§ 6. - Zasady ustalania cen zbytu maszyn i urządzeń produkowanych przez państwowe przedsiębiorstwa przemysłowe objęte planowaniem centralnym oraz właściwość organów ustalających te ceny.

Monitor Polski

M.P.1964.27.119

Akt utracił moc
Wersja od: 23 sierpnia 1969 r.
§  6.
1.
Ceny zbytu maszyn przeznaczonych do wykonywania nowych funkcji technicznych, jeżeli maszyny te produkowane są w kraju po raz pierwszy, określa się na podstawie kosztu własnego zakładu wykonującego maszynę.
2.
Przepis ust. 1 ma również zastosowanie do maszyn zastępujących maszyny dotychczas produkowane, jeżeli nowe maszyny oparte są na całkowicie nowych rozwiązaniach technicznych.
3.
Podstawą do określenia ceny jest planowany koszt produkcji opanowanej technicznie, powiększony o zysk w wysokości osiąganej średnio z produkcji maszyn i urządzeń w danym zakładzie.
4.
Jeżeli okres opanowania technicznego produkcji ma być dłuższy niż dwa lata, za podstawę do określania ceny zbytu przyjmuje się planowany koszt własny w trzecim roku produkcji.
5.
Za średni zysk wliczany do kalkulacji ceny przyjmuje się odsetek zysku osiągnięty przez zakład z produkcji maszyn i urządzeń w ostatnim pełnym rocznym okresie bilansowym.
6.
Przepis ust. 5 nie ma zastosowania, jeżeli w tym samym roku, w którym sporządza się kalkulację ceny nowej maszyny, wprowadzone zostały zmiany cen wyrobów danego zakładu, wpływające w sposób istotny na kształtowanie się średniego zysku z całości produkcji maszyn i urządzeń zakładu. W przypadkach tych odsetek średniego zysku osiągniętego w ostatnim pełnym rocznym okresie bilansowym, poprzedzającym zmianę cen, powinien być - dla potrzeb sporządzania kalkulacji ceny nowej maszyny - odpowiednio skorygowany.
7.
Jeżeli odsetek zysku osiągniętego przez zakład z produkcji maszyn i urządzeń w ostatnim pełnym rocznym okresie bilansowym kształtuje się poniżej stawki zysku określonej dla cen fabrycznych danej grupy wyrobów (gałęzi) w trybie określonym w § 9 uchwały nr 99 Rady Ministrów z dnia 18 marca 1960 r. w sprawie zasad i trybu ustalania cen fabrycznych, cen rozliczeniowych i cen porównywalnych w przemyśle uspołecznionym oraz ich stosowania (Monitor Polski z 1963 r. Nr 17, poz. 99) albo też gdy zakład ponosi stratę na produkcji maszyn i urządzeń - zysk przyjmuje się w wysokości stawki określonej w trybie § 9 uchwały nr 99.
8.
Cena zbytu maszyny może być oparta na planowanym koszcie w pierwszym roku produkcji, powiększonym o zysk w wysokości określonej w ust. 5-7, w tych wyjątkowych przypadkach, gdy tak ustalona cena nie wpływa hamująco na zastosowanie nowej maszyny.