Rozdział 4 - Przepisy przejściowe. - Zasady planowania, kontroli i korekty funduszu płac w biurach projektów.

Monitor Polski

M.P.1969.29.222

Akt utracił moc
Wersja od: 9 lipca 1969 r.

Rozdział  4.

Przepisy przejściowe.

§  19.
Wprowadzenie zasad ustalania funduszu płac pracowników produkcyjnych w oparciu o produkcję sprzedaną nie stanowi podstawy do ustalania wskaźnika udziału funduszu płac pracowników produkcyjnych w wartości produkcji sprzedanej w wysokości wyższej od wskaźnika udziału funduszu płac pracowników produkcyjnych w wartości produkcji globalnej, obowiązującego dotychczas w danym biurze projektów; wyższy wskaźnik może być ustalony jedynie w wyniku dokonania zmian polegających na przesunięciu niektórych pracowników z grupy pracowników pozaprodukcyjnych do grupy pracowników produkcyjnych.
§  20.
Przy wprowadzaniu w ciągu 1969 r. zasad wynagradzania ustalonych uchwałą nr 16 Rady Ministrów z dnia 9 stycznia 1969 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników państwowych biur projektów (Monitor Polski Nr 3, poz. 23) należy:
1)
fundusz płac pracowników produkcyjnych ustalić i rozliczyć w oparciu o produkcję sprzedaną za okres od początku 1969 r., odliczając od tak ustalonej kwoty funduszu płac kwotę funduszu płac należną w 1969 r. według dotychczasowych zasad wynagradzania za okres przed wprowadzeniem nowych zasad wynagradzania,
2)
fundusz płac pracowników pozaprodukcyjnych ustalić (w odniesieniu do okresu objętego nowymi zasadami wynagradzania) w ramach kwoty określonej w dotychczasowym planie techniczno-ekonomicznym na 1969 r., z tym że kwota ta może być podwyższona w wypadku, gdy biuro projektów otrzyma dodatkowe środki na fundusz płac w rozmiarach pokrywających tę podwyżkę w skali rocznej. Fundusz premiowy pracowników pozaprodukcyjnych rozlicza się odrębnie według dotychczasowych i odrębnie według nowych zasad wynagradzania.
§  21.
1.
W biurach projektów przechodzących z systemu ustalania funduszu płac pracowników produkcyjnych w oparciu o produkcję globalną na system ustalania funduszu płac w oparciu o produkcję sprzedaną ustala się następującą zasadę rozliczania funduszu płac:
1)
w biurach projektów przechodzących na nowy system wynagradzania i ustalania funduszu płac w ciągu roku 1969, w których wielkość opłaconej produkcji w toku według obowiązujących cen sprzedaży na koniec 1968 r. jest większa od wielkości produkcji w toku ustalonej zgodnie z ust. 2 i 3 na koniec 1969 r., potrąca się z wartości produkcji sprzedanej w 1969 r. kwotę odpowiadającą tej różnicy;
2)
w biurach projektów przechodzących na nowy system wynagradzania i ustalania funduszu płac od 1 stycznia 1970 r. stosuje się analogiczne zasady ustalania funduszu płac, z tym że dla ustalenia różnicy produkcji w toku przyjmuje się odpowiednio stan produkcji w toku na koniec 1969 r. i na koniec 1970 r.

Zmniejszona w ten sposób wartość produkcji sprzedanej stanowi podstawę do ustalenia (odpowiednio za rok 1969 i za rok 1970) funduszu płac dla pracowników produkcyjnych.

2.
W biurach projektów, o których mowa w ust. 1, należy ustalić wielkość produkcji w toku w cenach sprzedaży według stanu na dzień 31 grudnia 1969 r. - przy wprowadzaniu nowych zasad wynagradzania w ciągu 1969 r. oraz według stanu na dzień 31 grudnia 1970 r. - przy wprowadzaniu nowych zasad wynagradzania począwszy od dnia 1 stycznia 1970 r.
3.
Zobowiązuje się jednostki nadrzędne biur projektów do przeanalizowania wykazanej zgodnie z ust. 2 wielkości produkcji w toku, biorąc pod uwagę zarówno jej realność, jak i potrzebę usprawnienia organizacji pracy w kierunku skracania cykli projektowania. W razie stwierdzenia, że wykazana wielkość produkcji w toku jest zbyt wysoka, jednostka nadrzędna ustala dopuszczalną wielkość produkcji w toku odpowiadającą racjonalnej organizacji pracy i długości cykli projektowania w danym biurze.
4.
W razie zasadniczych zmian profilu produkcji (polegających na zwiększeniu udziału prac w krótkim cyklu projektowania) oraz znacznego zmniejszenia produkcji w danym biurze projektów, a w szczególności przy jego likwidacji, jednostka nadrzędna powinna odpowiednio zmniejszyć przyznane biuru projektów przy wprowadzaniu nowego systemu płac środki na opłacanie produkcji w toku, obciążając tym zmniejszeniem fundusz płac pracowników produkcyjnych, obliczony w oparciu o wartość produkcji sprzedanej.
§  22.
1.
W razie powołania nowego biura projektów jednostka nadrzędna może, w uzasadnionych wypadkach, wyrazić zgodę na ustalanie w tym biurze na okres przejściowy planowanego funduszu płac pracowników produkcyjnych w wysokości wynikającej z potrzebnego funduszu wynagrodzeń zasadniczych, powiększonego o fundusz premiowy nie przekraczający 25% funduszu wynagrodzeń zasadniczych; okres przejściowy nie może przekraczać pierwszego roku kalendarzowego działalności danego biura, a w razie powołania biura w ciągu roku - okresu do końca następnego roku kalendarzowego.
2.
W okresie przejściowym dopuszcza się możliwość uruchamiania funduszu płac pracowników produkcyjnych w wysokości zaplanowanej zgodnie z ust. 1.