Dział 3 - PRZEPISY PRZEJŚCIOWE I KOŃCOWE - Zasady podziału zysku, różnic wyrównawczych, pokrywania strat, finansowania środków obrotowych, inwestycji i kapitalnych remontów w przedsiębiorstwach przemysłu oraz zasady gospodarki finansowej zjednoczeń przemysłu na 1959 r.

Monitor Polski

M.P.1958.88.491

Akt utracił moc
Wersja od: 18 listopada 1958 r.

Dział  III.

PRZEPISY PRZEJŚCIOWE I KOŃCOWE

§  31.
1.
Przepisy niniejszej uchwały obejmują przedsiębiorstwa przemysłowe podległe Ministrom Górnictwa i Energetyki, Przemysłu Ciężkiego, Przemysłu Chemicznego, Przemysłu Lekkiego, Przemysłu Spożywczego i Skupu, Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego oraz Komitetowi Drobnej Wytwórczości, powiązane z budżetem centralnym.
2.
Upoważnia się Ministra Finansów do rozciągnięcia w uzgodnieniu z zainteresowanymi ministrami i prezydiami wojewódzkich rad narodowych przepisów niniejszej uchwały na przedsiębiorstwa przemysłowe podległe i nadzorowane przez innych ministrów poza wymienionymi w ust. 1, a także na inne działy gospodarki narodowej poza przemysłem, z dostosowaniem do specyfiki tych działów.
§  32.
Minister Finansów może w uzgodnieniu z zainteresowanymi ministrami wprowadzić odstępstwa od zasad niniejszej uchwały w stosunku do określonych kategorii przedsiębiorstw.
§  33.
Przepisy §§ 1-24 dotyczą również przedsiębiorstw bezpośrednio podległych ministrom, z tym że przedsiębiorstwa te dokonają rozliczeń z budżetem za pośrednictwem ministerstw.
§  34.
Przepisy § 7, § 10 (z wyjątkiem zasady degresji, o której mowa w ust. 3) i § 15 mają również zastosowanie przy dokonaniu ostatecznych rozliczeń z tytułu zysków i strat za rok 1958.
§  35.
Zakres inwestycji finansowanych w 1959 r. w trybie § 18 ustalony zostanie uchwałą Rady Ministrów, powziętą na wniosek Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.
§  36.
1.
Minister Finansów ustali w uzgodnieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów na podstawie przepisów niniejszej uchwały dla całej gospodarki narodowej:
1)
zasady finansowania inwestycji, remontów kapitalnych oraz zasady podziału funduszu amortyzacyjnego na część podlegającą wpłacie na fundusz remontowo-inwestycyjny i część podlegającą odprowadzeniu na rachunek scentralizowany,
2)
zasady tworzenia funduszu statutowego w przedsiębiorstwach, normowania środków obrotowych oraz ustalania pasywów stałych,
3)
zasady rozliczeń przedsiębiorstw, zjednoczeń i ministerstw z budżetem,
4)
zasady systemu finansowego zjednoczeń,
5)
szczegółowe przepisy dotyczące weryfikacji zysków i strat oraz stosowania degresji w razie osiągania wyników ponadplanowych.
2.
Upoważnia się Ministra Finansów do wydania szczegółowych przepisów w zakresie objętym niniejszą uchwałą.
§  37.
Uchwała niniejsza nie narusza przepisów uchwały nr 45 Rody Ministrów z dnia 21 lutego 1958 r. w sprawie zasad i trybu wprowadzenia nowej organizacji w budownictwie (Monitor Polski Nr 16, poz. 99).
§  38.
Traci moc:
1)
uchwala nr 48 Rady Ministrów z dnia 4 lutego 1957 r. w sprawie zasad finansowania inwestycji limitowych (Monitor Polski Nr 12, poz. 82),
2)
uchwała nr 460 Rady Ministrów z dnia 19 listopada 1957 r. w sprawie zasad podziału zysku oraz finansowania środków obrotowych w jednostkach organizacyjnych, podległych Ministrom: Górnictwa i Energetyki, Przemysłu Ciężkiego, Przemysłu Chemicznego, Przemysłu Lekkiego, Przemysłu Spożywczego i Skupu, Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego oraz Przemysłu Drobnego i Rzemiosła, powiązanych z budżetem centralnym (Monitor Polski Nr 94, poz. 550),
3)
uchwała nr 467 Rady Ministrów z dnia 19 listopada 1957 r. w sprawie źródeł finansowania inwestycji i kapitalnych remontów (Monitor Polski Nr 96, poz. 557 z późniejszymi zmianami).
§  39.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1959 r.