Rozdział 3 - Spółdzielcze budownictwo mieszkaniowe. - Zasady realizacji i finansowania uspołecznionego budownictwa mieszkaniowego.

Monitor Polski

M.P.1971.60.398

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1980 r.

Rozdział  3

Spółdzielcze budownictwo mieszkaniowe.

§  6.
1.
Na sfinansowanie inwestycji spółdzielczego wielorodzinnego budownictwa mieszkaniowego, łącznie z podstawowymi urządzeniami towarzyszącymi, bank przyznaje spółdzielniom kredyt bankowy - do wysokości pełnej wartości kosztorysowej zadania inwestycyjnego.
2. 1
Wysokość kredytu bankowego przyznawanego na budownictwo jednorodzinne, realizowane przez spółdzielcze zrzeszenia budowy domów jednorodzinnych, nie może przekroczyć 60%, a w razie budowy na terenie wszystkich wsi oraz na terenie miast liczących nie więcej niż 2.000 mieszkańców dla zatrudnionych w tych miejscowościach nauczycieli oraz osób zaliczanych do fachowego personelu służby zdrowia i służby rolnej - 80% normatywnych kosztów budowy domu (lokalu) o powierzchni użytkowej do 110 m2.
3. 2
Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska i Centralną Radą Związków Zawodowych oraz po zasięgnięciu opinii Centralnego Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego zróżnicuje oprocentowanie kredytu bankowego udzielanego na budownictwo jednorodzinne realizowane przez spółdzielcze zrzeszenia budowy domów jednorodzinnych, zwiększając przy większym kredycie wysokość jego oprocentowania.
§  7.
1.
Warunkiem przyznania kredytu bankowego na spółdzielcze budownictwo mieszkaniowe jest między innymi:
1)
włączenie inwestycji do spisu zadań inwestycyjnych spółdzielczego budownictwa mieszkaniowego, zatwierdzonego przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) lub upoważnioną przez nie jednostkę,
2)
posiadanie - w zakresie ustalonym obowiązującymi przepisami - zatwierdzonej dokumentacji, opracowanej zgodnie z obowiązującymi w uspołecznionym budownictwie mieszkaniowym normatywami projektowania oraz wytycznymi wyposażenia i wykończenia mieszkań i budynków mieszkalnych.
2. 3
Warunkiem przyznania kredytu bankowego na spółdzielcze budownictwo jednorodzinne realizowane przez spółdzielcze zrzeszenia budowy domów jednorodzinnych - niezależnie od wymagań, o których mowa w ust. 1 - jest zgromadzenie wkładów własnych w wysokości co najmniej 20% globalnych kosztów budowy domów jednorodzinnych (lokali w małych domach mieszkalnych).
§  8. 4
1.
Zobowiązuje się Ministra Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska, do ustalania w porozumieniu z Ministrem Finansów i Centralną Radą Związków Zawodowych oraz po zasięgnięciu opinii Centralnego Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego wysokości wkładów własnych członków spółdzielni na mieszkania lokatorskie i własnościowe w spółdzielczym budownictwie wielorodzinnym oraz na mieszkania własnościowe w spółdzielczym budownictwie niskim, realizowanym przez spółdzielnie mieszkaniowe lokatorsko-własnościowe i spółdzielnie budowlano-mieszkaniowe w zabudowie zwartej (szeregowe, małe domy mieszkalne itp.) - w formie stawek ryczałtowych, liczonych w złotych za 1 m2 powierzchni użytkowej mieszkania.
2.
Stawki ryczałtowe powinny być zróżnicowane w zależności od wielkości miasta, strefy zabudowy oraz stopnia wyposażenia mieszkania. Powinny one być ustalane na okresy trzyletnie.
3.
Do spółdzielczego budownictwa niskiego, realizowanego przez spółdzielnie mieszkaniowe lokatorsko-własnościowe i spółdzielnie budowlano-mieszkaniowe w zabudowie zwartej, mają zastosowanie zasady finansowania spółdzielczego budownictwa wielorodzinnego w odniesieniu do mieszkań własnościowych.
