Rozdział 4 - Zmniejszenia i zwiększenia wysokości odpisów. - Zasady tworzenia funduszu zakładowego na rok gospodarczy 1959/60 w państwowych przedsiębiorstwach gospodarki rolnej i gospodarstwach rolnych.

Monitor Polski

M.P.1959.45.207

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1959 r.

IV.

Zmniejszenia i zwiększenia wysokości odpisów.

§  4.
1.
Przy ustalaniu, czy gospodarstwu przysługuje prawo do dokonywania odpisów na fundusz zakładowy, jak również przy ustalaniu wysokości tych odpisów, wyłącza się różnice wynikające z wprowadzonych w roku gospodarczym 1959/60 (po dniu 1 lipca 1959 r.) zmian cen sprzedawanych produktów i wyrobów, urzędowych zmian cen zakupywanych materiałów oraz usług obcych, stawek płac, składek na ubezpieczenia rzeczowe i społeczne, stawek amortyzacji itp.
2.
Przy ustalaniu wysokości odpisów na fundusz zakładowy suma zysku bilansowego może być powiększona bądź suma straty bilansowej zmniejszona o równowartość gospodarczych nakładów wieloletnich na zarybienie nowej powierzchni stawów lub nakłady na założenie kultur wieloletnich.
§  5.
1.
Jeżeli gospodarstwo osiągnęło poprawę wyniku bilansowego bądź zysk w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami lub ze szkodą dla interesu społecznego, traci ono prawo do dokonywania odpisów na fundusz zakładowy lub też odpisy te ulegają odpowiedniemu zmniejszeniu.
2.
Za zysk lub poprawę wyniku osiągniętą w sposób sprzeczny z przepisami bądź szkodliwy dla interesu społecznego uważa się wynik osiągnięty przez:
1)
niewykonywanie remontów, powodujące utrzymywanie w złym stanie budynków, maszyn i urządzeń lub ich niszczenie,
2)
niedokonywanie prawidłowych odpisów amortyzacyjnych,
3)
niedokonywanie planowanych wydatków na bezpieczeństwo i higienę pracy,
4)
niewykonywanie niezbędnych zabiegów agro- lub zootechnicznych, przewidzianych w planie,
5)
nieprawidłową wycenę składników majątkowych w bilansie.