Rozdział 3 - Tryb rozliczeń. - Zasady rozliczeń za roboty budowlano-montażowe i prace projektowe w zakresie inwestycji i kapitalnych remontów między jednostkami gospodarki uspołecznionej.

Monitor Polski

M.P.1952.A-6.59

Akt utracił moc
Wersja od: 6 grudnia 1956 r.

III.

Tryb rozliczeń.

Złożenie faktur w banku wykonawcy.

§  10.
1.
Oryginał faktury wraz z odpowiednimi załącznikami wykonawca przesyła listem poleconym zleceniodawcy w terminie ustalonym dla wystawienia faktury.
2.
Ponadto wykonawca wypełnia na podstawie wystawionych faktur żądanie zapłaty i składa je w banku dla niego właściwym (bank wykonawcy) najpóźniej następnego dnia roboczego po upływie terminu przewidzianego dla wystawienia faktury.
3.
Wykonawca dołącza do żądania zapłaty dwie kopie faktury wraz z załącznikami (§ 7 ust. 2 lub § 8 ust. 1).

Obowiązki banku wykonawcy.

§  11.
1.
Bank wykonawcy sprawuje kontrolę nad składanymi do inkasa żądaniami zapłaty, a przede wszystkim bada, czy:
a)
złożone dokumenty nadają się do inkasa w trybie niniejszej uchwały i czy do żądania zapłaty dołączono dwie kopie faktury (§ 10 ust. 3),
b)
faktury zarówno przejściowe jak i końcowe wskazują okres (czas) robót lub prac objętych fakturą,
c)
rubryki żądania zapłaty zostały właściwie wypełnione przez wykonawcę i czy podane na żądaniu zapłaty kwoty zgadzają się z kwotami załączonych kopii faktur,
d)
żądania zapłaty dotyczące robót i prac inwestycyjnych oznaczone są symbolami tytułu inwestycyjnego, a robót i prac w zakresie kapitalnych remontów - symbolami planu kapitalnych remontów lub szczegółowej klasyfikacji budżetowej bądź rodzaju specjalnych środków budżetowych (i rokiem budżetowym płatności), z których remont jest finansowany,
e)
do żądań zapłaty, dotyczących miesięcznych faktur za wykonane roboty, dołączono akty zdawczo-odbiorcze,
f)
wykonawca złożył oświadczenie, stwierdzające datę przesłania płatnikowi, oryginału faktury wraz z załącznikami listami poleconymi,
g)
żądanie zapłaty przedłożone zostało w przepisanym terminie.
2.
Bank wykonawcy odmówi przyjęcia do inkasa żądań zapłaty nie odpowiadających warunkom określonym w ust. 1 lit. a-f.

Obowiązki banku płatnika.

§  12.
1.
Bank płatnika - przed wezwaniem płatnika o zaakceptowanie faktury - bada, czy żądanie zapłaty podlega pokryciu ze środków służących na sfinansowanie inwestycji lub kapitalnych remontów. W przypadku negatywnego wyniku tego badania - bank zwraca żądanie zapłaty bankowi wykonawcy ze stosownym wyjaśnieniem.
2.
W przypadku braku środków na pokrycie faktury bank płatnika zamieszcza na żądaniu zapłaty odpowiednią adnotację, wskazującą na brak środków na pokrycie faktury. Dalszy tryb postępowania z tego rodzaju fakturami określą odrębne przepisy.

Terminy i forma akceptu.