§  9.
Ministrowie Gospodarki Komunalnej oraz Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych ustalą, po zasięgnięciu opinii Centralnego Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego, zasady i tryb stosowania ponadnormatywnego wyposażenia i wykończenia mieszkań spółdzielczych, dokonywanego poza nakładami inwestycyjnymi i finansowanego z dodatkowych środków własnych członków spółdzielni.
§  10.
1.
Kredyt bankowy przyznany spółdzielniom budownictwa mieszkaniowego na realizację budownictwa wielorodzinnego jest spłacany:
1)
w części odpowiadającej wymaganym wkładom własnym - jednorazowo po zakończeniu budowy obiektu,
2)
w części pozostałej:
a)
w odniesieniu do mieszkań lokatorskich - w okresie 60 lat po jednorazowym umorzeniu 1/3 zadłużenia,
b)
w odniesieniu do mieszkań własnościowych - w okresie 30 lat.
2.
W odniesieniu do spółdzielczego budownictwa mieszkaniowego dla zakładów pracy tworzących zakładowe fundusze mieszkaniowe i dysponujących środkami na rachunkach tych funduszów lub innych funduszów przeznaczonych statutowo na budownictwo mieszkaniowe - kwota kredytu bankowego, o której mowa w ust. 1 pkt 2, podlega jednorazowej refundacji ze środków tych funduszów.
3.
Kredyt bankowy udzielony na budowę spółdzielczych mieszkań własnościowych, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 lit. b), może podlegać częściowemu umorzeniu. Wysokość umorzenia wynosi przy spłacie zadłużenia w okresie:
1)
przed zasiedleniem mieszkania - 40% zadłużenia,
2)
do 5 lat - 30% zadłużenia,
3)
do 10 lat - 20% zadłużenia.
4.
Kredyt bankowy, wykorzystany na budowę podstawowych urządzeń socjalno-usługowych przez:
1)
spółdzielnie budownictwa mieszkaniowego, z wyjątkiem spółdzielczych zrzeszeń budowy domów jednorodzinnych, podlega spłacie w ciągu 60 lat,
2)
spółdzielcze zrzeszenia budowy domów jednorodzinnych, podlega jednorazowej spłacie ze środków przyszłych użytkowników tych urządzeń.
5.
Kredyt bankowy udzielony na budowę świetlic oraz lokali dla społecznych punktów opieki nad dzieckiem podlega jednorazowemu umorzeniu w wysokości 1/3 zadłużenia.
6.
Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Gospodarki Komunalnej określi inne wypadki oraz szczegółowe warunki stosowania umorzeń i ulg w spłacie kredytu bankowego, udzielanego spółdzielniom budownictwa mieszkaniowego.
7.
Kredyt bankowy wykorzystany przez spółdzielnie na budowę mieszkań przeznaczonych na eksport wewnętrzny jest spłacany jednorazowo ze środków Banku Polska Kasa Opieki.
8. 5
Kredyt bankowy wykorzystany na budowę obiektów oddanych do użytku po dniu 1 stycznia 1980 r., w części rozliczonej według poziomu cen z 1978 r., jest spłacany w odniesieniu do:
1)
mieszkań lokatorskich oraz świetlic i społecznych punktów opieki nad dzieckiem - w okresie 60 lat, z jednorazowym umorzeniem 50% zadłużenia,
2)
mieszkań własnościowych - w okresie do 40 lat, z możliwością stosowania częściowego umorzenia według zasad określonych w ust. 3.
§  11. 6
Kredyt bankowy udzielany spółdzielniom budownictwa mieszkaniowego na budowę domów jednorodzinnych (lokali w małych domach mieszkalnych) podlega spłacie w okresie do 30 lat, a w razie budowy na terenie wszystkich wsi oraz na terenie miast liczących nie więcej niż 2.000 mieszkańców dla nauczycieli zatrudnionych w tych miejscowościach - w okresie 45 lat.
