Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Zasady wynagradzania twórców pracowniczych wynalazków, wzorów użytkowych, udoskonaleń technicznych i usprawnień.

Monitor Polski

M.P.1955.122.1597

Akt utracił moc
Wersja od: 21 grudnia 1955 r.

Rozdział  1.

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Powołane w uchwale:
1)
artykuły dekretu - oznaczają artykuły dekretu z dnia 12 października 1950 r. o wynalazczości pracowniczej (Dz. U. z 1950 r. Nr 47, poz. 428, z 1952 r. Nr 3, poz. 17 i z 1955 r. Nr 40, poz. 248),
2)
przepisy o organizacji wynalazczości pracowniczej - oznaczają zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, wydane na podstawie art. 7 ust. 2 i art. 16 ust. 1 dekretu.
2.
Ilekroć w uchwale jest mowa:
1)
o ministrach i ministerstwach, rozumie się przez to również kierowników urzędów centralnych, przewodniczących określonych w ustawach komisji i komitetów sprawujących funkcje naczelnych organów administracji państwowej oraz wymienione urzędy centralne, komisje i komitety,
2)
o centralnych zarządach, rozumie się przez to centralne zarządy branżowe (zarządy) lub inne jednostki równorzędne,
3)
o projekcie racjonalizatorskim lub o projekcie, rozumie się przez to projekt pracowniczego wynalazku, wzoru użytkowego, udoskonalenia technicznego lub usprawnienia.
§  2.
1.
Przepisy uchwały mają zastosowanie do pracowniczych wynalazków, wzorów użytkowych, udoskonaleń technicznych i usprawnień w rozumieniu dekretu z dnia 12 października 1950 r. o wynalazczości pracowniczej (Dz. U. z 1950 r. Nr 47, poz. 428, z 1952 r. Nr 3, poz. 17 i z 1955 r. Nr 40, poz. 248).
2.
Przepisów uchwały nie stosuje się do:
1)
usprawnień administracyjnych,
2)
usprawnień dotyczących udoskonalenia organizacji i kierownictwa uspołecznionego zakładu pracy, np. uproszczenia lub udoskonalenia obiegu dokumentów, rachunkowości, sprawozdawczości, planowania, obrotu pieniężnego itp.,
3)
nowych metod hodowli w rolnictwie i leśnictwie,
4)
nowych sposobów leczenia chorób w dziedzinie medycyny i weterynarii,
5)
udoskonaleń technicznych i usprawnień w zakresie dokumentacji projektowo-kosztorysowej lub dokumentacji technicznej wykonanej przez biura projektów i biura konstrukcyjne, jeżeli udoskonalenia te i usprawnienia, zgłoszone przez pracowników wymienionych biur, opracowane zostały zgodnie z zadaniami wynikającymi z planu postępu technicznego lub zgodnie z obowiązującymi w zakresie projektowania przepisami, wytycznymi, normami i normatywami albo są osiągnięciem wiedzy technicznej wymaganej na danym stanowisku pracy.
3.
Przepisy uchwały mają zastosowanie do projektów racjonalizatorskich, dokonanych przez pracowników uspołecznionych zakładów pracy przy realizowaniu zatwierdzonej dokumentacji projektowo-kosztorysowej lub dokumentacji technicznej, jeżeli projekty te wprowadzają zmiany w wymienionej dokumentacji w zakresie konstrukcji, techniki wykonywania robót lub wyposażenia materiałowego i przynoszą korzyści gospodarce narodowej oraz nie są objęte zakresem obowiązków służbowych zgłaszającego. Przyjęcie do wykorzystania wymienionych projektów następuje po wprowadzeniu w trybie obowiązujących przepisów zmian w zatwierdzonej dokumentacji projektowo-kosztorysowej lub dokumentacji technicznej.
§  3.
1.
Za dokonanie pracowniczego wynalazku, wzoru użytkowego, udoskonalenia technicznego lub usprawnienia twórcy służy prawo do wynagrodzenia zgodnie z przepisami niniejszej uchwały.
2.
Wynagrodzenie wypłaca się za projekty przyjęte do wykorzystania w trybie przewidzianym w przepisach o organizacji wynalazczości pracowniczej.
§  4.
Wysokość wynagrodzenia określa się w zależności od technicznego znaczenia projektu, oszczędności lub innej korzyści osiągniętej przez gospodarkę narodową w następstwie zastosowania projektu i od stopnia wykończenia projektu przez twórcę.
§  5.
Wynagrodzenie za projekt opracowany wspólnie przez kilka osób dzieli się między te osoby zgodnie z zawartym między nimi porozumieniem. W razie braku porozumienia wynagrodzenie wypłaca się w częściach równych.
§  6.
1.
W razie gdy projekt nie został przyjęty do wykorzystania, a przyjmuje się go do wykorzystania dopiero w związku z nowym projektem opracowanym przez inną osobę, wynagrodzenie dzieli się między twórców zgodnie z zawartym między nimi porozumieniem. W razie braku porozumienia wynagrodzenie wypłaca się w częściach równych.
2.
W razie przyjęcia do wykorzystania projektu odpowiadającego co do istoty projektowi zgłoszonemu wcześniej przez inną osobę, lecz odrzuconemu, twórcy pierwszego projektu przysługuje prawo do wynagrodzenia wspólnie z twórcą projektu później zgłoszonego, jak gdyby osoby te dokonały wspólnie projektu, jeżeli od dnia wydania decyzji o odrzuceniu wcześniej zgłoszonego projektu do dnia wydania decyzji o przyjęciu później zgłoszonego projektu nie upłynęło więcej niż trzy lata.
§  7.
Prawo do wynagrodzenia gaśnie, jeżeli twórca, wiedząc o przyznanym mu wynagrodzeniu, nie podejmie go w ciągu trzech lat od dnia otrzymania zawiadomienia.