Rozdział 4 - Kompleksowa realizacja uspołecznionego budownictwa mieszkaniowego. - Zasady realizacji i finansowania uspołecznionego budownictwa mieszkaniowego dla ludności nierolniczej.

Monitor Polski

M.P.1981.9.69

Akt utracił moc
Wersja od: 1 kwietnia 1981 r.

Rozdział  4

Kompleksowa realizacja uspołecznionego budownictwa mieszkaniowego.

§  16.
1.
W uspołecznionym budownictwie mieszkaniowym w miastach - w ramach nakładów i środków objętych planem budownictwa mieszkaniowego - są planowane, budowane i finansowane następujące podstawowe urządzenia towarzyszące:
1)
urządzenia socjalno-usługowe:
a)
podstawowe obiekty handlowe, gastronomiczne i inne nieuciążliwe obiekty usługowe dla ludności, w tym wbudowane szalety publiczne,
b)
przychodnie rejonowe lub ośrodki zdrowia,
c)
apteki,
d)
szkoły, przedszkola i żłobki,
e)
urządzenia kulturalne,
f)
urzędy pocztowo-telekomunikacyjne,
g)
rozmównice publiczne,
h)
pomieszczenia dla jednostek administracji i eksploatacji budynków mieszkalnych,
i)
ogrody dziecięce,
j)
tereny wypoczynku;
2)
uzbrojenie i urządzenia terenu:
a)
osiedlowa sieć rozdzielcza wodociągowa i kanalizacyjna, łącznie z przyłączami, związana bezpośrednio z doprowadzeniem wody i odprowadzeniem ścieków z budynków, z wyjątkiem ciągów przelotowych,
b)
osiedlowa sieć ciepłownicza rozdzielcza doprowadzająca ciepło do budynków mieszkalnych z magistralnej sieci cieplnej, a w razie braku scentralizowanych źródeł ciepła również osiedlowe kotłownie centralnego ogrzewania,
c)
osiedlowa sieć gazowa rozdzielcza, łącznie z przyłączami, związana bezpośrednio z doprowadzeniem gazu do budynków, z wyjątkiem ciągów przelotowych oraz pomieszczenia dla stacji redukcyjno-pomiarowych gazu, zlokalizowanych na osiedlu,
d)
sieć elektryczna niskiego napięcia oraz pomieszczenia stacji transformatorowych,
e)
kanalizacja telefonicznej sieci rozdzielczej (rurowanie dla sieci rozdzielczej),
f)
ulice i dojazdy wewnątrzosiedlowe, z wyjątkiem ulic o charakterze przelotowym, ciągi pieszo-jezdne, ścieżki rowerowe itp.,
g)
stałe miejsca postojowe dla samochodów mieszkańców,
h)
czasowe miejsca postojowe, ułatwiające dostęp do mieszkań i urządzeń usługowych,
i)
ukształtowanie i zagospodarowanie terenów (np. zieleń, drobne formy architektoniczne itp.).
2.
Podstawowe urządzenia towarzyszące wymienione w ust. 1 pkt 1 oraz pkt 2 lit. h) są planowane, budowane i finansowane w granicach wskaźników i wytycznych urbanistycznych dla terenów mieszkaniowych w miastach, liczonych w stosunku do przewidywanej liczby mieszkańców w projektowanym programie budownictwa mieszkaniowego. Stałe miejsca postojowe dla samochodów mieszkańców, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. g), mogą być planowane, realizowane i finansowane w ramach nakładów i środków objętych planem budownictwa mieszkaniowego w ilości 0,3-0,4 stanowiska na 1 mieszkanie, wyłącznie w formie urządzeń lokalizowanych w poziomie terenu.
3.
W spółdzielczym budownictwie mieszkaniowym do podstawowych urządzeń usługowych zalicza się dodatkowo pracownie dla twórców - planowane, budowane i finansowane w ramach nakładów i środków objętych planem budownictwa spółdzielczego, w wielkościach określonych zasadami programowania i projektowania tych urządzeń.
4.
W uspołecznionym rozproszonym budownictwie mieszkaniowym następujące urządzenia towarzyszące są planowane, budowane i finansowane w ramach nakładów i środków objętych planem budownictwa mieszkaniowego:
1)
podstawowe urządzenia socjalno-usługowe (ust. 1 pkt 1 lit. a), c), e), f), g), wbudowane w kondygnacjach przyziemnych budynków,
2)
lokalne kotłownie centralnego ogrzewania w razie braku scentralizowanych źródeł ciepła,
3)
uzbrojenie i urządzenia terenu, obejmujące:
a)
przyłącza budynków do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej,
b)
linie niskiego napięcia oraz pomieszczenia dla stacji transformatorowych wbudowanych,
c)
podłączenia (rurowanie) budynków z kanalizacją (rurowaniem) sieci telefonicznej ogólnej w granicach działki budowlanej,
d)
dojazdy i dojścia do budynków oraz ukształtowanie i urządzenie terenu w granicach projektu zagospodarowania działki.
§  17.
1.
W uzasadnionych wypadkach, w celu tworzenia większych ośrodków handlowo-usługowych, program podstawowych urządzeń socjalno-usługowych wymienionych w § 16 ust. 1 pkt 1 może być łączony z programem ponadpodstawowych urządzeń socjalno-usługowych.
2.
W wypadkach uzasadnionych lokalnymi potrzebami obsługi mieszkańców terenowe organy administracji państwowej stopnia wojewódzkiego mogą zobowiązać inwestorów budownictwa mieszkaniowego do budowy podstawowych urządzeń usługowych poza granicami terenu inwestycji mieszkaniowych w ilościach nie przekraczających wskaźników, o których mowa w § 16 ust. 2.
§  18.
1.
Wyposażenie pomieszczeń podstawowych urządzeń socjalno-usługowych w instalacje wodociągową, kanalizacyjną, elektryczną, oświetleniową i siłową z doprowadzeniem przewodów do wpustów ściennych lub gniazd wtykowych, w instalację ogrzewczą, gazową itp. w granicach wytycznych wyposażenia i wykończenia lokali i budynków mieszkalnych jest realizowane i finansowane w ramach nakładów i środków objętych planem budownictwa mieszkaniowego.
2.
Elementy wewnętrznego wyposażenia urządzeń socjalno-usługowych, wbudowane lub wolno stojące, wraz z robotami instalacyjnymi i montażowymi związanymi z tym wyposażeniem, należące do specyfiki lokalu, jak np. ustawienie agregatów i urządzeń chłodniczych, dźwigi towarowe, trzony kuchenne, kotły, baseny, reklamy itp., są finansowane z nakładów i środków przyszłych użytkowników tych urządzeń.
3.
W spółdzielczym budownictwie mieszkaniowym urządzenia kulturalne przeznaczone dla członków spółdzielni oraz jednostek administracji i eksploatacji budynków mieszkalnych mogą być budowane i finansowane łącznie z pierwszym ich wyposażeniem, w zakresie ustalonym przez Centralny Związek Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego.
4.
Instalowania liczników elektrycznych, gazomierzy, wodomierzy, reduktorów ciśnienia gazu oraz wyposażenia stacji transformatorowych i redukcyjno-pomiarowych dokonuje się z nakładów i środków właściwych użytkowników prowadzących eksploatację tych urządzeń.
§  19.
1.
Budowa urządzeń towarzyszących uspołecznionemu budownictwu mieszkaniowemu, nie wymienionych w § 16 ust. 1, 3 i 4, jest wykonywana i finansowana w ramach nakładów i środków przyszłych użytkowników tych urządzeń.
2.
W razie budowy w uspołecznionym budownictwie mieszkaniowym podstawowych urządzeń towarzyszących w zakresie przekraczającym wskaźniki, o których mowa w § 16 ust. 2, urządzenia te w części odpowiadającej wskaźnikom są finansowane przez inwestorów budownictwa mieszkaniowego, w pozostałej części - przez przyszłych użytkowników tych urządzeń, w ramach zapewnionych przez nich nakładów i środków inwestycyjnych.
3.
Ewentualne spory dotyczące zakresu realizacji i finansowania urządzeń, o których mowa w ust. 1 i 2, są rozstrzygane przez właściwe terenowe organy administracji państwowej.
§  20.
1.
W osiedlach mieszkaniowych budowanych przez kilku inwestorów (osiedla wspólne) budowa i finansowanie urządzeń towarzyszących odbywa się według następujących zasad:
1)
podstawowe urządzenia uzbrojenia i urządzenia terenu są budowane i finansowane z udziałów wnoszonych przez wszystkich inwestorów uczestniczących w budowie osiedla, proporcjonalnie do powierzchni użytkowej przeznaczonych dla nich obiektów,
2)
wolno stojące podstawowe urządzenia socjalno-usługowe są budowane i finansowane z udziałów inwestorów budownictwa mieszkaniowego, uczestniczących w budowie osiedla, proporcjonalnie do powierzchni użytkowej budowanych przez nich lokali,
3)
koszt podstawowych urządzeń socjalno-usługowych wbudowanych w budynki mieszkalne obciąża w całości inwestorów tych budynków,
4)
urządzenia wymienione w § 16 ust. 1, 3 i 4 lub przekraczające zakres określony w § 16 ust. 2 i 3 są budowane i finansowane z udziałów wnoszonych przez właściwych dla tych urządzeń inwestorów - przyszłych użytkowników.
2.
W wypadkach ekonomicznie uzasadnionych inwestorzy budownictwa mieszkaniowego mogą partycypować w kosztach budowy:
1)
ciepłowni miejskich lub kotłowni zakładowych, jako scentralizowanych źródeł ciepła, wraz z magistralną siecią ciepłowniczą,
2)
sieci ciepłowniczej, prowadzącej z elektrociepłowni zawodowych, budowanych w formie inwestycji wspólnych.

