Rozdział 4 - Kompleksowa realizacja uspołecznionego budownictwa mieszkaniowego. - Zasady realizacji i finansowania uspołecznionego budownictwa mieszkaniowego.

Monitor Polski

M.P.1971.60.398

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1980 r.

Rozdział  4

Kompleksowa realizacja uspołecznionego budownictwa mieszkaniowego.

§  18.
1.
W uspołecznionym osiedlowym budownictwie mieszkaniowym dla ludności nierolniczej planowane są, finansowane i realizowane z nakładów i środków inwestorów uspołecznionego budownictwa mieszkaniowego, przeznaczonych na budownictwo mieszkaniowe, następujące podstawowe urządzenia towarzyszące:
1)
urządzenia socjalno-usługowe:
a)
podstawowe przychodnie zdrowia,
b)
apteki,
c)
sklepy z artykułami pierwszej potrzeby,
d)
wbudowane kioski P.P. "Ruch",
e)
zakłady gastronomiczne,
f)
lokale dla zakładów usługowych,
g)
lokale dla administracji budynków mieszkalnych,
h)
pomieszczenia dla zakładów konserwacyjno-remontowych,
2)
uzbrojenie i urządzenie terenu:
a)
osiedlowa sieć wodociągowa i kanalizacyjna związana bezpośrednio z doprowadzeniem wody i odprowadzeniem ścieków z budynków, z wyjątkiem ciągów przelotowych,
b)
osiedlowe ulice, z wyjątkiem ulic o charakterze przelotowym, dojazdy wewnętrzne, ciągi pieszo-jezdne, ścieżki rowerowe, chodniki itp.,
c)
ukształtowanie i zagospodarowanie terenu, np. zieleń, urządzenia do zabaw dziecięcych, drobne formy architektoniczne, otwarte miejsca postojowe dla samochodów, jeżeli są projektowane na tych terenach,
d)
osiedlowe kotłownie centralnego ogrzewania łącznie z siecią ciepłowniczą lub sieć ciepłownicza doprowadzająca ciepło do budynków od magistralnej sieci ciepłowniczej,
e)
sieć gazowa rozdzielcza, związana bezpośrednio z dostawą gazu do budynków, z wyjątkiem ciągów przelotowych,
f)
sieć elektryczna niskiego napięcia oraz pomieszczenia stacji transformatorowych,
g)
kanalizacja telefonicznej sieci rozdzielczej (rurowanie dla sieci rozdzielczej), prowadzona od szafki rozdzielczej zlokalizowanej na terenie osiedla do poszczególnych budynków.
2.
W spółdzielczym osiedlowym budownictwie mieszkaniowym mogą być ponadto planowane, finansowane i budowane z nakładów i środków przeznaczonych na budownictwo mieszkaniowe lokale dla społecznych punktów opieki nad dzieckiem, świetlice i pracownie dla plastyków.
§  19.
1.
Podstawowe urządzenia towarzyszące wymienione w § 18 ust. 1 pkt 1 są planowane, finansowane i budowane w granicach następujących wskaźników zaspokojenia potrzeb mieszkańców:
1)
podstawowe przychodnie zdrowia: 88-106 m2 powierzchni ogólnej na 1.000 mieszkańców,
2)
sklepy z artykułami pierwszej potrzeby, zakłady gastronomiczne oraz kioski P.P. "Ruch": 170-220 m2 na 1.000 mieszkańców,
3)
lokale dla zakładów usługowych: 100-150 m2 powierzchni użytkowej na 1.000 mieszkańców.
2.
Apteki, lokale dla administracji budynków mieszkalnych, pomieszczenia dla zakładów konserwacyjno-remontowych oraz urządzenia wymienione w § 18 ust. 2 są planowane, finansowane i budowane w granicach wskaźników zaspokojenia potrzeb mieszkańców, ustalonych w normatywach i wytycznych projektowania tych urządzeń.
§  20.
1.
Za zgodą właściwych wojewódzkich organów do spraw koordynacji terenowej inwestycji mogą być planowane, finansowane i budowane sklepy z artykułami pierwszej potrzeby i zakłady gastronomiczne oraz lokale dla zakładów usługowych w rozmiarach odpowiadających połączonym wskaźnikom zaspokojenia potrzeb mieszkańców, ustalonym dla wymienionych urządzeń w § 19.
2.
W uzasadnionych wypadkach, w celu tworzenia większych osiedlowych ośrodków socjalno-usługowych, należy łączyć program podstawowych urządzeń towarzyszących, o których mowa w § 19 ust. 1, z programem urządzeń ogólnomiejskich.
3.
W wypadkach uzasadnionych lokalnymi potrzebami i względami obsługi mieszkańców właściwe wojewódzkie organy do spraw koordynacji terenowej inwestycji mogą zobowiązać inwestorów budownictwa mieszkaniowego do budowy podstawowych urządzeń towarzyszących wymienionych w § 18 ust. 1 pkt 1 poza granicami osiedla mieszkaniowego w zakresie nie przekraczającym wielkości ustalonych w § 19.
§  21.
W uspołecznionym rozproszonym budownictwie mieszkaniowym następujące urządzenia towarzyszące są planowane, finansowane i budowane z nakładów i środków inwestorów uspołecznionego budownictwa mieszkaniowego:
1)
urządzenia socjalno-usługowe wbudowane:
a)
sklepy,
b)
zakłady gastronomiczne,
c)
lokale dla zakładów usługowych,
d)
