§ 2. - Zasady, warunki i tryb zwalniania rolniczych spółdzielni produkcyjnych od spłaty długoterminowych kredytów bankowych, zaciągniętych na wyposażenie w pierwsze zespołowe obory, chlewnie i owczarnie.

Monitor Polski

M.P.1956.75.878

Akt utracił moc
Wersja od: 8 sierpnia 1962 r.
§  2.
1.
Za pierwszą oborę, chlewnię i owczarnię - w odniesieniu do nowowznoszonych budynków - należy uważać pierwszy budynek bądź część budynku - segment, wykonany według dokumentacji projektowo-kosztorysowej.
2.
Wielkość nowowznoszonego pierwszego budynku powinna być zaplanowana w zależności od wielkości posiadanego areału i faktycznych warunków gospodarczych spółdzielni.
3.
W zależności od rzeczywistych aktualnych możliwości spółdzielni budynek powinien być wybudowany w całości lub częściowo (segment) w wielkości zabezpieczającej pomieszczenie co najmniej dla obsady inwentarza żywego określonej w § 4.
4.
W odniesieniu do budynków odbudowanych, przebudowanych lub adaptowanych bądź zakupionych - za pierwszą oborę, chlewnię i owczarnię uważa się następującą ilość stanowisk:

dla bydła do 80 stanowisk

dla trzody chlewnej " 100 "

dla owiec " 500 "

uwzględniając aktualne możliwości spółdzielni, posiadany przez spółdzielnię areał użytków rolnych oraz obsadę inwentarza żywego określoną w § 4.

4a. 2
Jeżeli przed zbudowaniem pierwszej obory, chlewni, owczarni, spółdzielnia przystosowała dla pomieszczenia inwentarza na okres przejściowy budynek nie odpowiadający w pełni wymaganiom racjonalnej gospodarki hodowlanej, za pierwszą oborę, chlewnię, owczarnię w rozumieniu niniejszego zarządzenia należy uważać budynek nowo wybudowany.
5. 3
Budynki odbudowane, przebudowane i adaptowane, użytkowane w spółdzielniach jako budynki inwentarskie uniwersalne (bydło i inne gatunki zwierząt razem), mogą być przez organ administracji rolnej prezydium powiatowej rady narodowej uznane za łączne pierwsze obiekty pod warunkiem wykorzystania ich do hodowli zespołowej i osiągnięcia co najmniej w jednym gatunku zwierząt obsady określonej w § 4.
6. 4
Przez urządzenia mechanizacji prac w hodowli należy rozumieć wyposażenie obór, chlewni i owczarni już istniejących lub nowo wybudowanych we wszelkie urządzenia techniczne niezbędne dla prawidłowej organizacji hodowli, jak np.: instalacje elektryczne, ujęcie i doprowadzenie wody, urządzenia do automatycznego pojenia i mechanicznego udoju, urządzenia do mechanizacji transportu pasz i obornika itp.
2 § 2 ust. 4a dodany przez § 1 pkt 1 lit. a) zarządzenia Ministra Finansów z dnia 5 września 1958 r. (M.P.58.70.409) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 13 września 1958 r.
3 § 2 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) zarządzenia Ministra Finansów z dnia 5 września 1958 r. (M.P.58.70.409) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 13 września 1958 r.
4 § 2 ust. 6 dodany przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 12 listopada 1959 r. (M.P.59.96.515) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 listopada 1959 r.