Rozdział 2 - Spółdzielcze budownictwo mieszkaniowe. - Zasady realizacji i finansowania uspołecznionego budownictwa mieszkaniowego dla ludności nierolniczej.

Monitor Polski

M.P.1981.9.69

Akt utracił moc
Wersja od: 1 kwietnia 1981 r.

Rozdział  2

Spółdzielcze budownictwo mieszkaniowe.

§  2.
1.
Na finansowanie inwestycji:
1)
spółdzielczego budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego,
2)
budownictwa jednorodzinnego w zabudowie zwartej, realizowanego przez spółdzielnie budowlano-mieszkaniowe,

łącznie z podstawowymi urządzeniami towarzyszącymi, bank przyznaje spółdzielniom kredyt bankowy do wysokości pełnej wartości kosztorysowej zadań inwestycyjnych.

2.
Warunkiem przyjęcia przez bank do finansowania inwestycji spółdzielczego budownictwa mieszkaniowego jest:
1)
zgodność przewidzianych do realizacji inwestycji z obowiązującymi normatywami urbanistycznym i projektowania oraz wytycznymi wyposażenia i wykończenia lokali i budynków mieszkalnych,
2)
włączenie inwestycji do spisu zadań budownictwa mieszkaniowego, zatwierdzonego przez wojewodę lub prezydenta miasta stopnia wojewódzkiego.
3.
Spółdzielnie budownictwa mieszkaniowego mogą również uzyskać kredyt bankowy na finansowanie kosztów przygotowania inwestycji, a w szczególności kosztów dokumentacji przyszłościowej, badań geologicznych i geodezyjnych, ekspertyz i studiów związanych z opracowaniem dokumentacji.
4.
Przy realizacji i finansowaniu inwestycji spółdzielczego budownictwa mieszkaniowego stosuje się odpowiednio przepisy § 6 ust. 1, § 8, 9, 10, 13 i 17 ust. 1, 2 i 5 uchwały nr 45 Rady Ministrów z dnia 5 marca 1976 r. w sprawie zasad finansowania inwestycji i remontów w jednostkach gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 15, poz. 69).
§  3.
Ponadnormatywne wyposażenie i wykończenie lokali spółdzielczych, przekraczające zakres ustalony w wytycznych wyposażenia i wykończenia mieszkań i budynków mieszkalnych, oraz budowa garaży są dokonywane z dodatkowych środków spółdzielni, poza nakładami inwestycyjnymi przeznaczonymi na budownictwo mieszkaniowe i poza kredytem, o którym mowa w § 2 ust. 1.
§  4.
1.
Kredyt bankowy wykorzystany przez spółdzielnie mieszkaniowe, odpowiadający członkowskim kosztom budowy, jest spłacany w okresie 60 lat bez oprocentowania. Wysokość pierwszej raty jest ustalana według stawek ryczałtowych; 50% pozostałej części zadłużenia podlega jednorazowemu umorzeniu.
2.
Przez członkowskie koszty budowy lokali rozumie się koszt globalny budynku, wynikający z kosztu inwestycji mieszkaniowych, pomniejszony o koszty:
1)
podstawowych urządzeń socjalno-usługowych, realizowanych i finansowanych w ramach nakładów i środków objętych planem budownictwa mieszkaniowego,
2)
podstawowych urządzeń uzbrojenia i urządzenia terenu, przekazywanych nieodpłatnie właściwym jednostkom państwowym do eksploatacji, oraz lokalnych urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych realizowanych w gminach na terenach nie wyposażonych w gminne zbiorcze urządzenia bądź w miastach na terenach nie wyposażonych w miejski system wodociągowo-kanalizacyjny,
3)
dodatkowe, związane z realizacją inwestycji mieszkaniowych na terenach szkód górniczych.
3.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach na wniosek Centralnego Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego Minister Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska w porozumieniu z Ministrem Finansów może wyrazić zgodę na częściowe wyłączenie z członkowskich kosztów budowy dodatkowych kosztów związanych ze specjalnym posadowieniem budynku.
§  5.
1.
Kredyt bankowy wykorzystany przez spółdzielnie budowlano-mieszkaniowe na budownictwo wielorodzinne oraz budownictwo jednorodzinne w zabudowie zwartej, odpowiadający członkowskim kosztom budowy, o których mowa w § 4 ust. 2 i 3, jest spłacany w okresie 40 lat z oprocentowaniem 1% w skali rocznej. Wysokość pierwszej raty jest ustalana według stawek ryczałtowych.
2.
W razie przyspieszenia spłaty pozostałej części kredytu (bez pierwszej raty) spółdzielni przysługuje prawo do częściowego umorzenia zadłużenia w wysokości:
1)
40% - przy spłacie zadłużenia przed zasiedleniem lokalu,
2)
30% - przy spłacie zadłużenia przed upływem 5 lat po zasiedleniu lokalu,
3)
20% - przy spłacie zadłużenia przed upływem 10 lat po zasiedleniu lokalu.
3.
Umorzenie kredytu wykorzystanego na budowę lokali mieszkalnych, w stosunku do których zostało zbyte spółdzielcze prawo do lokalu przed upływem 5 lat, podlega cofnięciu.
4.
Przepisu ust. 3 nie stosuje się w razie:
1)
zrzeczenia się na rzecz spółdzielni prawa do zajmowanego lokalu w związku z uzyskaniem innego lokalu spółdzielczego,
2)
wygaśnięcia spółdzielczego prawa do lokalu na skutek śmierci członka spółdzielni,
3)
darowizny spółdzielczego prawa do lokalu na rzecz małżonka, wstępnych lub zstępnych oraz wstępnych lub zstępnych współmałżonka, chyba że osoba ta zbędzie nabyte prawo przed upływem terminu określonego w ust. 3.
5.
