Zasady sprzedaży cukru dla ludności.

Monitor Polski

M.P.1980.14.64

Akt utracił moc
Wersja od: 28 maja 1980 r.

UCHWAŁA Nr 42
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 maja 1980 r.
w sprawie zasad sprzedaży cukru dla ludności.

Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 i ust. 3 dekretu z dnia 3 czerwca 1953 r. o ustalaniu cen, opłat i stawek taryfowych (Dz. U. Nr 31, poz. 122) Rada Ministrów, po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje:
1.
Pracownicy jednostek gospodarki uspołecznionej, osoby wykonujące pracę nakładczą, emeryci, renciści, studenci, twórcy, osoby duchowne wszystkich wyznań, osoby objęte systemem pomocy społecznej oraz członkowie ich rodzin, a także inne osoby pozostające na ich utrzymaniu, z wyjątkiem kobiet w wieku od 18 do 50 lat i mężczyzn w wieku od 18 do 65 lat, mogą otrzymywać w zamian za bilety towarowe na cukier ekwiwalent pieniężny w wysokości 15,50 zł za 1 kg cukru.
2.
Minister Finansów przekazuje szkołom wyższym środki finansowe na wypłatę ekwiwalentu pieniężnego studentom. Rektor szkoły wyższej na wniosek rady uczelnianej Socjalistycznego Związku Studentów Polskich wydaje decyzję w sprawie wypłaty ekwiwalentu studentom bądź przeznaczenia ekwiwalentu na poprawę wyżywienia w stołówkach studenckich albo na inne cele socjalno-bytowe.
1.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług określi termin, do którego wydawane będą bilety towarowe na cukier dla rolników indywidualnych i członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz członków rodzin i innych osób pozostających na ich utrzymaniu.
2.
Minister Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska, zapewni przekazanie przez terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego zainteresowanym osobom, o których mowa w ust. 1, informacji o zaprzestaniu wydawania biletów towarowych na cukier i o formie ekwiwalentu za bilety.
Bilety towarowe na cukier dla pozostałych osób uprawnionych do ich otrzymywania, nie wymienionych w § 1 i 2, wydaje się za miesiąc maj 1980 r. włącznie.
1.
Ekwiwalent pieniężny za bilety towarowe na cukier wypłacają począwszy od dnia 1 czerwca 1980 r.:
1)
jednostki gospodarki uspołecznionej na wniosek rady zakładowej pracownikom, członkom ich rodzin oraz innym osobom pozostającym na ich utrzymaniu,
2)
szkoły wyższe na zasadach określonych w § 1 ust. 2,
3)
terenowe organy administracji państwowej osobom objętym systemem pomocy społecznej.
2.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz inne organy wypłacające emerytury i renty rozpoczną sukcesywnie do dnia 31 grudnia 1980 r. wypłatę ekwiwalentu pieniężnego za bilety towarowe na cukier emerytom, rencistom, członkom ich rodzin i innym osobom pozostającym na ich utrzymaniu w terminach uzgodnionych z Polskim Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów.
1.
Ekwiwalent pieniężny za bilety towarowe na cukier test wypłacany poza planowym funduszem płac i nie wchodzi do podstawy ustalania innych składników wynagrodzeń i świadczeń pracowniczych.
2.
Uzyskanie ekwiwalentu za bilety towarowe na cukier nie wpływa na zakres uprawnień uzależnionych od wysokości wynagrodzeń i dochodów.
3.
Ekwiwalent pieniężny za bilety towarowe na cukier wypłacany jest również podejmującym pracę po raz pierwszy i zmieniającym zakład pracy, z wyjątkiem osób porzucających pracę.
1.
Upoważnia się Przewodniczącego Państwowej Komisji Cen do ustalenia z dniem 1 czerwca 1980 r. jednolitych cen detalicznych i cen zbytu cukru przy przyjęciu za podstawę ceny detalicznej cukru kryształu w wysokości 26 zł za 1 kg.
2.
Cena cukru sprzedawanego na bilety towarowe nie ulega zmianie. Ceny wyrobów wytwarzanych przy użyciu cukru nie ulegają zmianie z tytułu zastosowania jednolitej ceny cukru.
Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych:
1)
określi tryb wypłacania ekwiwalentu w uspołecznionych zakładach pracy,
2)
uwzględni skutki wypłaty ekwiwalentu i wprowadzenia jednolitych cen cukru w planach finansowych zainteresowanych jednostek gospodarki uspołecznionej, budżetach terenowych i budżecie centralnym.
Traci moc uchwała nr 174 Rady Ministrów z dnia 12 sierpnia 1976 r. w sprawie wprowadzenia na okres przejściowy sprzedaży cukru na bilety towarowe oraz sprzedaży komercyjnej cukru, z tym że do wydawania biletów towarowych na cukier dla osób uprawnionych i sprzedaży cukru na bilety towarowe stosuje się przejściowo przepisy tej uchwały.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.