§ 4. - Zasady sporządzania kalkulacji wstępnej prac badawczych.

Monitor Polski

M.P.1970.34.271

Akt utracił moc
Wersja od: 26 października 1970 r.
§  4.
1.
W kalkulacji wstępnej stosuje się układ kalkulacyjny kosztów prac badawczych według następujących pozycji:
1)
wynagrodzenia bezpośrednie z podziałem na:
a)
płace,
b)
ubezpieczenia społeczne,
2)
materiały bezpośrednie,
3)
inne koszty bezpośrednie,
4)
aparatura specjalna,
5)
kooperacja,
6)
koszty ogólne.
2.
Do pozycji 1 lit. a) - "Wynagrodzenia bezpośrednie - płace" zalicza się zarówno osobowy, jak i bezosobowy fundusz płac (fundusz honorariów), wiążący się w sposób bezpośredni z realizacją pracy badawczej objętej umową (zleceniem). W jednostkach badawczych w pozycji tej nie uwzględnia się funduszu premiowego. Wynagrodzenia bezpośrednie, związane z wykonaniem danej umowy (zlecenia), oblicza się w kalkulacji wstępnej - mnożąc przewidywaną liczbę efektywnych godzin pracy przez odpowiednie stawki płac przypadające na 1 godzinę nominalnego czasu pracy. Stawki płac ustala się odrębnie dla poszczególnych grup pracowników, przewidzianych w planie zatrudnienia i funduszu płac wykonawcy, jako stawki średnie w skali rocznej dla każdej grupy. Podstawą ustalania stawek są dane rocznego planu jednostki badawczej lub dane faktyczne za okres ubiegły.
3.
W pozycji 1 lit. b) - "Wynagrodzenia bezpośrednie - ubezpieczenia społeczne" podaje się kwotę składek z tytułu ubezpieczeń społecznych pracowników jednostki wykonującej pracę, proporcjonalną do kwoty osobowego funduszu płac wykazanej w poz. 1 lit. a).
4.
Pozycję 2 - "Materiały bezpośrednie" uwzględnia się w kalkulacji kosztów prac badawczych, których wykonanie wymaga zużywania znacznych ilości materiałów albo też kosztownych części, pochodzących z zakupu (np. przy budowie prototypów nowych maszyn i urządzeń, przy próbach i doświadczeniach) i dających się zaliczyć jako koszty bezpośrednie danej pracy. Koszty materiałów podaje się na podstawie zestawienia kosztu jednostkowego ważniejszych materiałów lub kosztownych części (z wyszczególnieniem ilości i cen według obowiązujących cenników) oraz szacunkowego obliczenia (w stosunku do kosztu ważniejszych materiałów lub też według innych stosowanych wskaźników) pozostałych materiałów bezpośrednich.
5.
W pozycji 3 - "Inne koszty bezpośrednie" należy podać koszty, nie wymienione w poprzednich pozycjach, stanowiące istotną część całości kosztów związanych z wykonaniem umowy (zlecenia) i dające się do tych kosztów zaliczyć bezpośrednio.
6.
W pozycji 4 - "Aparatura specjalna" podaje się wartość aparatury, urządzeń i przyrządów specjalnych, użytych bezpośrednio i wyłącznie do wykonania zamówionej pracy badawczej. Nie zalicza się do tej pozycji wartości przedmiotów nabywanych ze środków inwestycyjnych ani też przedmiotów przekazanych wykonawcy nieodpłatnie. Jeżeli wykonawca pracy badawczej wykonuje aparaturę specjalną we własnym zakresie (na podstawie zlecenia wewnętrznego), a koszt własny wytworzenia tej aparatury może być oddzielnie ustalony jako scalony element kalkulacyjny, wówczas pozycja "Aparatura specjalna" powinna być podzielona następująco:
a)
aparatura nabyta,
b)
aparatura wytworzona.

Przy ustalaniu ceny pracy do kosztu aparatury wytworzonej dolicza się pełną (nie obniżoną) planowaną stawkę zysku (§ 14 uchwały nr 53 Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 1970 r. w sprawie gospodarki finansowej jednostek badawczych - Monitor Polski Nr 15, poz. 124), a do kosztu aparatury nabytej - stawkę zysku nie wyższą niż 5%. Jeżeli kosztu własnego aparatury wytworzonej we własnym zakresie nie da się oddzielnie ustalić, koszty tej aparatury podaje się w odpowiednich pozycjach układu kalkulacji wstępnej ("wynagrodzenia bezpośrednie", "materiały bezpośrednie" itd.).

7.
W pozycji 5 - "Kooperacja" podaje się wartość usług obcych, w tym również usług mających charakter prac badawczych, wykonywanych przez zakłady doświadczalne, dającą się zaliczyć bezpośrednio do kosztów wykonywanego zamówienia. Do pozycji tej nie wlicza się kosztów prac, które są zamawiane przez jednostkę koordynującą i wykonane przez inne jednostki współpracujące w rozwiązaniu danego problemu, jak również dodatku przysługującego jednostce koordynującej z tytułu pełnienia funkcji koordynatora. W uzasadnionych wypadkach do ogólnej kalkulacji kosztów wykonania zamówienia dołącza się kalkulacje wstępne opracowane przez poszczególnych kooperantów, dotyczące ich udziału w całości pracy.
8.
W pozycji 6 - "Koszty ogólne" zamieszcza się narzut kosztów pośrednich jednostki wykonującej pracę, określony proporcjonalnie do pełnej kwoty kosztów wymienionych w pozycji "Wynagrodzenia bezpośrednie". Zgodnie z § 34 uchwały nr 53 Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 1970 r. jednostki badawcze w narzucie kosztów ogólnych (pośrednich) nie uwzględniają kwot przeznaczonych na fundusz premiowy. Narzut kosztów ogólnych (pośrednich) ustala się, mnożąc kwotę wynagrodzeń bezpośrednich związanych z wykonaniem danej umowy (zlecenia) przez wskaźnik obliczony na podstawie danych rocznego planu jednostki wykonującej lub danych za okres ubiegły - jako stosunek ogólnej sumy kosztów ogólnych (pośrednich) do ogólnej sumy wynagrodzeń bezpośrednich. Jednostki posiadające kilka zakładów (komórek równorzędnych), różniących się w sposób zasadniczy warunkami pracy oraz wysokością kosztów utrzymania, mogą podzielić pozycję 6 na:
a)
koszty zakładowe (jako sumę narzutów zróżnicowanych według zakładów),
b)
koszty ogólne placówki (dotyczące całości jednostki wykonującej pracę badawczą).

W pozostałych jednostkach o wprowadzeniu takiego podziału decyduje kierownik jednostki.

9.
Jeśli wykonawcą pracy badawczej jest jednostka nie objęta uchwałą nr 53 Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 1970 r., podane w ust. 7 zasady ustalania kosztów ogólnych mogą być, za zgodą stron, w odniesieniu do danej pracy zmienione, tzn. dostosowane do zasad rachunku kosztów obowiązujących daną jednostkę.