Rozdział 2 - Zasady sporządzania założeń do planów regionalnych - Zasady sporządzania projektów założeń do planów regionalnych, projektów tych planów oraz kontrola ich realizacji.

Monitor Polski

M.P.1987.31.238

Akt utracił moc
Wersja od: 23 października 1987 r.

Rozdział  2

Zasady sporządzania założeń do planów regionalnych

§  8.
1.
Założenia do planu regionalnego sporządza się wariantowo w formie, która umożliwia określenie celów rozwoju regionu, warunków i sposobów ich osiągnięcia oraz wyodrębnienie głównych problemów i ustalenie zasad polityki przestrzennej.
2.
W wariantach rozwoju regionu, stanowiących wynik prac nad projektem założeń do planu regionalnego, przedstawia się w sposób ogólny różnice w celach rozwoju regionu i w warunkach oraz sposobach osiągnięcia tych celów.
§  9.
1.
W toku prac nad założeniami projektant określa, czy wystąpi potrzeba opracowania odrębnego planu regionalnego dla obszaru funkcjonalnego w granicach województwa albo przekraczającego te granice. Z wnioskiem o podjęcie stosownej uchwały wojewódzkiej rady narodowej występuje wojewoda na podstawie opinii komisji planu regionalnego.
2.
Projektant określa zakres niezbędnych studiów i prac, dokonuje inwentaryzacji i oceny dotychczas wykonanych opracowań oraz ustala zakres prac uzupełniających, z wykorzystaniem resortowych prognoz i programów perspektywicznych oraz założeń rozwojowych dużych organizacji gospodarczych.
3.
Założenia po zatwierdzeniu stanowią integralną część planu regionalnego.
§  10.
1.
Wojewoda ustala wykaz jednostek, o których mowa w art. 22 ust. 2 ustawy, objętych konsultacjami, oraz miejsce i terminy konsultacji. Konsultacje mogą być przeprowadzone na wspólnej naradzie zorganizowanej przez wojewodę.
2.
Konsultacje, o których mowa w ust. 1, powinny mieć przede wszystkim na celu określenie głównych problemów rozwojowych, a następnie wybór wariantów rozwoju regionu. Wyniki konsultacji przedstawia się wojewódzkiej radzie narodowej wraz ze stanowiskiem komisji planu regionalnego.
§  11.
Wojewoda przedstawia projekt założeń do planu regionalnego Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w celu uzyskania stanowiska, dotyczącego zgodności poszczególnych wariantów założeń z planem krajowym, a w razie braku tego planu - z założeniami do planu albo projektem planu krajowego.
§  12.
1.
Treść projektu założeń do planu regionalnego popularyzuje się przez publikację tekstu lub skrótów tekstu założeń w prasie lokalnej.
2.
Projekt założeń do planu regionalnego udostępnia się do publicznego wglądu zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy. Miejsce, termin i formę tego udostępnienia, a także termin zgłaszania uwag, opinii i wniosków ogłasza się w prasie lokalnej co najmniej na 7 dni przed terminem udostępnienia.
3.
Materiały udostępniane do publicznego wglądu przygotowuje się z uwzględnieniem przepisów o zachowaniu tajemnicy państwowej.
4.
Zgłoszone uwagi, opinie i wnioski są ewidencjonowane przez organ sporządzający plan, analizowane i opiniowane przez projektanta i przedstawiane wojewódzkiej radzie narodowej.
§  13.
1.
Wojewoda przedstawia wojewódzkiej radzie narodowej, a w wypadku założeń do planu opracowywanego w obrębie obszaru funkcjonalnego - właściwym wojewódzkim radom narodowym, wniosek o dokonanie wyboru wariantu i uchwalenie założeń do planu regionalnego.
2.
Wniosek o uchwalenie wybranego wariantu założeń, oprócz dokumentu założeń, powinien zawierać:
1)
opinię komisji planu regionalnego, zawierającą ocenę wariantów,
2)
charakterystykę zmian wprowadzanych przez poszczególne warianty w stosunku do obowiązującego dotychczas planu,
3)
dowody przeprowadzenia konsultacji oraz udostępnienia projektu do publicznego wglądu,
4)
zgłoszone w czasie konsultacji uwagi i opinie wraz z informacją o zakresie i sposobie ich uwzględnienia w projekcie założeń do planu,
5)
stanowisko Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w sprawie zgodności poszczególnych wariantów założeń z planem krajowym, a w wypadku braku tego planu - z założeniami do planu krajowego.