Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Zasady przewozu ładunków pocztowych kolejami.

Monitor Polski

M.P.1991.19.134

Akt utracił moc
Wersja od: 17 czerwca 1991 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Uchwała określa zasady przewozu ładunków pocztowych państwowej jednostki organizacyjnej "Polska Poczta, Telegraf i Telefon", zwanej dalej "pocztą", przez przedsiębiorstwo państwowe "Polskie Koleje Państwowe", zwane dalej "koleją".
§  2.
Ilekroć w uchwale jest mowa o:
1)
ładunku pocztowym, rozumie się przez to przesyłki w zamkniętych workach (pakietach) oraz przesyłki odprawiane luzem po przygotowaniu ich do wymiany przez pocztę,
2)
wagonie osobowym, rozumie się przez to również wagon w elektrycznym zespole trakcyjnym.
§  3.
Przewozy ładunków pocztowych kolejami obejmują wszystkie przedmioty przyjęte do przewozu w obrocie krajowym i międzynarodowym zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§  4.
1.
Ładunki pocztowe są przewożone:
1)
w wagonach pocztowych należących do poczty,
2)
w wagonach osobowo-pocztowych i bagażowo-pocztowych należących do kolei i poczty,
3)
w wagonach kolejowych: osobowych, bagażowych i towarowych należących do kolei.
2.
Kolej jest obowiązana zaspokajać potrzeby przewozowe poczty przez prowadzenie:
1)
stałych pociągów pocztowych,
2)
w stale kursujących pociągach pasażerskich (osobowych pospiesznych i ekspresowych) wagonów pocztowych lub bagażowo-pocztowych.
3.
Kolej jest obowiązana do:
1)
dostarczania do przewozu ładunków pocztowych krytych wagonów towarowych, które mogą kursować w składach pociągów pasażerskich,
2)
przewozu ładunków pocztowych w wagonach bagażowych z przedziałem, schowkiem lub wydzielonym miejscem dla tych ładunków, pod bezpośrednim nadzorem pracowników kolei lub poczty,
3)
wyznaczania w wagonach osobowych przedziałów, schowków lub miejsc dla przewozu przesyłek pocztowych, pod nadzorem pracowników kolei lub poczty.
§  5.
1.
Ładunki pocztowe przewozi się w wagonach pocztowych, przedziałach pocztowych oraz w wagonach towarowych odpowiednio zamkniętych lub pod nadzorem pracowników poczty.
2.
Przewóz ładunków pocztowych w wagonach kolejowych może odbywać się pod nadzorem konduktorów-rozdawców, a w pociągach bez tych konduktorów - tylko w wypadku, gdy wymogi służby kolejowej pozwalają na pełnienie tych czynności również przez innych pracowników.
3.
W przedziałach służbowych elektrycznych zespołów trakcyjnych przewóz ładunków pocztowych może odbywać się pod nadzorem kierownika pociągu.
4.
Kolej wyznacza swoich pracowników do pełnienia, w obrębie stacji kolejowych, czynności związanych z przeładunkiem ładunków pocztowych, o ile prace te nie będą naruszały interesów służby kolejowej.
§  6.
1.
Poczta jest obowiązana do ochrony ładunków pocztowych, przewożonych pod nadzorem pracowników poczty.
2.
Kolej jest obowiązana do ochrony:
1)
ładunków pocztowych przewożonych pod nadzorem pracowników kolei w schowkach wagonów bagażowych albo w wagonach pocztowych i kolejowych bez konwoju pocztowego lub kolejowego,
2)
próżnych wagonów pocztowych przesyłanych bez konwoju pracowników poczty oraz próżnych wagonów pocztowych znajdujących się poza bocznicami pocztowymi.