§ 12. - Zasady ustalania wynagrodzeń i dokonywanie rozliczeń za roboty remontowe budowlane i instalacyjne z zakresu budownictwa ogólnego, wykonywane przez przedsiębiorstwa państwowe.

Monitor Polski

M.P.1961.46.209

Akt utracił moc
Wersja od: 15 czerwca 1961 r.
§  12.
1.
Należność podwykonawcy opłacana jest na podstawie wystawionej przez niego faktury.
2.
Generalny wykonawca akceptuje fakturę i zwraca ją podwykonawcy w celu przesłania do bezpośredniego opłacenia przez zamawiającego; strony mogą się umówić, że podpisanie przez przedstawiciela generalnego wykonawcy (kierownika budowy) protokołu odbioru robót wykonanych przez podwykonawcę jest równoznaczne z akceptem faktury. W obydwu przypadkach podwykonawca obowiązany jest dostarczyć generalnemu wykonawcy kopię faktury.
3.
Generalny wykonawca może ustalić w umowie z zamawiającym:
1)
że będzie włączał należność podwykonawcy do swojej faktury, załączając do niej polecenie przelewu dotyczące należności podwykonawcy; w tym przypadku generalny wykonawca ma prawo włączyć do swojej faktury należność podwykonawcy na podstawie protokołu odbioru robót, nie czekając na fakturę podwykonawcy, albo -
2)
że będzie opłacał fakturę podwykonawcy bezpośrednio ze swoich środków obrotowych.
4.
Generalny wykonawca powinien w umowie z podwykonawcą stosować zasady rozliczeń ustalone z zamawiającym.
5.
Jeżeli zamawiający i generalny wykonawca nie ustalili w umowie, którą z form rozliczeń przyjmują za obowiązującą, ma zastosowanie przepis ust. 2.
6.
Wynagrodzenie podwykonawców pomniejsza się o 1% przypadający na rzecz generalnego wykonawcy za czynności koordynacji robót na budowie, a należność generalnego wykonawcy zwiększa się o potrącenia z należności podwykonawców.
7.
W razie odstąpienia przez zamawiającego od zasady generalnego wykonawstwa, wykonawcy częściowi otrzymują wynagrodzenia bez 1-procentowych pomniejszeń.