Rozdział 2 - Zasady sporządzania założeń do planów miejscowych - Zasady sporządzania projektów założeń do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, projekty tych planów oraz kontrola ich realizacji.

Monitor Polski

M.P.1988.30.269

Akt utracił moc
Wersja od: 25 października 1988 r.

Rozdział  2

Zasady sporządzania założeń do planów miejscowych

§  6.
1.
W toku przygotowywania projektu założeń do planu miejscowego, wykorzystując materiały, o których mowa w § 4, przeprowadza się niezbędne analizy problemowe oraz analizy i studia kompleksowe, dotyczące:
1)
stanu istniejącego i dotychczasowych kierunków rozwoju, funkcjonowania i przekształceń danego układu przestrzennego oraz skutków dotychczasowej działalności w środowisku,
2)
ustaleń planów zagospodarowania przestrzennego i planów społeczno-gospodarczych, dotyczących obszaru objętego opracowaniem,
3)
potrzeb, możliwości i ograniczeń w przekształcaniu zagospodarowania danego układu przestrzennego,
4)
celów rozwoju układu przestrzennego, stanowiącego przedmiot planu, oraz działań warunkujących ich osiąganie w kolejnych etapach jego rozwoju,
5)
kierunków polityki przestrzennej i przekształceń struktury zagospodarowania danego układu przestrzennego, z uwzględnieniem stopnia osiągania pożądanych celów rozwoju.
2.
Problematykę, zakres, szczegółowość i metody prac nad przygotowaniem założeń do planu miejscowego dostosowuje się do rodzaju i przedmiotu planu oraz zakresu zmian w stosunku do obowiązującego planu, wykorzystując w toku prowadzonych prac materiały do tego planu. Uzasadnienie proponowanych rozwiązań projektant przedstawia w materiałach opisowych.
§  7.
Założenia do planu miejscowego opracowuje się w wariantach, przedstawiając:
1)
cele rozwoju i uwarunkowania w ich osiąganiu,
2)
zasady polityki przestrzennej i sposoby jej realizacji,
3)
ogólne zasady przekształceń struktury zagospodarowania przestrzennego danego układu.
§  8.
Naczelnik przedstawia wojewodzie projekt założeń do planu miejscowego w celu uzyskania stanowiska dotyczącego spójności poszczególnych wariantów założeń z planem regionalnym, a w razie braku takiego planu - z założeniami do planu regionalnego lub projektem tego planu.
§  9.
1.
Materiały udostępniane do publicznego wglądu, stosownie do art. 14 ust. 1 ustawy, przygotowuje się z uwzględnieniem przepisów o ochronie tajemnicy państwowej i służbowej.
2.
Zgłoszone uwagi, opinie i wnioski są ewidencjonowane. Wnioski zasadne, wyodrębnione w toku analizy, powinny być uwzględnione w projekcie założeń do planu miejscowego.
§  10.
1.
Naczelnik, stosownie do przepisów ustawy z dnia 26 marca 1982 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz. U. Nr 11, poz. 79, z 1984 r. Nr 35, poz. 185 i z 1988 r. Nr 24, poz. 169), przedstawia właściwemu organowi wniosek w sprawie wyrażenia zgody na przeznaczenie gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne.
2.
Do wniosku załącza się materiały graficzne i opisowe, zawierające:
1)
położenie i przybliżone wielkości powierzchni kompleksów gruntów rolnych i leśnych, proponowanych do przeznaczenia na cele nierolnicze i nieleśne, wraz z informacją o klasach gruntów rolnych i typach siedliskowych lasów oraz stanie ich rolniczego i leśnego zainwestowania,
2)
wyniki analiz określonych w art. 5 ustawy, przeprowadzonych w toku przygotowania projektu założeń do planu.
3.
Materiały do wniosku przygotowuje projektant we współdziałaniu z terenowymi organami administracji państwowej właściwymi w sprawach rolnictwa i leśnictwa.
§  11.
1.
Naczelnik przedstawia właściwej radzie narodowej wniosek o dokonanie wyboru wariantu i o uchwalenie założeń do planu miejscowego.
2.
Do wniosku, oprócz projektu założeń do planu, załącza się:
1)
dowody udostępnienia projektu założeń do planu do publicznego wglądu oraz uzyskaną zgodę, o której mowa w § 10, a także opinię komisji planu miejscowego oraz opinię Głównej bądź wojewódzkiej komisji urbanistyczno-architektonicznej, jeżeli taka opinia była opracowana,
2)
charakterystykę i porównanie poszczególnych wariantów oraz charakterystykę zmian wprowadzanych przez poszczególne warianty w stosunku do obowiązującego planu,
3)
inne materiały związane z projektem założeń do planu,
4)
stanowisko wojewody, o którym mowa w § 8,
5)
zgłoszone uwagi, opinie i wnioski wraz z informacją o sposobie ich uwzględnienia w projekcie założeń do planu,
6)
informację dotyczącą spójności rozwiązań projektu założeń do planu z ustaleniami innych planów miejscowych dotyczących tego samego obszaru, wraz z wnioskami co do sposobu doprowadzenia do spójnych rozwiązań,
7)
informację dotyczącą spójności rozwiązań projektu założeń do planu z ustaleniami planów miejscowych dotyczących obszarów sąsiadujących jednostek podziału terytorialnego.
3.
W uzasadnionych wypadkach wniosek może dotyczyć przyjęcia odpowiednich ustaleń wcześniej sporządzonego planu:
1)
miasta - jako założeń do planu dzielnicy,
2)
ogólnego - jako założeń do planu szczegółowego,
3)
obszaru funkcjonalnego, sporządzonego na zasadach i w trybie planu miejscowego, jako założeń do planu jednostki podziału terytorialnego wchodzącej w skład tego obszaru.
4.
Wraz z wnioskiem o uchwalenie założeń do zmiany planu naczelnik może przedstawić wniosek o uchylenie uchwały dotyczącej obowiązującego planu.