Zatwierdzenie uproszczonego planu urządzenia gospodarstwa leśnego.

Monitor Polski

M.P.1961.86.368

Akt utracił moc
Wersja od: 21 listopada 1961 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA I PRZEMYSŁU DRZEWNEGO
z dnia 31 października 1961 r.
w sprawie zatwierdzenia uproszczonego planu urządzenia gospodarstwa leśnego.

Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1988 r. o zagospodarowaniu lasów i nieużytków nie stanowiących własności Państwa oraz niektórych lasów i nieużytków państwowych (Dz. U. Nr 29, poz. 166) zarządza się, co następuje:
1.
Uproszczony plan urządzenia gospodarstwa leśnego, zwany dalej "planem", sporządzony na koszt posiadacza lasu, przesyła posiadacz w czterech egzemplarzach do właściwego do spraw leśnictwa organu prezydium wojewódzkiej rady narodowej z wnioskiem o zatwierdzenie. Plan powinien być podpisany przez posiadacza lasu i wykonawcę planu. Egzemplarze planu przeznacza się:
1)
dla właściwego do spraw leśnictwa organu prezydium powiatowej rady narodowej,
2)
dla biura prezydium gromadzkiej rady narodowej,
3)
dla właściwego nadleśnictwa przedsiębiorstwa lasów państwowych,
4)
dla posiadacza lasu.
2.
Plan sporządzony na koszt Państwa wraz z wnioskiem o zatwierdzenie przesyła wykonawca planu w trzech egzemplarzach do właściwego do spraw leśnictwa organu prezydium wojewódzkiej rady narodowej z przeznaczeniem ich dla organów wymienionych w ust. 1 pkt 1, 2 i 3. Plan, sporządzony dla lasów rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub wspólnot gruntowych, otrzymuje zamiast biura prezydium gromadzkiej rady narodowej zarząd tej spółdzielni lub wspólnoty. Plan sporządzony dla lasów indywidualnej własności, przeznaczony dla biura gromadzkiej rady narodowej, wykorzystują równocześnie dla własnych potrzeb posiadacze tych lasów.
1.
Właściwy do spraw leśnictwa organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej przed wydaniem decyzji w sprawie zatwierdzenia planu przesyła go do właściwego nadleśniczego przedsiębiorstwa lasów państwowych (dyrektora parku narodowego) w celu przeprowadzenia na gruncie oględzin, o czym równocześnie zawiadamia właściwy do spraw leśnictwa organ prezydium powiatowej rady narodowej. Oględzin dokonuje się w celu stwierdzenia zgodności przedstawionego w planie stanu lasu ze stanem rzeczywistym, prawidłowości obliczenia rozmiaru użytkowania oraz racjonalnego zaprojektowania zabiegów gospodarczych. Osobom biorącym udział w oględzinach należy umożliwić wypowiedzenie się co do dokonanych ustaleń.
2.
O terminie i miejscu oględzin nadleśniczy przedsiębiorstwa lasów państwowych (dyrektor parku narodowego) zawiadamia posiadacza lasu, właściwy do spraw leśnictwa organ prezydium powiatowej rady narodowej oraz wykonawcę planu.
3.
Z dokonanych oględzin sporządza się protokół, który podpisują osoby biorące udział w oględzinach.
4.
Nadleśniczy przedsiębiorstwa lasów państwowych (dyrektor parku narodowego) obowiązany jest w ciągu czterech tygodni, licząc od dnia otrzymania planu, przesłać sprawdzony plan wraz z protokołem i swoją opinią do właściwego do spraw leśnictwa organu prezydium wojewódzkiej rady narodowej, a odpisy protokołu i pisemnej opinii do właściwego do spraw leśnictwa organu prezydium powiatowej rady narodowej.
1.
Oględziny, o których mowa w § 2, może przeprowadzić również właściwy do spraw leśnictwa organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej we własnym zakresie.
2.
O terminie i miejscu oględzin właściwy do spraw leśnictwa organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej zawiadamia posiadacza lasu, właściwego nadleśniczego przedsiębiorstwa lasów państwowych (dyrektora parku narodowego), właściwy do spraw leśnictwa organ prezydium powiatowej rady narodowej oraz wykonawcę planu.
3.
Z dokonanych oględzin sporządza się protokół (§ 2 ust. 3), którego odpis otrzymują posiadacz lasu, nadleśniczy przedsiębiorstwa lasów państwowych (dyrektor parku narodowego) i właściwy do spraw leśnictwa organ prezydium powiatowej rady narodowej.
4.
Nadleśniczy przedsiębiorstwa lasów państwowych (dyrektor parku narodowego) przesyła na podstawie protokolarnych oględzin pisemną opinię w sprawie zatwierdzenia planu właściwemu do spraw leśnictwa organowi prezydium wojewódzkiej rady narodowej w ciągu siedmiu dni, licząc od dnia, w którym podpisano protokół.
1.
Na podstawie protokołu dokonanych oględzin i pisemnej opinii nadleśniczego przedsiębiorstwa lasów państwowych (dyrektora parku narodowego) właściwy do spraw leśnictwa organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej wydaje decyzję o zatwierdzeniu planu.
2.
Organ określony w ust. 1 może zażądać wprowadzenia do planu zmian i uzupełnień bądź też plan odrzucić w celu sporządzenia nowego planu.
3.
Decyzja powinna być wydana przed upływem dwóch miesięcy, licząc od dnia złożenia planu. Decyzję po jednym egzemplarzu otrzymują posiadacz lasu, nadleśniczy przedsiębiorstwa lasów państwowych (dyrektor parku narodowego) i właściwy do spraw leśnictwa organ prezydium powiatowej rady narodowej.
4.
Decyzję o zatwierdzeniu planu sporządzonego na koszt Państwa dla lasów indywidualnej własności doręcza się posiadaczom tych lasów przez przesłanie jej do biura prezydium gromadzkiej rady narodowej i publiczne ogłoszenie w sposób odpowiadający miejscowym zwyczajom.
5.
Na wszystkich egzemplarzach zatwierdzonego planu zamieszcza się adnotację o zatwierdzeniu planu, zawierającą datę i znak decyzji, a w razie potrzeby również wprowadzone zmiany i uzupełnienia.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.