§ 1. - Zasady przeprowadzania pomiarów stężeń substancji zanieczyszczających powietrze atmosferyczne.

Monitor Polski

M.P.1967.11.62

Akt utracił moc
Wersja od: 24 lutego 1967 r.
§  1.
1.
Zakłady wydalające gazy o łącznej ilości ponad 40.000 m3/godz. obowiązane są ustalać ilość wydalanych substancji za pomocą pomiarów oraz za pomocą wskaźników ilości wydalanych substancji, uzgodnionych z organem do spraw ochrony powietrza prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej.
2.
Pomiary stężeń substancji w gazach odlotowych wykonuje się co najmniej po trzech dobach nieprzerwanej pracy ciągu produkcyjnego. W odniesieniu do nowo zainstalowanych lub przekazywanych po remoncie urządzeń redukujących zanieczyszczenia pomiary należy wykonywać nie wcześniej niż po dwóch tygodniach nieprzerwanej pracy tych urządzeń.
3.
Pomiary należy wykonywać w miejscach i warunkach określonych Polskimi Normami, a w braku norm - w miejscach i warunkach uzgodnionych z organem do spraw ochrony powietrza prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej. Miejsca pomiarów powinny być tak usytuowane, aby były możliwie łatwo dostępne.
4.
Przy wykonywaniu pomiarów stężeń substancji w gazach odlotowych należy wykonać pomiar: ilości, temperatury, ciśnienia i prędkości wydalanego gazu, a w odniesieniu do pyłów należy ponadto oznaczyć ich skład ziarnowy.