Rozdział 3 - Wykonanie przewozu ładunków pocztowych - Zasady przewozu ładunków pocztowych kolejami.

Monitor Polski

M.P.1991.19.134

Akt utracił moc
Wersja od: 17 czerwca 1991 r.

Rozdział  3

Wykonanie przewozu ładunków pocztowych

§  11.
Wagony pocztowe, wagony kolejowe z przedziałami pocztowymi oraz wagony towarowe, używane do regularnych przewozów ładunków pocztowych, włącza się do składu pociągów zgodnie z ustalonym planem przewozu ładunków pocztowych, zawartym w rozkładzie jazdy pociągów.
§  12.
1.
Wymiana ładunku pocztowego na stacjach odbywa się w czasie planowego postoju pociągu i nie może spowodować przedłużenia planowego czasu postoju pociągu z powodu niezakończenia wymiany ładunku pocztowego.
2.
Jeżeli nie upłynął planowy czas postoju pociągu, nie może nastąpić przyspieszenie jego odjazdu przed dokonaniem pełnej wymiany ładunku pocztowego.
§  13.
1.
Jeżeli kursujący według ustalonego planu wagon pocztowy lub kolejowy z przedziałem pocztowym nie może być włączony do składu pociągu lub musi być z niego wyłączony z powodu uszkodzenia, kolej jest obowiązana włączyć do składu tego pociągu inny wagon pocztowy lub wagon towarowy albo wyznaczyć w wagonie osobowym oddzielny przedział lub miejsce w wagonie bagażowym do przewozu ładunku pocztowego.
2.
W razie braku możliwości zapewnienia przewozu całego ładunku pocztowego w sposób, o którym mowa w ust.1, kolej zapewnia w pierwszej kolejności przewóz odsyłek listowych i czasopism, a następnie zapewnia środki do przewozu pozostałego ładunku najbliższym pociągiem do stacji wskazanej przez pocztę.
3.
W razie braku wagonów pocztowych, kolej dostarcza poczcie wagony bagażowe lub osobowe, odpowiednie dla danego rodzaju i wielkości ładunków pocztowych.
4.
Jeżeli kolej nie może zapewnić obiegu wagonów z przedziałami pocztowymi w określonych przez pocztę pociągach, kolej wydziela służbie pocztowej odpowiednie miejsca, w zależności od wniosku poczty, w wagonie bagażowym lub osobowym.
§  14.
1.
W razie awarii pociągu przewożącego ładunki pocztowe, kolej jest obowiązana:
1)
zapewnić pomoc w zabezpieczeniu ładunku pocztowego oraz udzielić innej niezbędnej pomocy,
2)
zawiadomić bezzwłocznie o awarii najbliższy urząd pocztowy.
2.
W wypadku określonym w ust.1 dalszy przewóz ładunku pocztowego odbywa się zgodnie ze wskazówkami poczty.
§  15.
1.
Kolej informuje pocztę o wszelkich nieprawidłowościach w kursowaniu pociągów przewożących ładunki pocztowe oraz o przywróceniu planowanego kursowania pociągów.
2.
Kolej jest obowiązana informować niezwłocznie pocztę o przejściowym zawieszeniu ruchu pociągów lub prowadzeniu go innymi liniami.