Rozdział 2 - Zasady administrowania funduszami. - Zasady systemu finansowego wojewódzkich zjednoczeń przedsiębiorstw państwowego przemysłu terenowego, wojewódzkich zjednoczeń przemysłu terenowego materiałów budowlanych oraz wojewódzkich zarządów budownictwa terenowego.

Monitor Polski

M.P.1959.62.317

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1963 r.

II.

Zasady administrowania funduszami.

§  3.
1.
Zjednoczenia dysponują własnymi środkami trwałymi i obrotowymi, które występują w formie:
1)
funduszu statutowego,
2)
funduszu administracyjnego.
2.
Fundusz statutowy stanowi równowartość środków trwałych zjednoczeń oraz nakładów inwestycyjnych w obiektach obcych, wykazywanych w wartości inwentarzowej (początkowej).
3.
Fundusz administracyjny tworzy się z wpłat przedsiębiorstw zgrupowanych w zjednoczeniach.
4.
Wpłaty przedsiębiorstw, o których mowa w ust. 3, wpływają na rachunek bankowy funduszu administracyjnego zjednoczenia we właściwym oddziale banku finansującego. Z rachunku tego zjednoczenia pokrywają swoje wydatki administracyjne.
5.
Zjednoczenia mogą otwierać również na podstawie obowiązujących przepisów inne rachunki bankowe.
6.
Ponadto zjednoczenia mogą prowadzić rachunki środków budżetowych jako dysponenci kredytów budżetowych.
§  4.
1.
Wysokość rocznej sumy wpłat poszczególnych przedsiębiorstw na fundusz administracyjny ustalają zjednoczenia w ramach sumy, jaką zamyka się roczny preliminarz wydatków administracyjnych zjednoczeń, po uwzględnieniu dochodów ubocznych osiągniętych przez zjednoczenia w związku z działalnością własną.
2.
Wysokość wpłat przedsiębiorstw ustala się w stosunku procentowym:
1)
w zjednoczeniach, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1 i 2 - do planowanej wartości produkcji towarowej w cenach zbytu,
2)
w zarządach budownictwa - do planowanej wartości sprzedaży produkcji (budowlano-montażowej, produkcji pomocniczej i usług wykonanych siłami własnymi przedsiębiorstw).

Wpłaty te stanowią element kosztów własnych przedsiębiorstw.

