Rozdział 2 - Terminy płatności. - Zasady rozliczeń za roboty i usługi świadczone przez państwowe ośrodki maszynowe na rzecz rolniczych spółdzielni produkcyjnych.

Monitor Polski

M.P.1955.94.1204

Akt utracił moc
Wersja od: 24 października 1955 r.

II.

Terminy płatności.

§  3.
1.
Faktury dotyczące robót i usług związanych z produkcją rolną oraz innych robót i usług (§ 2 ust. 5 pkt 1) płatne są w zasadzie po zbiorach w terminach:
1)
za roboty wykonane w okresie do dnia 30 września dotyczące produkcji danego roku (łącznie z robotami wykonanymi przy uprawach jesienno-zimowych roku ubiegłego) w terminie do dnia 31 października danego roku,
2)
za roboty wykonane po dniu 30 września dotyczące produkcji danego roku (np. wykopki, omłoty itp.) - bieżąco, przy zachowaniu terminów wystawiania faktur określonych w § 2 ust. 11,
3)
wszelkie roboty wykonane na rachunek produkcji roku następnego (roboty przy uprawach jesienno-zimowych) płatne są zawsze po zbiorach roku następnego. Faktury dotyczące tych należności powinny zawierać adnotację państwowego ośrodka maszynowego "płatne w roku następnym do dnia 31 października 195 .. r."
2.
W razie gdy po zarezerwowaniu sum potrzebnych na najkonieczniejsze wydatki bieżące (np. wypłatę zaliczek dla członków) spółdzielnia posiada dostateczne środki na rachunku bankowym, należności państwowego ośrodka maszynowego wymienione w ust. 1 pkt 1 mogą być regulowane przez spółdzielnię bieżąco. Za przedterminową spłatę należności spółdzielnia produkcyjna otrzymuje opust od zapłaconej sumy w wysokości 0,03% za każdy dzień. Obliczenia opustu dokonuje bank płatnika. Opust nie może przekraczać 5% płaconej sumy. Obliczoną sumę opustu bank potrąca z wpływów na rachunek państwowego ośrodka maszynowego i przelewa ją na rachunek spółdzielni produkcyjnej.
3.
Faktury i żądania zapłaty, dotyczące usług i robót o charakterze inwestycyjnym (§ 2 ust. 5 pkt 2), oraz faktury i żądania zapłaty, dotyczące robót i usług wymienionych w § 2 ust. 5 pkt 3, płatne są bieżąco przy zachowaniu terminów wystawiania faktur określonych w § 2 ust. 12.
§  4.
1.
W razie trudności w spłacie należności państwowego ośrodka maszynowego w terminach określonych w § 3 (np. z powodu nieukończenia omłotów, niemożności upłynnienia w terminie masy towarowej itp.), spółdzielnia produkcyjna może wystąpić z pisemnym wnioskiem do państwowego ośrodka maszynowego o krótkoterminowe przedłużenie terminu zapłaty tych należności.

Państwowy ośrodek maszynowy po zaopiniowaniu wniosku przedstawia go do zatwierdzenia prezydium powiatowej rady narodowej.

Decyzja prezydium powiatowej rady narodowej o przedłużeniu terminu zapłaty powinna być wyrażona na piśmie i przesłana przed upływem terminu płatności żądania zapłaty właściwemu bankowi finansującemu, państwowemu ośrodkowi maszynowemu i zainteresowanej spółdzielni oraz - gdy dotyczy należności w zbożu - powiatowemu pełnomocnikowi Ministerstwa Skupu.

Krótkoterminowa prolongata płatności należności państwowego ośrodka maszynowego może być udzielona na okres potrzebny spółdzielni do nagromadzenia niezbędnych na ten cel środków, najwyżej na okres do dnia 30 kwietnia następnego roku.

2.
W razie szczególnych trudności w spłacie przez spółdzielnię należności państwowego ośrodka maszynowego (np. klęski losowe) prezydium powiatowej rady narodowej może przedłużyć termin płatności należności na okres do dnia 31 października roku następnego. Takie przedłużenie terminu płatności następuje w trybie określonym w ust. 1 na podstawie zgodnej opinii państwowego ośrodka maszynowego, banku finansującego i powiatowego zarządu rolnictwa.
§  5.
1.
O ile w terminie określonym w § 2 ust. 17 bank płatnika nie otrzyma od spółdzielni ani pisemnej zgody (akceptu), ani odmowy zapłaty należności - bank zwraca się do właściwego dla spółdzielni produkcyjnej prezydium powiatowej rady narodowej o interwencję, zawiadamiając jednocześnie o tym spółdzielnię.

Prezydium powiatowej rady narodowej - powiatowy zarząd rolnictwa - obowiązane jest w ciągu 10 dni zbadać przyczyny, dla których spółdzielnia nie wyraziła zgody na uregulowanie należności, i spowodować ich usunięcie lub wystąpienie spółdzielni z wnioskiem o prolongatę, o ile zaistniały warunki określone w § 4, i o wynikach interwencji powiadomić bank płatnika.

2.
W razie nieotrzymania w ciągu 10 dni od prezydium powiatowej rady narodowej zawiadomienia o wynikach jego interwencji w spółdzielni produkcyjnej - bank płatnika pokrywa należności objęte żądaniem zapłaty z rachunku bieżącego spółdzielni w terminie zapłaty.

Pokrycie należności następuje z tej części środków znajdujących się na rachunku bieżącym spółdzielni, która pozostaje po odliczeniu od bieżącego salda rachunku bieżącego rezerwy finansowej przeznaczonej na najkonieczniejsze wydatki bieżące.

Wysokość rezerwy finansowej ustala co roku ogólne zebranie członków spółdzielni produkcyjnej po uprzednim uzgodnieniu z bankiem finansującym i prezydium powiatowej rady narodowej.

3.
W razie otrzymania od spółdzielni produkcyjnej pisemnej zgody na zapłatę zobowiązania i braku dostatecznych środków na rachunku rozliczeniowym spółdzielni na pokrycie płatnych żądań zapłaty bank płatnika przechowuje żądanie zapłaty i pokrywa je z wpływów na rachunek spółdzielni w kolejności zaleconej w § 13 uchwały nr 529 Prezydium Rządu z dnia 2 sierpnia 1954 r. w sprawie zasad rozliczeń za dostawy, usługi i roboty między rolniczymi spółdzielniami produkcyjnymi a innymi jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 77, poz. 909).

O braku środków na pokrycie płatnych żądań zapłaty oddział banku zawiadamia spółdzielnię produkcyjną i prezydium powiatowej rady narodowej najpóźniej w dniu następnym po stwierdzeniu braku pokrycia.