§ 4. - Zasady ustalania wynagrodzeń i dokonywania rozliczeń za roboty budowlano-montażowe wykonywane przez przedsiębiorstwa państwowe.

Monitor Polski

M.P.1960.7.34

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1960 r.
§  4.
1.
Wynagrodzenie ryczałtowe ustalają strony na podstawie kompletnego projektu i kosztorysu obiektu i uzgodnionych co do kompletności i prawidłowości opisów kosztorysowych oraz ilości robót, cen jednostkowych, działań rozrachunkowych, narzutów i dodatków. Do wynagrodzenia ryczałtowego wykonawca dolicza 1% dodatku z tytułu ryzyka stosowania ryczałtu.
2.
Dla celów rozliczeń częściowych ustalone wynagrodzenie ryczałtowe za obiekt powinno być podzielone według elementów. Dotyczy to również wynagrodzenia za obiekt typowy, ustalonego na podstawie cen katalogowych.
3.
Wynagrodzenie według kosztorysów umownych oblicza się mnożąc ilość zamówionych i faktycznie wykonanych robót wykazanych w technicznych jednostkach obmiaru przez cenę jednostkową tych robót, ustaloną w kosztorysie umownym (kosztorys wykonawczy).
4.
Wykonawca ma prawo udzielania opustów na rzecz zleceniodawców państwowych.
5.
Jeżeli w czasie realizacji robót, na które ustalono wynagrodzenie według cen katalogowych, ryczałtowych lub według kosztorysu umownego, nastąpi zmiana powszechnie obowiązujących cen materiałów, robocizny i usług lub stawek narzutów na normatywne koszty bezpośrednie (generalia), wynikające z tego tytułu różnice należy - począwszy od daty wprowadzenia zmian w życie - uwzględniać w kosztorysach dodatkowych w formie dopłat lub potrąceń wyliczonych w odniesieniu do poszczególnych elementów lub całego obiektu. Zasady i tryb uwzględniania powyższych zmian w rozliczeniach za roboty budowlano-montażowe określają przepisy załącznika nr 1 do zarządzenia Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 4 lipca 1958 r. w sprawie uwzględniania w kosztorysach i rozliczeniach za roboty budowlano-montażowe zmian cen materiałów budowlanych i instalacyjnych, ustalenia cen kruszywa dla celów kosztorysowania oraz pokrywania dodatkowych kosztów zatrudnienia pracowników zamiejscowych (Monitor Polski Nr 55, poz. 321).
6.
Roboty dodatkowe oraz zamienne powodujące zwyżkę lub obniżkę wynagrodzenia, jeżeli zostały wykonane na podstawie pisemnego zamówienia, należy rozliczać na podstawie kosztorysów dodatkowych.