§  12. 7
Termin rozpoczęcia spłaty kredytu bankowego wykorzystanego na budowę mieszkań lub domów jednorodzinnych (lokali w małych domach mieszkalnych) na terenie wszystkich wsi oraz na terenie miast liczących nie więcej niż 2.000 mieszkańców dla nauczycieli zatrudnionych w tych miejscowościach podlega odroczeniu na okres spłaty kredytu uzyskanego na uzupełnienie wkładów własnych.
§  13.
Spółdzielniom budownictwa mieszkaniowego może być w uzasadnionych wypadkach przyznawany kredyt bankowy na remont kapitalny domów mieszkalnych jako uzupełnienie środków zgromadzonych na funduszu inwestycyjno-remontowym spółdzielni. Okres spłaty kredytu wynosi do 10 lat.
§  14.
1. 8
Osoby ubiegające się o spółdzielcze mieszkania lokatorskie mogą korzystać z pomocy kredytowej na uzupełnienie wymaganych wkładów własnych. Z pomocy tej mogą również korzystać nauczyciele zatrudnieni i budujący na terenie wszystkich wsi oraz na terenie miast liczących nie więcej niż 2.000 mieszkańców domy jednorodzinne (lokale w małych domach mieszkalnych) w ramach spółdzielczego budownictwa mieszkaniowego.
2.
Kredyt bankowy na uzupełnienie wkładów własnych może być udzielany pracownikom uspołecznionych zakładów pracy, instytucji, organizacji społecznych i zawodowych, które nie tworzą zakładowych funduszów mieszkaniowych lub nie posiadają środków na rachunkach tych funduszów. Kredyt ten może być również udzielany rencistom, członkom związków twórczych, a jeśli chodzi o osoby przekwaterowywane z budynków przeznaczonych do rozbiórki - również rzemieślnikom i pracownikom nie uspołecznionych zakładów pracy.
3. 9
Okres spłaty kredytu na uzupełnienie wkładów własnych nie może przekraczać 5 lat.
4. 10
Szczegółowe warunki oraz tryb udzielania i spłaty kredytu bankowego, o którym mowa w ust. 1, określi Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska po zasięgnięciu opinii Centralnej Rady Związków Zawodowych.
§  14a. 11
1.
W uzasadnionych wypadkach osobom ubiegającym się o spółdzielcze mieszkania lokatorskie może być przyznana pomoc bezzwrotna na częściowe uzupełnienie wkładów własnych.
2.
Pomocy, o której mowa w ust. 1, udzielają w ramach środków przewidzianych na ten cel w budżetach terenowych organy do spraw lokalowych prezydiów rad narodowych miast wyłączonych z województw, prezydiów powiatowych rad narodowych (rad narodowych miast stanowiących powiaty); prezydia rad narodowych miast wyłączonych z województw mogą uprawnienia do udzielania pomocy przekazać organom do spraw lokalowych prezydiów dzielnicowych rad narodowych.
3.
Pomoc, o której mowa w ust. 1, może być przyznana:
1)
w granicach do 80% wymaganego wkładu:
a)
osobom, których miesięczny dochód netto w przeliczeniu na 1 członka rodziny nie przekracza 800 zł,
b)
osobom przekwaterowywanym z budynków przeznaczonych do rozbiórki lub zniszczonych na skutek klęski żywiołowej, przekwaterowywanym z mieszkań niezbędnych jednostkom gospodarki uspołecznionej, ciężko poszkodowanym inwalidom - pod warunkiem, że wymienione osoby nie uzyskają na ten cel pomocy bezzwrotnej z innego źródła, a ich miesięczny dochód netto przypadający na 1 członka rodziny nie przekracza 1.200 zł,
2)
w szczególnie uzasadnionych wypadkach w granicach do 40% wymaganego wkładu - osobom, których miesięczny dochód netto w przeliczeniu na 1 członka rodziny nie przekracza 1.000 zł.
4.
Szczegółowe warunki i tryb udzielania bezzwrotnej pomocy na uzupełnienie wkładów ustali Minister Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska po zasięgnięciu opinii Centralnej Rady Związków Zawodowych.