apteki,
e)
kioski P.P. "Ruch",
2)
lokalne kotłownie centralnego ogrzewania,
3)
uzbrojenie i urządzenie terenu:
a)
podłączenie budynków do sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej,
b)
chodniki, dojazdy, dojścia i urządzenie terenu w granicach projektu zagospodarowania działki,
c)
linie niskiego napięcia,
d)
pomieszczenia wbudowane dla stacji transformatorowych,
e)
podłączenia (rurowanie) budynku z kanalizacją (rurowaniem) sieci telefonicznej ogólnej w granicach działki budowlanej.
§  22.
1.
Do obowiązków inwestorów uspołecznionego budownictwa mieszkaniowego należy wyposażenie pomieszczeń urządzeń towarzyszących w instalacje i urządzenia, które swoim charakterem nie odbiegają zasadniczo od wyposażenia budynku mieszkalnego, jak na przykład w instalację wodociągową, kanalizacyjną, elektryczną, oświetleniową i siłową z doprowadzeniem przewodów do wypustów ściennych lub gniazd wtykowych, w instalację gazową, ogrzewczą itp.
2.
Elementy wewnętrznego wyposażenia urządzeń towarzyszących wbudowane lub wolno stojące wraz z robotami instalacyjnymi i montażowymi związanymi z tym wyposażeniem, należące do specyfiki lokalu, jak na przykład ustawienie agregatów i urządzeń chłodniczych, instalacje komór chłodniczych, dźwigi towarowe, trzony kuchenne, kotły, baseny, reklamy itp., są finansowane z nakładów i środków inwestorów-użytkowników tych urządzeń.
3.
Instalowanie liczników elektrycznych, gazomierzy i wodomierzy oraz wyposażenie stacji transformatorowych i redukcyjno-pomiarowych odbywa się z nakładów i środków właściwych przedsiębiorstw prowadzących eksploatację danego rodzaju urządzenia.
§  23.
1.
W razie budowy w uspołecznionym budownictwie mieszkaniowym urządzeń nie wymienionych w § 18 i § 21 urządzenia te są finansowane z nakładów i środków inwestorów-użytkowników tych urządzeń.
2.
W razie budowy w uspołecznionym osiedlowym budownictwie mieszkaniowym podstawowych urządzeń towarzyszących w zakresie przekraczającym wskaźniki zaspokojenia potrzeb mieszkańców określone w § 19, urządzenia te w części odpowiadającej wskaźnikom są finansowane z nakładów i środków inwestorów budownictwa mieszkaniowego, przeznaczonych na budownictwo mieszkaniowe, w pozostałej części - z nakładów i środków inwestorów-użytkowników tych urządzeń.
3.
W razie powstania rozbieżności pomiędzy inwestorami w zakresie finansowania urządzeń, o których mowa w ust. 1 i 2, decyzje w tym przedmiocie podejmują właściwe wojewódzkie organy do spraw koordynacji terenowej inwestycji.
§  24.
1.
W osiedlach mieszkaniowych budowanych przez kilku inwestorów (wspólne osiedla) budowa wolno stojących urządzeń socjalno-usługowych oraz uzbrojenia i urządzenia terenu określonych w § 18 ust. 1 odbywa się na zasadach obowiązujących przy realizacji inwestycji wspólnych, a w szczególności:
1)
wolno stojące podstawowe urządzenia socjalno-usługowe są budowane z udziałów wnoszonych przez poszczególnych inwestorów budownictwa mieszkaniowego proporcjonalnie do wielkości powierzchni użytkowej budowanych przez nich mieszkań,
2)
urządzenia nie wymienione w § 18 ust. 1 pkt 1 lub urządzenia przekraczające wielkości określone w § 19 są budowane z udziałów wnoszonych przez inwestorów-użytkowników tych urządzeń zgodnie z zasadami ustalonymi w § 23,
3)
uzbrojenie i urządzenie terenu dokonywane jest z udziałów wnoszonych przez wszystkich inwestorów uczestniczących w budowie osiedla, proporcjonalnie do powierzchni użytkowej przeznaczonych dla nich obiektów.
2.
Koszt podstawowych urządzeń socjalno-usługowych, wbudowanych w budynki mieszkalne, obciąża w całości inwestorów tych budynków.
3.
W uzasadnionych ekonomicznie wypadkach inwestorzy budownictwa mieszkaniowego mogą partycypować w kosztach budowy:
1)
ciepłowni miejskich lub kotłowni zakładowych, jako scentralizowanych źródeł ciepła, wraz z magistralną siecią ciepłowniczą,
2)
sieci ciepłowniczej prowadzącej z elektrociepłowni zawodowych, budowanych w formie inwestycji wspólnych.

Wysokość udziału inwestorów budownictwa mieszkaniowego w kosztach budowy wymienionych urządzeń ciepłowniczych nie może przekraczać 1,3 mln złotych w przeliczeniu na 1 Gcal/h. W szczególnie uzasadnionych wypadkach wysokość tego udziału może być podwyższona za zgodą Ministra Gospodarki Komunalnej.

4.
Inwestorzy budownictwa mieszkaniowego nie partycypują w kosztach budowy elektrociepłowni zawodowych, realizowanych w ramach planu inwestycyjnego Ministerstwa Górnictwa i Energetyki.