§ 4. - Zasady rejonizacji umów na dostawy towarów na cele rynkowe w branży papierniczej oraz materiałów hurtowych i kreślarskich na rok 1959.

Monitor Polski

M.P.1959.61.313

Akt utracił moc
Wersja od: 10 lipca 1959 r.
§  4.
1.
Zakłady przemysłowe po zbadaniu otrzymanych zamówień i możliwości ich wykonania akceptują je lub proponują ze swej strony wprowadzenie zmian do nich i po uzgodnieniu stanowisk zawierają umowy dostawy na warunkach określonych w branżowych warunkach dostaw, a w ich braku - na ogólnych warunkach dostaw.
2.
Jeżeli zamówienia zgłoszone przez przedsiębiorstwa handlowe w terminie określonym w § 3 nie wyczerpują pełnych ilości towarów przeznaczonych w danym zakładzie na cele rynkowe, zakład może zaoferować i sprzedać swe towary, nie zakupione przez uprawnione przedsiębiorstwa handlowe, każdemu innemu przedsiębiorstwu handlowemu, niezależnie od tego, czy działa ono na terenie województwa zaopatrywanego przez zakład zgodnie z uzgodnieniem rejonizacji (§ 2), czy też na terenie innych województw.
3.
Jeżeli zamówienia zgłoszone przez przedsiębiorstwa handlowe w terminie określonym w § 3 przekraczają ilości przeznaczone w danym zakładzie na cele rynkowe, zakład zawiadamia o tym niezwłocznie wydział handlu prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa), a wydział powinien ustalić w ciągu 6 dni od daty otrzymania zawiadomienia które ze złożonych zamówień w całości lub w części powinny być przez zakład przyjęte w pierwszej kolejności lub zezwolić zakładowi na przyjęcie zamówień według własnego uznania.
4.
W razie nieskorzystania przez wydział handlu z uprawnienia określonego w ust. 3 zakład przemysłowy ma prawo zaakceptować otrzymane zamówienia według własnego uznania, kierując się przy wyborze odbiorcy w zasadzie kolejnością złożonych zamówień.