Zasady udzielania przez uspołecznione zakłady pracy pomocy pracownikom w spłacie kredytów dla młodych małżeństw.

Monitor Polski

M.P.1982.14.102

Akt utracił moc
Wersja od: 25 maja 1982 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 8 maja 1982 r.
w sprawie zasad udzielania przez uspołecznione zakłady pracy pomocy pracownikom w spłacie kredytów dla młodych małżeństw.

Na podstawie § 7 ust. 1 uchwały nr 26 Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 1982 r. w sprawie kredytów dla młodych małżeństw, udzielanych na zagospodarowanie (Monitor Polski Nr 5, poz. 27), zarządza się, co następuje:
1.
Przepisy zarządzenia mają zastosowanie do pracowników zatrudnionych w uspołecznionych zakładach pracy, zwanych dalej "zakładami pracy", w pełnym wymiarze czasu pracy, którzy uzyskali kredyt na podstawie uchwały nr 26 Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 1982 r. w sprawie kredytów dla młodych małżeństw, udzielanych na zagospodarowanie (Monitor Polski Nr 5, poz. 27), z wyjątkiem kredytu uzupełniającego, o którym mowa w § 6 uchwały.
2.
Przepisy zarządzenia stosuje się odpowiednio do żołnierzy zawodowych, żołnierzy służby okresowej oraz funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej, Służby Więziennej i pożarnictwa.
1.
Pomoc w spłacie kredytów od zakładu pracy, z zastrzeżeniem ust. 2, przysługuje pracownikowi, który w danym zakładzie przepracował nienagannie 5 lat po zrealizowaniu kredytu i po jego rozliczeniu przez powszechną kasę oszczędności lub bank spółdzielczy, albo 2 lata w wypadku absolwenta wyższej uczelni, gdy umowa kredytowa została zawarta w okresie studiów.
2.
Pomoc w spłacie kredytów nie przysługuje pracownikowi, jeżeli on sam lub jego współmałżonek jest podatnikiem podatku obrotowego, dochodowego lub gruntowego.
3.
Pracę uważa się za nienaganną, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1, wobec pracownika nie stosowano przewidzianych w obowiązujących przepisach kar za naruszenie porządku i dyscypliny pracy, bądź jeżeli nałożona kara została uznana w tym okresie za niebyłą.
4.
Do okresu pracy, o którym mowa w ust. 1, wlicza się okres urlopu wychowawczego, udzielonego na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 lipca 1981 r. w sprawie urlopów wychowawczych (Dz. U. z 1981 r. Nr 19, poz. 97 i z 1982 r. Nr 5, poz. 34), oraz okres służby wojskowej na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
5.
Pomoc w spłacie kredytu przysługuje od zakładu pracy jednego z małżonków wskazanego we wniosku o udzielenie kredytu, składanym w powszechnej kasie oszczędności lub banku spółdzielczym.
Zakład pracy obowiązany jest do spłaty 3/4 kwoty udzielonego pracownikowi kredytu, nie więcej niż 75 tys. zł, wraz z odsetkami przypadającymi od tej kwoty za okres zawieszenia spłaty kredytu.
1.
Spłata kredytu przez zakład pracy wraz z odsetkami następuje jednorazowo po okresie, o którym mowa w § 2 ust. 1, nie wcześniej jednak niż po całkowitej spłacie tej części kredytu, do której spłaty zobowiązany jest pracownik.
2.
Kierownik zakładu pracy może jednak podjąć decyzję o przyspieszeniu terminu spłaty kredytu przez zakład pracy, jeżeli obciążająca pracownika część kredytu została również wcześniej spłacona, a pracownik przepracował w danym zakładzie pracy nienagannie 5 lat, a jeżeli chodzi o absolwenta wyższej uczelni - 2 lata.
1.
Spłata kredytu wraz z odsetkami przez przedsiębiorstwa państwowe obciąża ich koszty - konto 469 "Inne usługi niematerialne".
2.
Obciążenie rozliczonych kosztów równowartością spłaconych kredytów wraz z odsetkami może nastąpić w ratach; przedsiębiorstwa mogą również tworzyć rezerwy na pokrycie spłat kredytu, obciążając rozliczone koszty równomiernymi ratami w okresie 5 lub odpowiednio 2 lat, poczynając od terminu otrzymania zawiadomienia z powszechnej kasy oszczędności lub banku spółdzielczego o powstałym zadłużeniu aż do okresu spłaty kredytu.
