§ 10. - Zasady przyłączania do wspólnej sieci urządzeń do wytwarzania, przetwarzania, przesyłania, rozdzielania i odbioru energii elektrycznej i cieplnej oraz paliw gazowych.

Monitor Polski

M.P.1964.62.286

Akt utracił moc
Wersja od: 5 grudnia 1997 r.
§  10.
1.
Po zatwierdzeniu projektu wstępnego bądź - w braku projektu wstępnego - projektu podstawowego (techniczno-roboczego) nowo inwestowanych urządzeń odbiorczych, lecz nie później niż przed przystąpieniem do budowy tych urządzeń, inwestor obowiązany jest wystąpić o zawarcie z jednostką zarządzającą wspólną siecią umowy dostawy energii lub paliw gazowych na przyszłe okresy. Umowa, zgodnie art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 30 maja 1962 r. o gospodarce paliwowo-energetycznej (Dz. U. Nr 32, poz. 150), powinna w szczególności określać przewidzianą wielkość poboru paliw gazowych lub energii w określonych terminach oraz cywilną odpowiedzialność stron w razie niedotrzymania w całości lub w części warunków umowy, zwłaszcza w razie gdy jedna ze stron dokonała inwestycji urządzeń energetycznych, a naruszenie warunków umowy przez drugą stronę uniemożliwiło pełne wykorzystanie dokonanych inwestycji.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do nowo inwestowanych urządzeń do wytwarzania, przetwarzania, przesyłania, rozdzielania energii lub paliw gazowych, które mają być przyłączone do wspólnej sieci.
3.
W razie zmian w programach budowy urządzeń energetycznych, które mają być przyłączone do wspólnej sieci, w umowie wprowadza się zmiany; zmiany te powinny być zgłoszone w terminach zapewniających dostosowanie inwestycji związanych z rozbudową wspólnej sieci do nowych warunków.
4.
Umowa może być zawarta jednocześnie z zapewnieniem pokrycia zapotrzebowania energii lub paliw gazowych (§ 6 ust.1), jeśli zakres założeń (projektów) na to pozwala.
5.
Wzór umowy ustala jednostka zarządzająca wspólną siecią.