Wysokość udziału inwestorów budownictwa mieszkaniowego w kosztach budowy wymienionych urządzeń ciepłowniczych nie może przekraczać 1,6 mln zł w przeliczeniu na 1 Gcal/h. W szczególnie uzasadnionych wypadkach wysokość tego udziału może być podwyższona za zgodą Ministra Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska.

§  21.
1.
W spółdzielczym budownictwie mieszkaniowym, realizowanym na obszarze gmin, planowanie, budowa i finansowanie urządzeń towarzyszących odbywa się według następujących zasad:
1)
urządzenia socjalno-usługowe w zakresie ustalonym w szczegółowym planie zagospodarowania przestrzennego są budowane i finansowane z nakładów i środków przyszłych użytkowników tych urządzeń, według zasad obowiązujących przy realizacji inwestycji wspólnych,
2)
uzbrojenie i urządzenie terenu w zakresie ustalonym w § 16 ust. 1 pkt 2 jest realizowane i finansowane z nakładów i środków inwestorów wszystkich obiektów zlokalizowanych na danym terenie proporcjonalnie do powierzchni użytkowej tych obiektów.
2.
W razie zlokalizowania budownictwa spółdzielczego na gruntach nie wyposażonych w gminne zbiorcze urządzenia uzbrojenia terenu inwestorzy budownictwa mieszkaniowego, w ramach nakładów i środków objętych planem budownictwa mieszkaniowego, mogą podejmować budowę lokalnych urządzeń uzbrojenia. Budowa i finansowanie lokalnych urządzeń uzbrojenia terenu odbywa się na zasadach ustalonych w ust. 1 pkt 2.