§  15.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach zainteresowany minister w porozumieniu z Ministrem Finansów może wyrazić zgodę na częściowe lub całkowite pokrycie wkładów własnych do spółdzielni budownictwa mieszkaniowego za pracowników werbowanych przez zakłady pracy danego resortu z innych miejscowości ze środków tych zakładów.
§  16.
1.
Zobowiązania z tytułu kredytów zaciągniętych na budowę mieszkań oraz z tytułu zakupu domów od Państwa, pozostałe do spłacenia po dniu 31 grudnia 1970 r., spółdzielnie mieszkaniowe spłacają w wysokości wynoszącej w okresie rocznym 1/60 pierwotnej kwoty zadłużenia.
2.
Przy terminowej spłacie zadłużenia spółdzielnie korzystają z umorzeń na dotychczasowych zasadach.
§  17.
Zaleca się Centralnemu Związkowi Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego:
1)
zapewnienie pełnej i terminowej realizacji przez spółdzielnie budownictwa mieszkaniowego rozdzielników mieszkań dla zakładów pracy, ustalonych jako wielkości dyrektywne,
2)
współdziałanie z właściwymi organami prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) w zakresie zapewnienia lokalizacji spółdzielczego budownictwa powszechnego w większych ośrodkach przemysłowych w celu umożliwienia przydziału mieszkań z tego budownictwa pracownikom dużych zakładów pracy, realizujących ważne zadania gospodarcze,
3)
rozszerzenie w latach 1972-1975 zakresu spółdzielczego wielorodzinnego budownictwa własnościowego w stosunku do poziomu wykonania w planie pięcioletnim na lata 1966-1970,
4)
stworzenie warunków do uzyskiwania przez członków w ramach jednej spółdzielni mieszkań lokatorskich i własnościowych oraz umożliwienie członkom zajmującym mieszkania lokatorskie uzyskiwania uprawnień własnościowych do tych mieszkań,
5)
ustalenie zasad wykorzystania środków uzyskanych w wyniku przedłużenia okresu spłaty kredytu, o którym mowa w § 16 ust. 1, na pokrycie kosztów utrzymania budynków i zwiększenia odpisów na fundusze remontowe,
6)
dostosowanie wewnętrznych przepisów do zasad ustalonych niniejszą uchwałą.
1 § 6 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 16 z dnia 23 stycznia 1973 r. (M.P.73.5.33) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 9 lutego 1973 r.
2 § 6 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 16 z dnia 23 stycznia 1973 r. (M.P.73.5.33) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 9 lutego 1973 r.
3 § 7 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 16 z dnia 23 stycznia 1973 r. (M.P.73.5.33) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 9 lutego 1973 r.
4 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 16 z dnia 23 stycznia 1973 r. (M.P.73.5.33) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 9 lutego 1973 r.
5 § 10 ust. 8 dodany przez § 1 uchwały nr 149 z dnia 22 grudnia 1980 r. (M.P.80.31.175) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1980 r.
6 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 4 uchwały nr 16 z dnia 23 stycznia 1973 r. (M.P.73.5.33) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 9 lutego 1973 r.
7 § 12 zmieniony przez § 1 pkt 4 uchwały nr 16 z dnia 23 stycznia 1973 r. (M.P.73.5.33) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 9 lutego 1973 r.
8 § 14 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 uchwały nr 16 z dnia 23 stycznia 1973 r. (M.P.73.5.33) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 9 lutego 1973 r.
9 § 14 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 5 uchwały nr 16 z dnia 23 stycznia 1973 r. (M.P.73.5.33) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 9 lutego 1973 r.
10 § 14 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 5 uchwały nr 16 z dnia 23 stycznia 1973 r. (M.P.73.5.33) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 9 lutego 1973 r.
11 § 14a dodany przez § 1 pkt 6 uchwały nr 16 z dnia 23 stycznia 1973 r. (M.P.73.5.33) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 9 lutego 1973 r.