§ 5. - Zasady ustalania cen zbytu maszyn i urządzeń oraz właściwość organów do ustalania tych cen.

Monitor Polski

M.P.1970.23.183

Akt utracił moc
Wersja od: 24 lipca 1970 r.
§  5.
1.
Jeżeli zarówno w chwili określania górnej granicy ceny zbytu maszyny (§ 3), jak i w chwili ustalania jej ceny zbytu brak jest danych o cenie światowej takiej samej lub podobnej maszyny lub gdy dane te nie dają należytej podstawy do ustalania ceny zbytu, cenę tę ustala się na podstawie kosztu produkcji opanowanej technicznie, powiększonego o zysk należny zakładowi produkcyjnemu; przepis § 4 ust. 5 stosuje się odpowiednio.
2.
Cena zbytu ustalona w sposób określony w ust. 1 ma charakter tymczasowy. Po uzyskaniu danych o cenie światowej maszyny organ ustalający cenę zobowiązany jest ponownie rozważyć sprawę ewentualnej rewizji ustalonej już ceny.
3.
Ceny zbytu maszyn, ustalone na podstawie kosztów ich produkcji (ust. 1 i 2), powinny być w określonych terminach sprawdzane z ich pierwotnymi założeniami kalkulacyjnymi.
4.
Przy rocznym okresie opanowania technicznego produkcji maszyny sprawdzanie (ust. 3) dokonywane jest na podstawie pierwszej pełnej sprawozdawczości za ten okres. Jeśli okres opanowania technicznego produkcji jest dłuższy, sprawdzanie dokonywane jest na podstawie pierwszej pełnej sprawozdawczości za ostatni pełny okres roczny opanowanej technicznie produkcji.
5.
Jeżeli sprawdzenie (ust. 3) wykaże, że zysk faktycznie osiągany na produkcji maszyny przekracza więcej niż o 1/3 stawkę przyjętą za podstawę do ustalenia ceny, cena zbytu powinna być odpowiednio skorygowana. Analogicznie postąpić należy, gdy zysk jest mniejszy od założonego lub gdy powstaje strata na produkcji nowej maszyny. Szczegółowe zasady postępowania w tym względzie określają odrębne przepisy.