§  13.
1.
Faktury za roboty budowlane i montażowe oraz za prace projektowe pokrywane są na podstawie akceptu płatnika, polegającego na wyrażeniu zgody płatnika - przez akcept żądania zapłaty - na zapłatę należności wynikających z faktur oraz na pokrycie tych należności z jego środków.
2.
Termin akceptu wynosi:
1)
dla faktur przejściowych za wykonane roboty (§ 7 ust. 1) - 5 dni,
2)
dla faktur końcowych za wykonane roboty (§ 7 ust. 2):
a)
o ile do faktury dołączono podpisane przez zleceniodawcę stwierdzenie, że ilość i jakość wykonanych robót objętych fakturą została przez niego sprawdzona i potwierdzona - 5 dni,
b)
o ile do faktury nie dołączono stwierdzenia wymienionego pod lit. a - 35 dni,
3)
dla faktur końcowych w budownictwie mieszkaniowym - 12 dni,
4)
dla miesięcznych faktur wykonawców za wykonane roboty (§ 8 ust. 1) oraz zaliczkowych żądań zapłaty za wykonane roboty (§ 8 ust. 2) - 5 dni,
5)
dla faktur przejściowych za wykonane prace projektowe - 5 dni,
6)
dla faktur końcowych za wykonane prace projektowe - 10 dni.
3.
Dla płatnika, którego siedziba jest znacznie oddalona od banku, bank może przedłużyć 5-dniowy termin akceptu wymieniony w ust. 2 pkt 1, 2, 4 i 5 - do 7 dni roboczych.
4.
Termin akceptu dla jednostek budżetu Państwa i rolniczych spółdzielni produkcyjnych, przewidziany w ust. 2 pkt 1, 2 lit. a, 4 oraz 5, przedłuża się do 10 dni.
5.
Płatnikowi przysługują terminy akceptu, wymienione w ust. 2-4; terminy te, z wyłączeniem terminu przewidzianego w ust. 2 pkt 2 lit. b, obejmują dni robocze i biegną od następnego dnia po dacie wysłania przez bank płatnika wezwania do zapłaty.
6.
Niezgłoszenie umotywowanej odmowy akceptu w terminach określonych w ust. 2-4 jest równoznaczne z zaakceptowaniem - w formie akceptu milczącego - sumy należności, wynikającej z żądania zapłaty.
7.
Postanowienia ust. 6 nie dotyczą spółdzielni produkcyjnych; tryb postępowania w przypadku niezłożenia przez spółdzielnię produkcyjną akceptu w terminach ustalonych w ust. 2 zostanie ustalony odrębnymi przepisami.

Odmowa akceptu.

§  14.
1.
Odmowa akceptu może dotyczyć całości lub części należności objętej fakturą.
2.
Całkowita odmowa akceptu może nastąpić:
a)
w przypadkach określonych w umowie zawartej między wykonawcą i zamawiającym, przewidujących odmowę akceptu,
b)
gdy płatnik nie zawarł umowy na wykonanie roboty, objętej fakturą,
c)
gdy płatnik zapłacił już za robotę lub prace projektowe,
d)
gdy faktura nie zawiera właściwych potrąceń,
e)
gdy wykonana robota albo praca nie odpowiada umowie,
f)
gdy do faktury nie dołączono dokumentów wyjaśniających ilości wykonanych robót.
3.
Częściowa odmowa akceptu może nastąpić w przypadku:
a)
gdy wykonawca nie stosuje się do cen, narzutów i obciążeń ustalonych umową, cennikiem lub w inny sposób prawny,
b)
gdy wykazane w fakturze zaawansowanie robót lub prac nie odpowiada stanowi faktycznemu,
c)
gdy robota lub praca została nienależycie wykonana,
d)
błędu rachunkowego w fakturze lub żądaniu - zapłaty.
4.
Wszelkie inne zastrzeżenia nie wymienione w ust. 2 i 3, w szczególności dotyczące roszczeń wzajemnych między podawcą a płatnikiem, nie stanowią podstawy do odmowy akceptu i mogą być dochodzone w drodze arbitrażu. Zastrzeżenia takie nie mogą być przez bank honorowane.
5.
Odmowa akceptu powinna być złożona w terminie akceptu w formie pisma, doręczonego bankowi płatnika. O odmowie akceptu płatnik ma obowiązek zawiadomić podawcę faktury przesyłając mu odpis pisma skierowanego do banku płatnika.
6.
W razie odmowy akceptu bank płatnika nie bada prawdziwości podniesionych przez płatnika powodów odmowy, ograniczając się do stwierdzenia, czy płatnik powołał się na dopuszczalny zarzut przeciwko pokryciu akceptu.

Terminy zapłaty.

§  15.
1.
Żądanie zapłaty jest płatne po upływie terminu akceptu; następnego dnia roboczego po upływie tego terminu bank obciąża rachunek płatnika.
2.
W braku dostatecznych środków na rachunku płatnika pokryciu podlegają żądania zapłaty w kolejności terminu płatności akceptu, a w ramach żądań zapłaty płatnych w jednym terminie - w kolejności otrzymania żądania zapłaty przez bank płatnika.

Obowiązki banku płatnika przed pokryciem żądania zapłaty.

§  16.
Obowiązki banku płatnika w zakresie merytorycznej kontroli faktur i żądań zapłaty, dotyczących inwestycji i kapitalnych remontów, określą odrębne przepisy.

Reklamacje.

§  17.
Wszelkie reklamacje z tytułu niepokrycia należności wykonawca powinien zgłaszać do swego banku. Bank płatnika nie jest obowiązany do załatwiania reklamacji wykonawców kierowanych do niego bezpośrednio.
§  18.
Akcept lub jego odmowa nie pozbawia płatnika i wykonawcy prawa do późniejszego wystąpienia z wzajemnymi roszczeniami.