3.
Kwoty, o których mowa w ust. 2, przedsiębiorstwa odprowadzają jednorazowo na rachunek funduszu administracyjnego zjednoczeń w terminie do dnia 20 miesiąca poprzedzającego dany kwartał, w wysokości ustalonej przez zjednoczenie na ten kwartał.
§  5.
1.
Zjednoczenia ujmują swoją działalność w rocznym planie finansowym sporządzanym według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia i zatwierdzanym przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
2.
Preliminarz działalności administracyjnej w ramach rocznego planu finansowego zatwierdza prezydium wojewódzkiej rady narodowej w ramach zbiorczych planów finansowych.
§  6.
Podstawą opracowania planu finansowego (preliminarza) są wytyczne prezydium wojewódzkiej rady narodowej wydane zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§  7.
1.
Zjednoczenia przedstawiają projekt planu finansowego w terminie do 60 dni przed rozpoczęciem danego roku obrachunkowego (kalendarzowego, gospodarczego) dla uzyskania zatwierdzenia.
2.
Zjednoczenia przesyłają po 1 egzemplarzu zatwierdzonego planu finansowego:
1)
bankowi finansującemu,
2)
Ministerstwu Finansów,
3)
Komitetowi Drobnej Wytwórczości (zjednoczenia, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1),
4)
Ministerstwu Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych (zjednoczenia, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 2 i 3).
3.
Przepisy ust. 2 pkt 2, 3 i 4 dotyczą tylko 1959 r.
§  8.
1.
Zatwierdzone przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej plany finansowe (preliminarze - część I planu finansowego) stanowią dla banku finansującego podstawę finansowania z rachunku bankowego, o którym mowa w § 3 ust. 4. Ogólna suma zatwierdzonego preliminarze stanowi dla oddziału banku finansującego górną granicę finansowania wydatków związanych z utrzymaniem zjednoczenia.
2.
Wykorzystywanie funduszu płac przez zjednoczenia podlega kontroli bankowej według zasad ustalonych dla funduszu płac pracowników umysłowych przedsiębiorstw zgrupowanych w zjednoczeniach.
§  9.
1.
Zjednoczenia uprawnione są do dokonywania zmian w preliminarzu działalności administracyjnej (część I planu finansowego), polegających na przesunięciach pomiędzy poszczególnymi pozycjami wydatków, z zastrzeżeniami wynikającymi z ust. 2.
2.
Zmiany w preliminarzu powodujące zwiększenie ogólnej jego kwoty (w granicach limitu ustalonego zgodnie z § 5 ust. 2), kwoty preliminowanych wydatków osobowych, kwoty na nagrody, kwoty funduszu dyspozycyjnego oraz zmniejszenie wydatków o charakterze inwestycyjnym mogą następować jedynie za zgodą prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
3.
W razie przekazania lub przejęcia w ciągu roku przedsiębiorstw bądź ich zakładów prezydium wojewódzkiej rady narodowej może odpowiednio skorygować wysokość wpłat pozostałych przedsiębiorstw na fundusz administracyjny.
4.
Zjednoczenia mogą dokonywać zmian w części II i III zatwierdzonego planu finansowego, jeżeli nie spowoduje to zmian w dochodach i wydatkach budżetów terenowych.
§  10.
Zjednoczeniom przysługuje prawo redystrybucji części zysku pozostającego w dyspozycji przedsiębiorstw w zakresie ustalonym odrębnymi przepisami.
§  11.
1.
Środki na fundusz nagród dla wyróżniających się pracowników zjednoczeń ustalone są w preliminarzach zjednoczeń (część I planu finansowego):
1)
w wojewódzkich zjednoczeniach przedsiębiorstw państwowego przemysłu terenowego - na podstawie § 3 ust. 1 uchwały nr 389 Rady Ministrów z dnia 25 września 1957 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników zatrudnionych w wojewódzkich zarządach przemysłu (Monitor Polski Nr 83, poz. 496),
2)
w wojewódzkich zjednoczeniach przedsiębiorstw państwowego przemysłu terenowego materiałów budowlanych oraz w zarządach budownictwa - na podstawie § 3 ust. 1 uchwały nr 512 Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 1957 r. w sprawie wynagradzania pracowników zatrudnionych w wojewódzkich zarządach budownictwa terenowego oraz wojewódzkich zarządach przemysłu terenowego materiałów budowlanych.
2.
Fundusz nagród, o którym mowa w ust. 1, jest uruchamiany na podstawie decyzji prezydium wojewódzkiej rady narodowej. Nagrody dla dyrektora, zastępcy dyrektora i głównego księgowego zjednoczeń przyznaje prezydium wojewódzkiej rady narodowej, dla pozostałych zaś pracowników - dyrektor zjednoczenia.
§  12.
1.
Wydatki osobowe rady techniczno-ekonomicznej oraz zespołów branżowych działających przy zjednoczeniach są preliminowane i pokrywane w ramach bezosobowego funduszu płac.
2.
Za udział w posiedzeniach i pracach rady techniczno-ekonomicznej oraz zespołów branżowych przysługuje wynagrodzenie zgodnie z przepisami uchwały nr 38 Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1954 r. w sprawie trybu powoływania komisji resortowych i wynagradzania za udział w posiedzeniach (Monitor Polski Nr A-30, poz. 442).
§  13.
Zjednoczenia przewidują w ramach swego preliminarza działalności administracyjnej (część I planu finansowego) środki na fundusz dyspozycyjny stosownie do przepisów o tworzeniu i dysponowaniu tym funduszem.
§  14.
1.
Nakłady na inwestycje zdecentralizowane, służące do wykonywania przez zjednoczenia ich działalności administracyjnej, oraz nakłady na kapitalne remonty w tym zakresie pokrywane są ze środków przewidzianych na ten cel w preliminarzu działalności administracyjnej (część I planu finansowego).
2.
Zjednoczenia nie dokonują amortyzacji środków trwałych przeznaczonych dla potrzeb działalności administracyjnej.
§  15.
Nie wykorzystane w danym roku obrachunkowym (kalendarzowym, gospodarczym) środki na rachunku rozliczeniowym funduszu administracyjnego (§ 4 ust. 3) zjednoczeń podlegają przekazaniu w ostatnim dniu każdego roku w całości na rachunek środków na fundusz inwestycji zdecentralizowanych przedsiębiorstw.