Rozdział 3 - Kary za niedotrzymanie terminów płatności lub warunków umowy. - Zasady rozliczeń za roboty i usługi świadczone przez państwowe ośrodki maszynowe na rzecz rolniczych spółdzielni produkcyjnych.

Monitor Polski

M.P.1955.94.1204

Akt utracił moc
Wersja od: 24 października 1955 r.

III.

Kary za niedotrzymanie terminów płatności lub warunków umowy.

§  6.
1.
Za niedotrzymanie terminów zapłaty spółdzielnia produkcyjna płaci karę za zwłokę obliczoną przez bank na rzecz państwowego ośrodka maszynowego.
2.
Za przeterminowaną należność państwowego ośrodka maszynowego, w stosunku do której stosuje się kary za zwłokę, należy uważać ogólną sumę żądania zapłaty nie opłaconą przez spółdzielnię w ustalonym terminie.
3.
Kary za zwłokę wynoszą 0,03% za każdy dzień zwłoki od sumy nie opłaconego w terminie żądania zapłaty. Kary za zwłokę oblicza bank począwszy od następnego dnia roboczego po upływie terminu przewidzianego na pokrycie żądania zapłaty z uwzględnieniem terminów prolongaty określonych w § 4.
4.
W razie wykonania pracy przez państwowy ośrodek maszynowy z opóźnieniem w stosunku do terminów zastrzeżonych umową wysokość należności w gotówce i w zbożu za te prace obniża się:
1)
za pierwsze 3 dni opóźnienia - o 1%,
2)
za każdy następny dzień opóźnienia - o 3%;

łącznie obniżka należności za prace państwowego ośrodka maszynowego nie może przekraczać 25%.

Spółdzielnia produkcyjna i państwowy ośrodek maszynowy przy podpisywaniu aktu zdawczo-odbiorczego powinny odnotować w tym akcie ilość dni opóźnienia pracy przez państwowy ośrodek maszynowy i wynikający z tego procent obniżki należności. Faktura wystawiona na podstawie takiego aktu zdawczo-odbiorczego powinna wykazywać w odrębnej pozycji kwotę podlegającą potrąceniu od sumy należności.

5.
W razie niewykonania w ogóle przez państwowy ośrodek maszynowy prac przewidzianych umową spółdzielnia ma prawo żądania odszkodowania w wysokości strat poniesionych na skutek niewykonania prac przez państwowy ośrodek maszynowy.
6.
W przypadku przestojów ciągników, kombajnów, młocarni i innych maszyn państwowego ośrodka maszynowego z winy spółdzielni produkcyjnej państwowy ośrodek maszynowy ma prawo żądać zapłacenia przez spółdzielnię równowartości kosztów prac ciągnikowych, które zgodnie z obowiązującymi normami powinny być wykonane w czasie przestoju maszyny.
7.
Równowartość odszkodowania lub kosztów (ust. 5 i 6) oraz terminy i sposoby ich uiszczenia ustala komisja w następującym składzie: kierownik powiatowego zarządu rolnictwa lub członek prezydium powiatowej rady narodowej jako przewodniczący, przedstawiciel państwowego ośrodka maszynowego i przewodniczący spółdzielni produkcyjnej jako członkowie.