§ 3. - Zasady wynagradzania sędziów sądów powszechnych, notariuszy oraz asesorów i aplikantów sądowych i notarialnych.

Monitor Polski

M.P.1988.4.36

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1988 r.
§  3.
1.
Wysokość wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego ustala:
1)
dla sędziów i notariuszy - Minister Sprawiedliwości,
2)
dla asesorów i aplikantów sądowych i notarialnych - prezes sądu wojewódzkiego.
1a. 1
Upoważnia się Ministra Sprawiedliwości oraz prezesów sądów wojewódzkich do włączania dodatku wprowadzonego uchwałą nr 17 Rady Ministrów z dnia 1 lutego 1988 r. w sprawie dodatków z tytułu wzrostu cen (Monitor Polski Nr 3, poz. 20) do kwot wynagrodzenia zasadniczego, w ramach stawek tego wynagrodzenia oraz posiadanych środków na wynagrodzenia.
2.
W ramach kwot miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego lub stawek dodatku funkcyjnego przewidzianych dla danego stanowiska osobie, o której mowa w § 1, można przyznać, w okresach nie krótszych niż rok, wynagrodzenie zasadnicze wyższe o kwotę nie mniejszą niż 1.000 zł albo wyższy o jedną stawkę dodatek funkcyjny lub łącznie wyższe wynagrodzenie zasadnicze i wyższy o jedną stawkę dodatek funkcyjny, a w szczególnie uzasadnionych wypadkach - o dwie stawki tego dodatku w terminach 1 stycznia i 22 lipca z mocą od 1 sierpnia.
3.
Przepis ust. 2 nie dotyczy wypadków powołania osoby, o której mowa w § 1, na stanowisko kierownicze lub awansowania na stanowisko wyższe od zajmowanego, rozszerzenia zakresu powierzonych jej czynności lub podwyższenia przez nią kwalifikacji zawodowych.
4.
Sędzia sądu rejonowego powołany na stanowisko sędziego sądu wojewódzkiego otrzymuje, od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po dacie uchwały Rady Państwa o powołaniu na stanowisko sędziego, wynagrodzenie zasadnicze przewidziane dla tego stanowiska, jednakże wyższe co najmniej o 1.000 zł od dotychczas otrzymywanego.
5.
Minister Sprawiedliwości może upoważnić prezesów sądów wojewódzkich do podwyższania sędziom i notariuszom kwot wynagrodzenia zasadniczego i stawek dodatku funkcyjnego.
6.
Asesorowi sądowemu lub notarialnemu, który bezpośrednio przed mianowaniem go na to stanowisko pobierał wynagrodzenie wyższe od przewidzianego dla asesora, za zgodą Ministra Sprawiedliwości może być zachowane dotychczasowe wynagrodzenie.
7.
Aplikantowi, który w ramach długotrwałego przeszkolenia wojskowego odbył praktykę w prokuraturze wojskowej, w sądzie wojskowym lub w jednostce organizacyjnej Wojskowej Służby Wewnętrznej w trybie przewidzianym w przepisach o służbie wojskowej studentów i absolwentów szkół wyższych, przyznaje się z chwilą mianowania na to stanowisko wynagrodzenie w kwocie najwyższej, przewidzianej dla aplikanta. Ta sama kwota wynagrodzenia zasadniczego może być przyznana aplikantowi zatrudnionemu uprzednio w jednostkach gospodarki uspołecznionej.
8.
Aplikant może po roku aplikacji i złożeniu kolokwium otrzymać podwyższone wynagrodzenie w ramach kwot miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego dla tego stanowiska.
1 § 3 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 1 uchwały nr 138 z dnia 8 sierpnia 1988 r. (M.P.88.22.200) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 maja 1988 r.