Zasady współdziałania organów administracji miar z Państwową Inspekcją Handlową.

Monitor Polski

M.P.1954.A-81.946

Akt utracił moc
Wersja od: 30 sierpnia 1954 r.

INSTRUKCJA
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 17 sierpnia 1954 r.
o zasadach współdziałania organów administracji miar z Państwową Inspekcją Handlową.

W celu wzmocnienia nadzoru nad przestrzeganiem w gospodarce narodowej przepisów o miarach i narzędziach mierniczych - na podstawie art. 18 ust. 4 dekretu z dnia 19 kwietnia 1951 r. o organach administracji miar oraz o miarach i narzędziach mierniczych (Dz. U. Nr 26, poz. 195) oraz w związku z art. 5 ust. 1 pkt 12 i art. 8 dekretu z dnia 21 września 1950 r. o Państwowej Inspekcji Handlowej (Dz. U. z 1950 r. Nr 44, poz. 396 i z 1954 r. Nr 15, poz. 56) ustala się, co następuje:
Organy administracji miar współdziałają z Państwową Inspekcją Handlową w zakresie wykonywania nadzoru nad przestrzeganiem przepisów o miarach i narzędziach mierniczych w ramach określonych niniejszą instrukcją.
Organy administracji miar na wniosek Państwowej Inspekcji Handlowej:
1)
udzielają organom Państwowej Inspekcji Handlowej wskazówek co do metod ich pracy przy dokonywaniu kontroli narzędzi mierniczych podlegających obowiązkowi legalizacji;
2)
udzielają wyjaśnień lub opinii co do zakresu i warunków właściwego stosowania narzędzi mierniczych podlegających obowiązkowi legalizacji;
3)
dokonują ekspertyz oraz innych czynności rzeczoznawczych, dotyczących narządzi mierniczych podlegających obowiązkowi legalizacji, zakwestionowanych przez organy Państwowej Inspekcji Handlowej;
4)
biorą udział w odprawach (kursach) szkoleniowych, organizowanych przez Państwową Inspekcję Handlową.
1.
Organy Państwowej Inspekcji Handlowej zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 12 powołanego wyżej dekretu z dnia 21 września 1950 r. o Państwowej Inspekcji Handlowej sprawdzają w jednostkach detalicznej uspołecznionej i prywatnej sieci handlowej, w magazynach i składach hurtowni, w uspołecznionej i prywatnej sieci żywienia zbiorowego oraz w zakładach produkcyjnych związanych z jednostkami detalicznej uspołecznionej i prywatnej sieci handlowej i żywienia zbiorowego, czy narzędzia miernicze podlegające obowiązkowi legalizacji są legalizowane i właściwie używane, czy nie są uszkodzone oraz czy miara wyrażana jest w prawnie obowiązujących jednostkach miar.
2.
Sprawdzanie, o którym mowa w ust. 1, odbywa się wyłącznie w ramach własnych planów pracy inspekcyjnej organów Państwowej Inspekcji Handlowej oraz w ramach własnych wytycznych w zakresie tematyki tejże pracy inspekcyjnej.
W przypadku stwierdzenia naruszeń, o których mowa w § 3, organ Państwowej Inspekcji Handlowej sporządza protokół, który przesyła do terytorialnie właściwego obwodowego urzędu miar.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.