Rozdział 3 - Zasady finansowania działalności gospodarczej zjednoczeń. - Zasady systemu finansowego wojewódzkich zjednoczeń państwowych gospodarstw rolnych.

Monitor Polski

M.P.1960.14.63

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1960 r.

III.

Zasady finansowania działalności gospodarczej zjednoczeń.

§  13.
1.
Koszty działalności gospodarczej prowadzonej przez zjednoczenia we wspólnym interesie podległych przedsiębiorstw i w ich imieniu pokrywają zjednoczenia ze środków posiadanych na rachunkach rozliczeniowych własnej działalności gospodarczej (§ 4 ust. 3 pkt 2).
2.
Na rachunek rozliczeniowy własnej działalności gospodarczej zjednoczenia wpływają środki od przedsiębiorstw w granicach wydatków przewidzianych na ten cel w ich planach gospodarczo-finansowych.
3.
Pobieranie przez zjednoczenia wpłat od przedsiębiorstw na pokrycie kosztów działalności gospodarczej powinno poprzedzać ustalenie w ramach planu finansowego zjednoczenia (część II lub III planu) preliminarza wydatków tej działalności oraz uzgodnienie z zainteresowanymi przedsiębiorstwami ich udziału w finansowaniu kosztów działalności gospodarczej podejmowanej przez zjednoczenie.
4.
Jeżeli obowiązujące przepisy lub założenia przyjęte przez zjednoczenia nie przewidują inaczej, działalność gospodarcza zjednoczeń, o której mowa w ust. 1, powinna być prowadzona bezwynikowo (wartość sprzedaży towarów produktów i usług powinna pokrywać koszty własne bez zysków lub strat).
5.
W razie stwierdzenia po zakończeniu działalności gospodarczej lub na koniec roku obrachunkowego nadwyżki środków pochodzących z wpłat przedsiębiorstw, o których mowa w ust. 2, nadwyżki te mogą być przekazane:
1)
na finansowanie inwestycji zdecentralizowanych wszystkich lub części przedsiębiorstw uczestniczących w działalności gospodarczej zjednoczenia,
2)
na scentralizowany fundusz rezerwowy,
3)
na sfinansowanie nowo podjętej działalności gospodarczej,
4)
do zwrotu podległym przedsiębiorstwom.
6.
Szczegółowe zasady rozliczenia nadwyżek środków ustali zjednoczenie każdorazowo po stwierdzeniu nadwyżki środków.
§  14.
1.
Wyposażenie przez zjednoczenia powoływanych do prowadzenia stałej działalności gospodarczej baz zaopatrzeniowych, biur konstrukcyjnych, laboratoriów i innych jednostek pomocniczych działających według zasad rozrachunku gospodarczego we własne środki obrotowe w wysokości niezbędnej do prowadzenia działalności gospodarczej może następować z wpłat zadeklarowanych przez nadzorowane przedsiębiorstwa lub z innych źródeł określonych właściwymi przepisami.
2.
Dla pokrycia przejściowych potrzeb jednostek wymienionych w ust. 1 zjednoczenia mogą zaciągać we właściwym terenowo oddziale Banku Rolnego kredyty na warunkach ustalonych dla nadzorowanych przedsiębiorstw.
3.
Jednostki, o których mowa w ust. 1, prowadzą działalność na podstawie sporządzonych w ramach planu finansowego zjednoczenia planów gospodarczo-finansowych według wzoru obowiązującego dla odpowiednich przedsiębiorstw i posiadają własne rachunki bankowe. Jednostki te obowiązują zasady podziału zysku analogiczne do zasad obowiązujących przedsiębiorstwa danego typu.
4.
Część zysku jednostek określonych w ust. 1, która stosownie do zasad obowiązujących przedsiębiorstwa danego typu podlegałaby wpłacie do budżetu, zwiększa fundusz administracyjny zjednoczenia (§ 2 ust. 4).
5.
W razie zaprzestania działalności przez jednostkę wymienioną w ust. 1 środki uzyskane z likwidacji przydzielonego jej majątku podlegają przekazaniu w całości na fundusz inwestycji zdecentralizowanych przedsiębiorstw.
6.
Działalność gospodarcza, o której mowa w ust. 1, może być prowadzona na podstawie sporządzonych w ramach planu finansowego zjednoczenia preliminarzy dochodów i wydatków własnej działalności gospodarczej. W tym przypadku działalność finansowana jest bezpośrednio z rachunku bankowego własnej działalności gospodarczej zjednoczenia (§ 4 ust. 3 pkt 2).
§  15.
Zjednoczenie może upoważnić podległy inspektorat do prowadzenia działalności, o której mowa w §§ 13 i 14.