Rozdział A - Przepisy ogólne. - Zasady rozliczeń za dostawy, usługi i roboty między rolniczymi spółdzielniami produkcyjnymi a innymi jednostkami gospodarki uspołecznionej.

Monitor Polski

M.P.1954.A-77.909

Akt utracił moc
Wersja od: 19 sierpnia 1954 r.

A.

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Rozliczenia między rolniczymi spółdzielniami produkcyjnymi a innymi jednostkami gospodarki uspołecznionej dokonywane są w formie rozliczeń inkasowych lub innych rozliczeń w zależności od umowy stron.
2.
Ilekroć w dalszym ciągu niniejszej uchwały będzie mowa o spółdzielni, należy przez to rozumieć rolnicze spółdzielnie produkcyjne wszystkich typów.
3.
Podstawą rozliczeń za dostawy towarowe, usługi i roboty jest faktura (rachunek) wystawiona po całkowitym lub częściowym wykonaniu zamówienia - stosownie do warunków umowy. Termin wystawienia faktury wynosi najwyżej 3 dni robocze od daty wykonania zamówienia. Bank dostawcy ma prawo w uzasadnionych przypadkach przedłużyć termin wystawienia faktury.
4.
Jako datę wykonania zamówienia, w zależności od umowy stron, uważa się datę:
a)
wysyłki towaru przez dostawcę,
b)
odbioru towaru lub roboty przez odbiorcę,
c)
wykonania usługi,
d)
okresowego obliczenia przy dostawach i usługach wykonywanych lub świadczonych periodycznie.

Dostawca (wykonawca) powinien datę wykonania zamówienia podać w fakturze.

5.
Jeżeli wysyłka towaru (ust. 4 lit. a) nie może nastąpić z winy odbiorcy albo jeżeli umowa przewiduje odbiór towaru lub roboty (ust. 4 lit. b), dostawca obowiązany jest zawiadomić odbiorcę o wykonaniu zamówienia i wyznaczyć termin odbioru lub wskazania adresu wysyłkowego, przewidzianego warunkami umowy lub ogólnymi warunkami dostaw. Z upływem tego terminu dostawca wystawia fakturę. W tych przypadkach jako datę wykonania zamówienia uważa się termin wyznaczony do odbioru.
6.
Oryginał faktury oraz wszystkie dokumenty wysyłkowe dostawca przesyła listem poleconym do odbiorcy w terminie ustalonym dla wystawienia faktury.
7.
Faktury przejściowe, o ile są wystawione, ze względu na rodzaj świadczenia należy traktować na równi z fakturami wymienionymi w ust. 1.
8.
Niedopuszczalne jest - z wyjątkiem przypadku umów kontraktacyjnych - pobieranie zaliczek i przedpłat na poczet dostaw towarowych, wykonywanych usług lub robót w transakcjach między rolniczymi spółdzielniami produkcyjnymi a innymi jednostkami gospodarki uspołecznionej.