Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Zasady sporządzania projektów założeń do planów regionalnych, projektów tych planów oraz kontrola ich realizacji.

Monitor Polski

M.P.1987.31.238

Akt utracił moc
Wersja od: 23 października 1987 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 12 lipca 1984 r. o planowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 35, poz. 185 i z 1986 r. Nr 47, poz. 226),
2)
planie regionalnym - rozumie się przez to plany zagospodarowania przestrzennego, określone w art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy,
3)
wojewodzie - rozumie się przez to również prezydentów miast: stołecznego Warszawy, Krakowa i Łodzi,
4)
jednostce opracowującej plan regionalny - rozumie się przez to wojewódzkie biuro planowania przestrzennego lub inne jednostki organizacyjne powołane do prac w zakresie planowania przestrzennego,
5)
projektancie - rozumie się przez to osobę wykonującą, wraz z wyspecjalizowanym zespołem, opracowanie planistyczne w zakresie planowania regionalnego,
6)
generalnym projektancie - rozumie się przez to osobę kierującą całością prac przy sporządzaniu projektu założeń do planu regionalnego i projektu tego planu.
§  2.
Przepisy zarządzenia stosuje się przy sporządzaniu projektów założeń do planów regionalnych, projektów tych planów oraz kontroli ich realizacji, a w razie podjęcia przez wojewódzką radę narodową uchwały o sporządzeniu 10-letniego planu perspektywicznego, zwanego dalej "planem perspektywicznym", obejmującego problematykę społeczno-gospodarczego oraz przestrzennego rozwoju województwa - do części planu perspektywicznego, obejmującego problematykę przestrzenną.
§  3.
1.
Wojewoda organizuje wykonywanie prac przygotowawczych, opracowanie projektu założeń oraz projektu planu regionalnego i kontrolę realizacji tego planu.
2.
Wojewoda wyznacza generalnego projektanta planu regionalnego; w razie gdy wojewódzka rada narodowa podjęła uchwałę o opracowaniu planu perspektywicznego, wyznacza się jednego generalnego projektanta do kierowania pracami nad częścią społeczno-gospodarczą oraz przestrzenną projektu planu perspektywicznego.
3.
Wojewoda zapewnia współpracę podległych mu jednostek z projektantami w toku prac nad planem regionalnym.
§  4.
W razie sporządzania planu obszaru funkcjonalnego obejmującego zespół jednostek zasadniczego podziału terytorialnego lub ich części, właściwi wojewodowie wybierają spośród siebie organizatora i koordynatora całości prac nad sporządzeniem tego planu oraz ustalają udziały w kosztach sporządzenia planu.
§  5.
Plan regionalny powinien być powiązany z innymi planami w sposób następujący:
1)
z planem przestrzennego zagospodarowania kraju poprzez:
a)
uzgodnienie celów i zasad polityki przestrzennej,
b)
przedstawienie wniosków z planu regionalnego do planu krajowego,
c)
wymianę informacji;
2)
z planami regionalnymi sąsiednich województw poprzez:
a)
określenie wspólnych problemów i uzgodnienie sposobów ich rozwiązania,
b)
uzgodnienie polityki przestrzennej w planie wspólnego obszaru funkcjonalnego;
3)
z planami miejscowymi poprzez:
a)
uzgodnienie celów i zasad polityki przestrzennej,
b)
wymianę informacji;
4)
z wojewódzkimi, gminnymi i miejskimi planami społeczno-gospodarczymi poprzez:
a)
uwzględnienie celów ustalonych w planie regionalnym w zadaniach określonych przez plany społeczno-gospodarcze,
b)
wymianę informacji;
5)
z planami przedsiębiorstw poprzez:
a)
instrumenty ekonomiczne i prawne,
b)
postępowanie i umowy lokalizacyjne,
c)
wymianę informacji.
§  6.
1.
Komisja planu regionalnego, powołana zgodnie z art. 21 ustawy, w toku przygotowywania projektu założeń do planu i projektu planu regionalnego opiniuje proponowane przez projektanta kierunki rozwiązań oraz przedstawia własne wnioski dotyczące projektu założeń lub planu. Opinie i wnioski komisja przedstawia na piśmie.
2.
Wojewoda organizujący i koordynujący prace nad planem regionalnym, w porozumieniu z zainteresowanymi wojewodami, powołuje komisję planu regionalnego dla planu obszaru funkcjonalnego, obejmującego zespół jednostek podziału terytorialnego.
§  7.
1.
Ogłoszenie w prasie lokalnej o przystąpieniu do sporządzania planu regionalnego następuje przed rozpoczęciem prac nad projektem założeń do planu. W uzasadnionych wypadkach ogłoszenie może nastąpić dodatkowo przed rozpoczęciem prac nad projektem planu.
2.
W ogłoszeniu, o którym mowa w ust. 1, powinny być zawarte informacje, określające:
1)
przedmiot planu, ze wskazaniem obszaru objętego planem,
2)
jednostkę organizacyjną oraz projektanta przygotowującego plan i adres, pod który należy zgłaszać uwagi i wnioski do planu, oraz termin ich składania.