§ 14. - Zasady ustalania wynagrodzeń i dokonywania rozliczeń za roboty konserwatorsko-zabytkowe wykonywane przez przedsiębiorstwo państwowe "Pracownie Konserwacji Zabytków".

Monitor Polski

M.P.1961.35.164

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1961 r.
§  14.
1.
Z wartości wykonanych robót wyliczonej w fakturze końcowej potrąca się 2% z tytułu kaucji gwarancyjnej, przeznaczonej na zabezpieczenie kosztów usunięcia wad ujawnionych w okresie gwarancyjnym. Dotyczy to zarówno generalnego wykonawcy, jak i podwykonawców.
2.
Zamawiający obowiązany jest jednocześnie z poleceniami przelewu należności z faktury końcowej wystawić polecenie przelewu kwot kaucji gwarancyjnej na swoje zablokowane konto bankowe, na którym kwoty te pozostają przez cały okres gwarancyjny, liczony od daty odbioru końcowego robót lub od daty przekazania obiektu do użytku, jeżeli przekazanie to nastąpiło przed odbiorem końcowym; kopie przelewu zamawiający przekazuje każdemu z zainteresowanych wykonawców.
3.
Zwrot kaucji gwarancyjnej następuje w ciągu pięciu dni po wygaśnięciu terminu na dokonanie odbioru pogwarancyjnego, na podstawie polecenia zamawiającego.
4.
Pokrycie należności za roboty dotyczące wad ujawnionych w okresie gwarancyjnym, a usuniętych przez zamawiającego na koszt wykonawcy, zgodnie z § 57 ust. 3 ogólnych zasad umów o roboty budowlano-montażowe, określonych w załączniku do zarządzenia Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 14 kwietnia 1958 r. powołanego w § 1 niniejszego zarządzenia, następuje z zablokowanego konta na wniosek zamawiającego. Do wniosku należy dołączyć:
1)
protokół ustalający wady ujawnione w okresie gwarancyjnym, które powinien usunąć wykonawca,
2)
dowód stwierdzający, że wykonawca został wezwany do usunięcia wad;
3)
kopię polecenia przelewu potrąconej wykonawcy kaucji gwarancyjnej;
4)
fakturę zastępczego wykonawcy za wykonane roboty dotyczące usunięcia wad ustalonych protokolarnie.
5.
W przypadku, o którym mowa w ust. 4, zamawiający obowiązany jest przesłać właściwemu wykonawcy robót:
1)
odpis polecenia przelewu lub żądania zapłaty zastępczego wykonawcy z tytułu należności za roboty dotyczące usunięcia wad, wykonane na rachunek wykonawcy wraz z odpisem faktury;
2)
polecenie zwolnienia reszty należności, zatrzymanej z tytułu kaucji gwarancyjnej, jeżeli wartość robót związanych z usunięciem wad przekroczyła wysokość kaucji gwarancyjnej, a okres gwarancyjny wygasł, albo żądanie zapłaty dotyczące pokrycia faktury za usunięcie wad, jeżeli wartość robót związanych z usunięciem wad przekroczyła kwotę kaucji gwarancyjnej.