Kredyt bankowy, wykorzystany na budowę lokali mieszkalnych przydzielanych za pośrednictwem Biura Handlu Zagranicznego Centralnego Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego "Locum", jest spłacany jednorazowo ze środków tego Biura.
§  6.
1.
W razie zmiany spółdzielczego prawa do lokalu, nabytego na warunkach obowiązujących w spółdzielniach mieszkaniowych, na prawo do lokalu, przysługujące w spółdzielniach budowlano-mieszkaniowych, kredyt bankowy podlegający spłacie ustala się w wysokości nie spłaconej jego części, powiększonej o kwotę umorzenia kredytu przypadającego na dany lokal.
2.
Przy spłacie kredytu, o którym mowa w ust. 1, stosuje się przepisy § 5 ust. 1-4, z tym że terminy określone w tych przepisach oblicza się od daty nabycia prawa do lokalu na warunkach obowiązujących w spółdzielniach budowlano-mieszkaniowych.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do spłaty zobowiązań wobec zakładów pracy, które sfinansowały budowę mieszkań ze środków zakładowych funduszów mieszkaniowych, oraz do spłaty przez spółdzielnie budownictwa mieszkaniowego zobowiązań wobec Państwa z tytułu kupna budynków.
4.
Tryb i terminy rozliczeń związanych ze zmianą stanu zadłużenia spółdzielni z tytułu udzielonych kredytów ustali Prezes Narodowego Banku Polskiego w porozumieniu z Centralnym Związkiem Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego.
§  7.
Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska, po zasięgnięciu opinii Centralnego Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego, określi wysokość stawek ryczałtowych, o których mowa w § 4 ust. 1 oraz § 5 ust. 1.
§  8.
Spółdzielniom mieszkaniowym może być w uzasadnionych wypadkach odroczony termin rozpoczęcia spłaty kredytu wykorzystanego na budowę lokali mieszkalnych, przydzielonych nauczycielom zatrudnionym w gminach lub miastach liczących do 2.000 mieszkańców - na okres spłaty pożyczek zaciągniętych na uzupełnienie wkładów mieszkaniowych.
§  9.
1.
Kredyt bankowy wykorzystany przez spółdzielnie na budowę:
1)
podstawowych urządzeń socjalno-usługowych oraz pracowni dla zawodów twórczych jest spłacany w okresie 60 lat bez oprocentowania; w odniesieniu do urządzeń kulturalnych, zbudowanych na potrzeby członków spółdzielni, kredyt ten podlega jednorazowemu umorzeniu w wysokości 50% zadłużenia,
2)
szkół, przedszkoli (społecznych punktów opieki nad dziećmi) i żłobków oraz wolno stojących przychodni rejonowych lub ośrodków zdrowia wraz z aptekami, zaliczanych do podstawowych urządzeń usługowych, jest spłacany jednorazowo po zakończeniu budowy obiektów i rozliczeniu kosztów - ze środków zapewnionych na ten cel przez właściwe jednostki terenowych organów administracji państwowej.
2.
Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska, po zasięgnięciu opinii Centralnego Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego, określi zasady i warunki stosowania innych umorzeń i ulg w spłacie kredytu bankowego udzielanego spółdzielniom budownictwa mieszkaniowego.
§  10.
1.
W ramach spółdzielczego budownictwa mieszkaniowego mogą być budowane lokale dla emerytów, rencistów i inwalidów. Lokale dla inwalidów powinny być przystosowane do potrzeb wynikających z ograniczonej sprawności fizycznej przyszłych ich użytkowników. Spółdzielcze lokale dla emerytów, rencistów i inwalidów mogą być budowane w ramach odrębnych budynków z niezbędnym zapleczem socjalno-usługowym oraz lokalami dla personelu.
2.
Kredyt bankowy wykorzystany na budowę lokali dla emerytów, rencistów i inwalidów jest spłacany według zasad ustalonych w § 4. Kredyt bankowy wykorzystany na budowę pomieszczeń socjalno-usługowych i lokali dla personelu podlega jednorazowej spłacie ze środków zapewnionych na ten cel w budżecie Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej.
3.
Koszty eksploatacji pomieszczeń socjalno-usługowych są pokrywane ze środków jednostek prowadzących te lokale.
4.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej zapewnia utrzymanie personelu służby zdrowia w spółdzielczych domach dla emerytów, rencistów i inwalidów.
§  11.
Spółdzielniom budownictwa mieszkaniowego może być przyznany kredyt bankowy na sfinansowanie kosztów budowy osiedlowych sieci rozdzielczych - gazowej i ciepłowniczej, prowadzących do istniejących budynków mieszkalnych, wybudowanych na terenach nie wyposażonych uprzednio w wymienione urządzenia. Warunkiem przyznania kredytu bankowego na ten cel jest spełnienie wymagań określonych w § 2 ust. 2.
§  12.
Spółdzielniom budownictwa mieszkaniowego może być przyznany kredyt bankowy na remonty kapitalne budynków mieszkalnych. Kredyt ten jest przyznawany jako uzupełnienie środków funduszów remontowych spółdzielni, a okres jego spłaty wynosi do 10 lat, z oprocentowaniem w wysokości 1%.
§  13.
W spółdzielczym budownictwie mieszkaniowym mogą być budowane ponadplanowe budynki mieszkalne w ramach patronatu młodzieży nad budownictwem mieszkaniowym. Budowa tych budynków powinna odbywać się systemem gospodarczym, z udziałem brygad młodzieżowych. Przy budowie budynków ponadplanowych dopuszcza się wykonywanie części robót systemem zleceniowym.