach i w trybie odprawy celnej ostatecznej albo nabytymi w okresie pobytu za granicą za środki płatnicze dozwolone do wydatkowania lub otrzymanymi za granicą w drodze darowizny. Zezwala się również na wydatkowanie za granicą zagranicznych środków płatniczych uzyskanych z dysponowania tymi rzeczami.
§  31.
Zezwala się krajowcom dewizowym obywatelom obcym na sprzedaż cudzoziemcom dewizowym mienia posiadanego za granicą.
§  32.
Zezwala się krajowcom dewizowym na udzielanie pełnomocnictw do odbioru mienia zdeponowanego za granicą przy przekraczaniu granicy.
§  33.
1.
Zezwala się krajowcom dewizowym na przyjmowanie od cudzoziemców dewizowych darowizny wartości dewizowych.
2.
Zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy pieniędzy polskich, jeżeli znajdują się w państwach obcych. Monety z kruszców szlachetnych mające w Polsce obieg ustawowy mogą być w drodze darowizny przyjęte z każdego obcego państwa.
§  34.
Zezwala się osobom fizycznym krajowcom dewizowym na dokonywanie darowizny:
1)
zagranicznych środków płatniczych posiadanych za granicą - osobom fizycznym krajowcom dewizowym w kraju, jeżeli darczyńca przebywający za granicą jest uprawniony z mocy przepisów dewizowych do dysponowania tymi środkami płatniczymi za granicą,
2)
wartości dewizowych posiadanych w kraju - członkom najbliższej rodziny krajowcom dewizowym oraz tytułem zwyczajowo stosowanych upominków z okazji urodzenia się dziecka lub zawarcia związku małżeńskiego również innym osobom fizycznym krajowcom dewizowym.
§  35.
Zezwala się osobom fizycznym krajowcom dewizowym na dysponowanie w czasie pobytu za granicą wartościami dewizowymi otrzymanymi za granicą z tytułu darowizny.
§  35a. 4
1.
Zezwala się krajowcom dewizowym, uprawnionym do przekroczenia granicy państwowej, na dokonywanie w bankach, biurach podróży lub innych upoważnionych jednostkach zakupu zagranicznych środków płatniczych, po przedstawieniu ważnej książeczki walutowej, zgodnie z ustalonymi normami i zasadami sprzedaży tych środków na wyjazdy za granicę w celach prywatnych.
2.
Zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, upoważnia do nabywania pieniędzy zagranicznych i czeków na podstawie tylko jednej książeczki walutowej, wystawionej na nazwisko osoby wykorzystującej normę sprzedaży.
3.
Jednostka dokonująca sprzedaży pieniędzy zagranicznych i czeków zamieszcza w książeczce walutowej osoby wykorzystującej normę sprzedaży adnotację o rodzaju i wysokości sprzedanych środków płatniczych.
§  36.
Zezwala się osobom fizycznym cudzoziemcom dewizowym przebywającym w Polsce na przyjmowanie od krajowców dewizowych darowizny lub pożyczki w złotych, nie przekraczającej z obu tych tytułów za okres każdorazowego pobytu 1.000 zł łącznie od wszystkich osób czyniących darowiznę lub udzielających pożyczki.
2 § 18 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 8 sierpnia 1977 r. (M.P.77.22.113) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 września 1977 r.
3 § 23 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 11 kwietnia 1975 r. (M.P.75.14.83) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 maja 1975 r.
4 § 35a dodany przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 14 marca 1978 r. (M.P.78.14.48) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 kwietnia 1978 r.