Rozdział 3 - Dopuszczenie wagonów prywatnych do przewozu na liniach kolejowych - Zasady przewozu w wagonach nie należących do przewoźnika kolejowego i włączanie ich do taboru kolejowego.

Monitor Polski

M.P.1997.34.329

Akt utracił moc
Wersja od: 10 czerwca 1997 r.

Rozdział  3

Dopuszczenie wagonów prywatnych do przewozu na liniach kolejowych

§  15.
Dopuszczenie wagonu prywatnego do przewozów na liniach eksploatowanych przez przewoźnika kolejowego włączającego lub przez innych przewoźników kolejowych użytkujących następuje po zawarciu umowy włączenia wagonu.
§  16.
1.
Przewoźnik kolejowy włączający włącza do swojego taboru dopuszczone do przewozu międzynarodowego bez żadnych ograniczeń wagony rodzajów i serii zgodnych z przepisami i umowami międzynarodowymi, jeżeli wagony te spełniają warunki przewidziane tymi przepisami.
2.
Przewoźnik kolejowy włączający włącza do swego taboru także wagony z dopuszczeniem do przewozu wyłącznie na swoich liniach, jeśli spełniają warunki przewidziane przepisami krajowymi.
§  17.
Budowa wagonów włączanych do taboru przewoźnika kolejowego włączającego powinna odpowiadać przepisom:
1)
obowiązującym przewoźnika kolejowego włączającego,
2)
zawartym w postanowieniach Przepisów o wzajemnym użytkowaniu wagonów towarowych w komunikacji międzynarodowej - RIV (Biuletyn PKP z 1996 r. Nr 8A, poz. 11) i Przepisów użytkowania wagonów w kolejowej komunikacji międzynarodowej - PPW (Biuletyn PKP z 1996 r. Nr 35A, poz. 150), zwanych dalej "przepisami RIV i PPW".
§  18.
1.
Na każdym włączanym wagonie powinny znajdować się napisy i znaki określające:
1)
dopuszczenie wagonu do przewozu w kraju lub również za granicą zgodnie z obowiązującymi przepisami,
2)
znak włączenia do taboru przewoźnika kolejowego, ustalony przez przewoźnika kolejowego włączającego,
3)
nazwę firmy i adres podmiotu włączającego wraz z numerami teleksu i telefaksu,
4)
nazwę stacji macierzystej i jednostki włączającej przewoźnika kolejowego,
5)
przeznaczenie wagonu,
6)
ograniczenia przewozowe.
2.
Na wagonach prywatnych wynajętych, obok informacji o podmiocie włączającym, może być umieszczony podkreślony napis "Wynajęty..." (w nawiasie nazwa firmy i adres najemcy wraz z numerami teleksu i telefaksu).
§  19.
Podmiot włączający, po dokonaniu zmiany w umowie włączenia wagonu i uzgodnieniu z przewoźnikiem kolejowym włączającym, zobowiązany jest nanieść lub usunąć dane dotyczące najemcy wagonu prywatnego. Niedozwolone jest usunięcie z wagonu prywatnego nazwy najemcy w czasie realizacji zawartej umowy przewozu.
§  20.
1.
Podmiot włączający ma prawo umieścić swój zarejestrowany znak firmowy lub reklamę na nadwoziu wagonu lub na specjalnej tablicy po uzgodnieniu z jednostką włączającą przewoźnika kolejowego.
2.
Wszystkie napisy i znaki na wagonie umieszczane są na koszt podmiotu włączającego zgodnie z obowiązującymi przepisami, normami oraz umową włączenia.
3.
Przewoźnik kolejowy włączający nie odpowiada za skutki wynikające z umieszczenia przez podmiot włączający napisów lub reklamy na włączonym wagonie.