§ 8. - Zasady ustalania wynagrodzeń i dokonywanie rozliczeń za roboty remontowe budowlane i instalacyjne z zakresu budownictwa ogólnego, wykonywane przez przedsiębiorstwa państwowe.

Monitor Polski

M.P.1961.46.209

Akt utracił moc
Wersja od: 15 czerwca 1961 r.
§  8.
1.
Rozliczenia za roboty remontowe budowlane i instalacyjne należy przeprowadzać systemem faktur częściowych i końcowych, zgodnie z przepisami niniejszego zarządzenia.
2.
Przez fakturę częściową rozumie się fakturę sporządzoną systemem narastającym na podstawie obmiaru wykonanych robót, potwierdzonego przez nadzór w księdze obmiaru.
3.
Przez fakturę końcową rozumie się fakturę obmiarową wystawioną po zakończeniu robót i ich odbiorze.
4.
Wyliczone w fakturze częściowej wynagrodzenie wykonawcy za obmierzone roboty podlega pokryciu w 100%, z tym że suma faktur częściowych nie może przekroczyć 90% wartości zleconych robót w remontowanym obiekcie.
5.
Roboty remontowe, których wartość umowna nie przekracza 70 tys. zł, należy rozliczać jednorazowo fakturą końcową.
6.
Odrębnymi fakturami sporządzonymi w trybie przewidzianym dla obrotu towarowego i usług należy przeprowadzać rozliczenia z tytułu:
1)
różnic cen materiałów w razie wykonywania robót na rzecz jednostek, które nie posiadają uprawnień do nabywania materiałów budowlanych po cenach obowiązujących w budownictwie na rzecz jednostek państwowych,
2)
odstępowanych konstrukcji, materiałów oraz maszyn i urządzeń, a także usług świadczonych sobie przez strony,
3)
odszkodowań umownych.
7.
Ceny odstąpionych materiałów strony ustalają według obowiązujących w dniu odstępowania cenników bądź przepisów o ustalaniu cen na materiały niepełnowartościowe (z rozbiórki), a w razie braku cenników - według zasad ustalania cen na wyroby nietypowe. Do ceny tej mogą być doliczone koszty zakupu, które wykonawca obowiązany jest ponosić w warunkach danej budowy, a które odstępujący poniósł przed odstąpieniem materiałów. Wysokość dodatku do ceny z tytułu kosztów zakupu strony ustalają:
1)
w zakresie kosztów transportu - z uwzględnieniem obowiązujących taryf przewozowych i odległości dowozu do terenu budowy,
2)
w zakresie kosztów zaopatrzenia i składowania - z uwzględnieniem stawek obowiązujących dla celów kosztorysowania oraz z uwzględnieniem ewentualnego podziału tych kosztów proporcjonalnie do faktycznego ich poniesienia przez zamawiającego i wykonawcę.
8.
Przepisy ust. 7 stosuje się odpowiednio do maszyn, urządzeń i konstrukcji zaliczonych zgodnie z obowiązującymi przepisami do wartości produkcji budowlano-montażowej.