§ 11. - Zasady ustalania wynagrodzeń i dokonywania rozliczeń za roboty budowlano-montażowe wykonywane przez przedsiębiorstwa państwowe.

Monitor Polski

M.P.1960.7.34

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1960 r.
§  11.
1.
Ustala się jako powszechnie obowiązujący w rozliczeniach częściowych system wystawiania faktur za elementy obiektu zakończone i odebrane pod względem ilościowym i warunkowo pod względem jakościowym. Odbiór jakościowy elementu jest odbiorem warunkowym, gdyż nie zmniejsza odpowiedzialności wykonawcy za jakość wykonanych robót do czasu upływu okresu gwarancyjnego całego obiektu.
2.
Suma faktur częściowych nie może przekraczać 90% wartości obiektu. Do czasu zaawansowania obiektu do 90% wartości, zakończone i odebrane elementy należy rozliczać i pokrywać w 100% bez względu na to czy zostały wykonane przez generalnego wykonawcę, czy przez podwykonawcę.
3.
Wyjątek od zasady sporządzania faktur za zakończone i odebrane elementy (ust. 1) stanowią roboty określone w § 3 ust. 6, które można rozliczać w sposób następujący:
1)
skomplikowane budowle przemysłowe, inżynieryjne lądowe i wodne oraz roboty fundamentowe specjalne - fakturami częściowymi, wystawianymi systemem narastającym na podstawie obmiaru wykonywanych robót, sporządzonego na koniec każdego miesiąca, z tym że wypłata należności wykonawcy za wykonane i obmierzone roboty wynosi 90% wartości obmierzonych robót do czasu zakończenia robót objętych częścią kosztorysu i sporządzenia kosztorysu wykonawczego; faktura ujmująca roboty objęte kosztorysem wykonawczym podlega pokryciu w 100%, jednakże suma faktur częściowych nie może przekroczyć 90% wartości kosztorysowej obiektu;
2)
wielkie i skomplikowane montaże urządzeń przemysłowych - fakturami częściowymi wystawianymi systemem narastającym na podstawie procentowego zaawansowania robót, ustalonego na koniec każdego miesiąca, z tym że wypłata należności za wykonane roboty wynosi 90% ich wartości ustalonej według procentowego zaawansowania do czasu zakończenia robót objętych częścią kosztorysu i sporządzenia kosztorysu wykonawczego. Faktura ujmująca roboty objęte kosztorysem wykonawczym podlega pokryciu w 100%, jednakże suma faktur częściowych nie może przekroczyć 90% wartości kosztorysowej obiektu.
4.
Z zakresu robót, o których mowa w ust. 3 pkt 1, należy wyłączyć z wyjątkowego trybu rozliczeń poszczególne obiekty, które mogą być, ze względu na swój charakter, rozliczane na zasadach określonych w ust. 1.
5.
Rozliczenie robót na zasadach określonych w ust. 3 jest dopuszczalne jedynie na podstawie zezwolenia wydanego przez jednostkę nadrzędną generalnego wykonawcy. Jednostki nadrzędne obowiązane są prowadzić ewidencję zezwoleń udzielonych nadzorowanym przedsiębiorstwom.
6.
Wykonawca ma prawo refakturowania pełnej wartości konstrukcji stalowych i wielkowymiarowych prefabrykowanych konstrukcji żelbetowych dostarczonych na plac budowy, jeżeli są one indywidualnie zaprojektowane dla danego obiektu. Opłaconą przez zamawiającego wartość dostarczonych konstrukcji należy potrącać sukcesywnie w wysokości odpowiadającej wartości wbudowanych konstrukcji w fakturach za wykonane roboty, do których zostały użyte.