Rozdział 4 - Przepisy końcowe. - Zasady współpracy pomiędzy placówkami naukowymi Polskiej Akademii Nauk a jednostkami organizacyjnymi gospodarki uspołecznionej.

Monitor Polski

M.P.1963.32.164

Akt utracił moc
Wersja od: 17 kwietnia 1963 r.

IV.

Przepisy końcowe.

§  11.
1.
Jeśli wykonanie określonego zadania realizowanego w ramach współpracy wymienionej w § 2 wymaga współdziałania kilku różnych placówek naukowych PAN różnej specjalności lub jednostek organizacyjnych gospodarki uspołecznionej, zainteresowane strony mogą wyznaczyć odpowiednich koordynatorów całości opracowywanych zagadnień.
2.
Prace naukowo-badawcze szczególnie ważne dla rozwoju gospodarczego kraju, wymagające kompleksowej współpracy placówek naukowych Polskiej Akademii' Nauk z innymi resortowymi placówkami badawczymi, szkołami wyższymi lub jednostkami organizacyjnymi gospodarki uspołecznionej albo też podejmowane w ramach międzynarodowej kooperacji naukowej, programowane są i koordynowane przez Komitet do Spraw Techniki w trybie uregulowanym w § 1 ust. 2 uchwały nr 108 Rady Ministrów z dnia 16 marca 1963 r. w sprawie zasad współpracy pomiędzy szkołami wyższymi a jednostkami organizacyjnymi gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 32, poz. 163).
3.
Placówka naukowa Polskiej Akademii Nauk, która zakończyła z wynikiem pomyślnym powierzoną jej pracę naukowo-badawczą, ma obowiązek udzielania pomocy w podjęciu przez zainteresowaną jednostkę organizacyjną gospodarki uspołecznionej niezbędnych dla danej pracy prób, zmierzających do jej realizacji. Sekretarz Naukowy Polskiej Akademii Nauk określi w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu do Spraw Techniki rodzaje prac, które można przedstawiać do nagród wymienionych w § 8 ust. 1 lit. b) tylko po stwierdzeniu pomyślnych wyników tych prób.
§  12.
Współpraca placówek naukowych PAN z jednostkami i instytucjami podległymi Ministrowi Obrony Narodowej i Ministrowi Spraw Wewnętrznych odbywa się na zasadach określonych odrębnymi przepisami.
§  13.
1.
Upoważnia się Sekretarza Naukowego Polskiej Akademii Nauk do wydawania w miarę potrzeby, w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami, odpowiednich instrukcji wykonawczych dla podległych mu placówek w oparciu o wytyczne uchwały.
2.
Sekretarz Naukowy Polskiej Akademii Nauk sprawuje nadzór nad realizacją prac pozaplanowych oraz zarządza przeprowadzenie rewizji dokumentalnych związanych z tymi pracami zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§  14.
Prace pozaplanowe, o których mowa w rozdziale III, finansowane są według zasad przewidzianych dla środków specjalnych, a w wyjątkowych, uzasadnionych rozmiarami tych prac przypadkach - według zasad dla gospodarstw pomocniczych. Decyzje w tej sprawie wydaje Sekretarz Naukowy Polskiej Akademii Nauk.
§  15.
Minister Finansów może po porozumieniu z Sekretarzem Naukowym Polskiej Akademii Nauk wydać szczegółowe przepisy finansowe oraz przepisy o prowadzeniu ewidencji, dotyczące spraw objętych uchwalą.
§  16.
Prace rozpoczęte przed dniem wejścia w życie uchwały i nie zakończone do dnia 31 grudnia 1963 r. powinny być kontynuowane po tym terminie po sporządzeniu umowy na warunkach i w trybie przewidzianym niniejszą uchwałą.
§  17.
Wykonanie uchwały porucza się Sekretarzowi Naukowemu Polskiej Akademii Nauk, Przewodniczącemu Komitetu do Spraw Techniki, Przewodniczącemu Komitetu Pracy i Płac i Ministrowi Finansów oraz wszystkim ministrom i prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
§  18.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 maja 1963 r.