3.
Ratalne obciążenie rozliczonych kosztów następuje za pomocą konta 649 "Inne rozliczenia międzyokresowe".
W jednostkach i zakładach budżetowych równowartość kwot spłaconych kredytów wraz z odsetkami jest zaliczana do § 25 klasyfikacji budżetowej "Różne wydatki na rzecz osób fizycznych".
Zakłady pracy nie wymienione w § 5 i 6 obciążają równowartością kwot spłaconych kredytów wraz z odsetkami środki przeznaczone na finansowanie swej działalności bieżącej.
Zakład pracy może także dokonać spłaty obciążającej go kwoty kredytu ze środków zakładowego funduszu socjalnego, jeżeli pozwoli na to stan tych środków, a przedsiębiorstwo państwowe - również ze środków zakładowego funduszu mieszkaniowego.
1.
Jeżeli pracownik w okresie, o którym mowa w § 2 ust. 1, zmienił pracę w wyniku przeniesienia służbowego lub korzystał z urlopu bezpłatnego, udzielonego na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 września 1974 r. w sprawie zasad udzielania bezpłatnych urlopów pracownikom powołanym do pełnienia z wyboru funkcji w organizacjach społecznych (Dz. U. Nr 37, poz. 218), wówczas:
1)
spłaty kredytu wraz z odsetkami dokonuje dotychczasowy zakład pracy, jeżeli do terminu spłaty kredytu pozostał 1 rok,
2)
obowiązek spłaty kredytu wraz z odsetkami obciąża obydwa zakłady w równych częściach, jeżeli do terminu spłaty kredytu pozostało ponad 1 rok, nie więcej jednak niż 2 lata,
3)
obowiązek spłaty kredytu wraz z odsetkami przejmuje nowy zakład pracy, jeżeli do terminu spłaty kredytu pozostało ponad 2 lata.
2.
Pracownik zachowuje prawo do pomocy zakładu pracy w spłacie kredytu także w wypadku, gdy zmiana pracy nastąpiła w wyniku porozumienia zakładów pracy, pod warunkiem że nowy zakład pracy przejmie na piśmie w całości zobowiązanie spłaty kredytu wraz z odsetkami.
1.
W razie rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę przez zakład pracy na skutek całkowitej lub częściowej likwidacji zakładu lub ograniczenia zatrudnienia, obowiązany do spłaty kredytu jest zakład pracy, do którego pracownik został skierowany do pracy bezpośrednio po rozwiązaniu umowy o pracę lub po przerwie w zatrudnieniu, w czasie której pracownik odbywał szkolenie w celu przysposobienia do zawodu, wykonywał roboty interwencyjne lub pobierał zasiłki z funduszu aktywizacji zawodowej.
2.
Okres szkolenia w celu przysposobienia do zawodu, wykonywania robót interwencyjnych i pobierania zasiłków z funduszu aktywizacji zawodowej wlicza się co okresu, o którym mowa w § 2 ust. 1.
3.
Jeżeli termin spłaty kredytu obciążającego zakład pracy przypada w okresie, o którym mowa w ust. 2, spłaty tej dokonuje dotychczasowy zakład pracy; w razie gdy zakład pracy ulega całkowitej likwidacji, a do terminu spłaty kredytu pozostało 6 miesięcy - spłaty kredytu dokonuje likwidowany zakład pracy.
Zakład pracy obowiązany jest także do spłaty kredytu, jeżeli pracownik nie przepracował okresu, o którym mowa w § 2 ust. 1, z powodu przejścia na rentę inwalidzką z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.
Pracownikowi zatrudnionemu jednocześnie więcej niż w jednym zakładzie pracy, w łącznym wymiarze nie mniejszym niż pełny wymiar czasu pracy, pomocy w spłacie kredytu udziela zakład pracy wskazany przez pracownika jako podstawowe miejsce jego pracy we wniosku o udzielenie kredytu, składanym w powszechnej kasie oszczędności lub banku spółdzielczym; warunki określone w § 2 ust. 1 odnoszą się do tego zakładu pracy.
Zakład pracy ma obowiązek każdorazowego powiadamiania powszechnej kasy oszczędności lub banku spółdzielczego, które udzieliły pracownikowi kredytu, o utracie przez pracownika uprawnień do korzystania z pomocy zakładu pracy w spłacie kredytu bądź o przejęciu zobowiązania spłaty kredytu przez inny zakład pracy.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.