Rozdział 3 - Obliczanie oszczędności uzyskanych w wyniku zastosowania pracowniczych wynalazków, wzorów użytkowych, udoskonaleń technicznych i usprawnień. - Zasady wynagradzania twórców pracowniczych wynalazków, wzorów użytkowych, udoskonaleń technicznych i usprawnień.

Monitor Polski

M.P.1955.122.1597

Akt utracił moc
Wersja od: 21 grudnia 1955 r.

Rozdział  3.

Obliczanie oszczędności uzyskanych w wyniku zastosowania pracowniczych wynalazków, wzorów użytkowych, udoskonaleń technicznych i usprawnień.

§  21.
1.
Oszczędność oblicza się biorąc za podstawą wykorzystanie projektu w okresie 12 miesięcy od chwili jego zastosowania.
2.
W razie gdy projekt zaczęto stosować w ciągu roku, oszczędność oblicza się:
1)
za okres do końca roku kalendarzowego na podstawie planu techniczno-przemysłowo-finansowego tego roku,
2)
za pozostały okres brakujący do 12 miesięcy - na podstawie planu techniczno-przemysłowo-finansowego na rok następny, a jeżeli plan taki nie jest znany - na podstawie planu bieżącego roku.
3.
W gałęziach gospodarki narodowej o charakterze sezonowym oszczędność oblicza się za okres sezonu.
§  22.
1.
W razie wykorzystania projektu przez okres krótszy niż 12 miesięcy oszczędność oblicza się biorąc za podstawę okres faktycznego wykorzystania projektu.
2.
Oszczędność uzyskaną z wykorzystania projektu dotyczącego jednorazowych zamówień oblicza się biorąc za podstawę zamówienie, a w razie gdy projekt wykorzystany jest przy wykonaniu części zamówienia - za podstawą obliczenia bierze się tę część zamówienia.
§  23.
Jeżeli realizacja projektu wymaga wstępnego okresu przygotowawczego, opanowania techniki produkcji (dodatkowego i opracowania, zmiany rysunków itp.), obliczenia oszczędności dokonuje się od chwili rozpoczęcia normalnej produkcji z wykorzystaniem projektu.
§  24.
Jeżeli zastosowanie projektu przynosi oszczędność na jednym odcinku produkcji, zwiększając równocześnie koszty na innych odcinkach, wówczas to zwiększenie kosztów powinno być potrącone przy obliczaniu oszczędności.
§  25.
Kosztów związanych z opracowaniem projektów, jak wykonanie rysunków, modeli, prototypów doświadczalnych itp., nie potrąca się przy obliczaniu oszczędności.
§  26.
W odniesieniu do projektów, których zastosowanie obniża koszty własne produkcji, obliczenie oszczędności odbywa się przez porównanie zaplanowanej kalkulacji kosztów własnych produkcji przed zastosowaniem projektu z kalkulacją wynikową kosztów własnych produkcji sporządzoną z uwzględnieniem zastosowania projektu. Nową kalkulację sporządza się przy tym według tych samych cen, ale z uwzględnieniem nowych norm technicznych wprowadzonych na skutek zastosowania projektu.
§  27.
Jeżeli projekt dotyczy poszczególnego wyrobu, zespołu lub ich części, obliczenia oszczędności dokonuje się na podstawie kalkulacji sporządzonych dla tego wyrobu, zespołu lub ich części.
§  28.
1.
Jeżeli przyjęty do wykorzystania projekt zmienia normy techniczne i kalkulacyjne, jednostka, w której projekt został przyjęty do wykorzystania, jest obowiązana wprowadzić nowe normy techniczne i kalkulacyjne równocześnie z przystąpieniem do zastosowania projektu.
2.
W stosunku do twórcy projektu poprzednie normy utrzymuje się na okres 6 miesięcy licząc od pierwszego dnia zastosowania jego projektu.
§  29.
W odniesieniu do projektów dotyczących całokształtu produkcji, jak np. wprowadzających zwiększenie współczynnika użyteczności sprzętu, zwiększenie cosinusa φ, zmiany kolejności i sposobu remontu urządzeń itp., obliczenie rocznej oszczędności następuje przez porównanie zatwierdzonego rocznego planu kosztów produkcji z rocznym wykonaniem tego planu, sporządzonym przy uwzględnieniu zastosowania projektu.
§  30.
W odniesieniu do projektów obniżających lub usuwających braki produkcji roczną oszczędność stanowi różnica wartości wybrakowanych wyrobów przed zastosowaniem i po zastosowaniu projektu. Wartość wybrakowanych wyrobów określa się na podstawie danych o stratach spowodowanych przez braki za ostatnie 6 miesięcy poprzedzające zastosowanie projektu, przy czym bierze się pod uwagę tylko braki powstałe z tych przyczyn, które usuwa projekt.
§  31.
Właściwi ministrowie wydają w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Finansów szczegółowe przepisy ustalające sposób obliczania oszczędności wynikających z zastosowania projektów dla poszczególnych gałęzi przemysłu lub innych działów gospodarki narodowej.