§ 4. - Zasady współpracy między uspołecznionym handlem i przemysłem.

Monitor Polski

M.P.1958.33.189

Akt utracił moc
Wersja od: 8 maja 1958 r.
§  4.
1.
Rejonizacja zawierania umów na dostawy artykułów, należących do grup towarowych wymienionych w wykazach stanowiących załączniki nr 1 i nr 2 do uchwały (artykułów rynkowych rozdzielanych centralnie), powinna określać rozmiar dostaw tych artykułów (ilość i wartość) przez poszczególne przedsiębiorstwa przemysłowe z podziałem na województwa. Przedsiębiorstwa przemysłowe - dostawcy zawierają umowy dostawy na te artykuły w zasadzie tylko z przedsiębiorstwami handlu hurtowego, działającymi na terenie województw określonych rejonizacją, a umowy na dostawy bezpośrednie do przedsiębiorstw handlu detalicznego i przemysłu gastronomicznego mogą być zawarte w odniesieniu do tych towarów tylko z tymi przedsiębiorstwami, które uzyskały przydział tych towarów od wydziału prezydium rady narodowej właściwego do administrowania handlem i tylko na ilości towarów, określone przydziałem.
2.
W razie nieskorzystania w terminie, o którym mowa w § 2 pkt 3, z uprawnień wynikających z rejonizacji dostaw artykułów rynkowych rozdzielanych centralnie przez przedsiębiorstwo handlu hurtowego lub uprawnione przedsiębiorstwa handlu detalicznego (przemysłu gastronomicznego), dostawca może żądać od wydziału prezydium rady narodowej właściwego do administrowania handlem wskazania innego odbiorcy, a w razie niewskazania innego odbiorcy w terminie 14 dni - przedsiębiorstwo przemysłowe ma prawo sprzedać te artykuły bez względu na rejonizację.
3.
Minister Handlu Wewnętrznego może w miarę potrzeby zmieniać listę artykułów rynkowych rozdzielanych centralnie, o której mowa w ust. 1. O każdej zmianie listy artykułów rynkowych rozdzielanych centralnie Minister Handlu Wewnętrznego powiadamia Prezesa Rady Ministrów.