§ 9. - Zasady powoływania, rozmieszczenia i wyposażenia straży pożarnych.

Monitor Polski

M.P.1971.22.144

Akt utracił moc
Wersja od: 20 kwietnia 1971 r.
§  9.
1.
Ustala się rejony działania straży pożarnych: własny, operacyjny i pomocy wzajemnej.
2.
Własnym rejonem działania jest teren miejscowości, w której straż pożarna ma swoją siedzibę, a dla straży pożarnej w zakładzie pracy - teren tego zakładu.
3.
Rejonem operacyjnym zawodowej straży pożarnej jest teren o promieniu do 3 km i czasie dojazdu samochodem pożarniczym od siedziby straży pożarnej do granic rejonu nie przekraczającym 5 minut od chwili zaalarmowania.
4.
Jeżeli miejscowość lub zakład pracy obejmuje teren większy niż określony w ust. 3, to teren ten należy podzielić na odpowiednią ilość rejonów operacyjnych.
5.
Na terenie każdego rejonu operacyjnego zawodowej straży pożarnej należy zlokalizować pododdział taktyczny w sile nie większej aniżeli jeden pluton.
6.
Rejonem pomocy wzajemnej dla:
1)
zawodowej, ochotniczej lub obowiązkowej straży pożarnej wyposażonej w samochód (typu "S"), zlokalizowanej w miejscowości lub państwowym gospodarstwie rolnym - jest teren odległy do 10 km od granic własnego rejonu działania,
2)
ochotniczej i obowiązkowej straży pożarnej wyposażonej w motopompę (typu "M"), zlokalizowanej w miejscowości - jest teren odległy do 3 km od granic własnego rejonu działania,
3)
zawodowej straży pożarnej w zakładzie pracy:
a)
w sile jednej sekcji na zmianę służbową, wzmocnionej ochotniczą lub obowiązkową strażą pożarną - jest teren odległy do 3 km od granic zakładu,
b)
w sile dwóch sekcji na zmianę służbową - jest teren miejscowości, w której dany zakład ma swoją siedzibę, z tym że do akcji ratowniczej (gaśniczej) poza granice zakładu może być skierowanych do 50% sił i środków.
7.
W uzasadnianych wypadkach wojewódzki (równorzędny) komendant straży pożarnych może:
1)
zmniejszyć lub zwiększyć ustalony w ust. 6 rejon pomocy wzajemnej,
2)
skierować straż pożarną do akcji ratowniczej poza ustalony dla niej rejon pomocy wzajemnej.
8.
W szczególnych wypadkach na polecenie Komendanta Głównego Straży Pożarnych sprzęt specjalny wraz z obsługą zawodowych straży pożarnych w zakładach pracy może być skierowany do działań poza granice województwa (miasta wyłączonego z województwa).