Rozdział 3 - Zasady kontroli funduszu płac i sankcje za naruszenia obowiązujących przepisów. - Zasady planowania, kontroli i korekty funduszu płac w biurach projektów.

Monitor Polski

M.P.1969.29.222

Akt utracił moc
Wersja od: 9 lipca 1969 r.

Rozdział  3.

Zasady kontroli funduszu płac i sankcje za naruszenia obowiązujących przepisów.

§  14.
1.
Jednostki nadrzędne nad biurami projektów mają obowiązek przeprowadzania stałej kontroli prawidłowości wypłat z funduszu płac, badając w szczególności zasadność wykonywanych prac projektowych, jak i ich wycenę, prawidłowość fakturowania produkcji zakończonej zgodnie z obowiązującymi przepisami (prawidłowość ustalania produkcji sprzedanej) oraz zasadność zakwalifikowania poszczególnych pracowników na dane stanowisko ze względu na charakter wykonywanej pracy. Badanie zasadności wykonywanych prac projektowych polega przede wszystkim na ustaleniu, czy biuro nie przyjmuje do portfelu zleceń prac projektowych nie mających zasadniczego znaczenia, przy jednoczesnym odrzucaniu zleceń na dokumentację dla inwestycji ważnych dla rozwoju gospodarki narodowej, czy nie zwiększa niezbędnego zakresu dokumentacji i czy nie wykonuje prac projektowych bez zawartych umów albo bez polecenia jednostki nadrzędnej oraz czy nie wykonuje dokumentacji mimo braku warunków do jej sporządzania (np. nie zatwierdzone założenia, brak badań geologicznych). Obowiązek przeprowadzenia kontroli w zakresie określonym dla jednostek nadrzędnych nad biurami projektów mają również, w miarę potrzeby, banki finansujące biura projektów.
2.
W razie stwierdzenia nieprawidłowości, o których mowa w ust. 1, jednostki nadrzędne nad biurami projektów z własnej inicjatywy lub na wniosek oddziałów banków finansujących te biura mają obowiązek stosowania sankcji w formie:
1)
pozbawienia biura projektów całości lub części funduszu premiowego przypadającego dla pracowników produkcyjnych i pracowników pozaprodukcyjnych,
2)
wprowadzenia obowiązku limitowania funduszu płac.
§  15.
1.
Pozbawienie biura projektów całości lub części funduszu premiowego następuje w razie jednorazowego stwierdzenia wyraźnego naruszenia przez biuro prawidłowości wypłat z funduszu płac, a w szczególności wynikających z naruszenia zasadności wykonywanych prac projektowych oraz zawyżenia ich wyceny.
2.
Decyzję w sprawie pozbawienia biura projektów całości lub części funduszu premiowego podejmuje:
1)
w razie zakwestionowania zasadności wypłat przez jednostkę nadrzędną biura projektów - kierownik tej jednostki,
2)
w razie zakwestionowania zasadności wypłat przez oddział banku finansujący biuro - jednostka nadrzędna na wniosek oddziału banku; jednostka nadrzędna zobowiązana jest ustosunkować się do wniosku oddziału banku w ciągu 10 dni od dnia otrzymania wniosku.
§  16.
1.
W razie stwierdzenia powtarzania się nieprawidłowości, o których mowa w § 14 ust. 1, stosuje się wobec biura projektów, w którym te nieprawidłowości występują - zwłaszcza jeżeli stwierdza się jednocześnie brak kontroli jednostki nadrzędnej - sankcję w postaci wprowadzenia obowiązku limitowania funduszu płac.
2.
Decyzję w sprawie zastosowania sankcji, o której mowa w ust. 1, podejmuje:
1)
w razie stwierdzenia nieprawidłowości przez jednostkę nadrzędną biura projektów - kierownik tej jednostki,
2)
w razie stwierdzenia nieprawidłowości przez oddział banku finansujący biuro - jednostka nadrzędna na wniosek oddziału banku; jednostka nadrzędna zobowiązana jest ustosunkować się do wniosku oddziału banku w ciągu 10 dni od dnia otrzymania wniosku,
3)
w razie stwierdzenia przez oddział banku finansujący biuro projektów nieprawidłowości przy jednoczesnym braku kontroli jednostki nadrzędnej - właściwy minister na wniosek centrali banku.
3.
Właściwy minister ustosunkowuje się do wniosku, o którym mowa w ust. 2 pkt 3, w terminie jednego miesiąca od daty złożenia wniosku.
4.
W decyzji o zastosowaniu sankcji wprowadzenia obowiązku limitowania funduszu płac należy określić, czy znosi się całkowicie korektę funduszu płac ponad limit określony w planie, czy też dopuszcza się jej stosowanie w określonych granicach.
5.
Biuro projektów po co najmniej rocznym działaniu sankcji może zwrócić się o jej cofnięcie w razie:
1)
usunięcia przyczyn powodujących zastosowanie sankcji,
2)
podjęcia odpowiednich środków zaradczych, przeciwdziałających występowaniu podobnych nieprawidłowości w przyszłości, oraz
3)
uzyskania pozytywnej opinii jednostki nadrzędnej i właściwego oddziału banku finansującego.

Decyzja o cofnięciu sankcji powinna być wydana w ciągu 30 dni od dnia wpływu wniosku.

§  17.
1.
Jednostki nadrzędne i banki finansujące biura projektów w razie stwierdzenia:
1)
zaliczania do produkcji sprzedanej produkcji nie zakończonej lub
2)
zawyżenia wartości produkcji sprzedanej

mają obowiązek - niezależnie od sankcji przewidzianych w § 14 ust. 2 - dokonania odpowiedniej korekty należnego biuru projektów funduszu płac.

2.
W razie ujawnienia nieprawidłowości określonych w ust. 1 po dokonaniu przez biuro projektów wypłaty funduszu płac należy dokonać zmniejszenia funduszu płac za okresy ubiegłe z funduszu premiowego okresów następnych, niezależnie od roku kalendarzowego.
3.
W razie stwierdzenia zawyżenia wartości produkcji sprzedanej - niezależnie od sankcji przewidzianych w ust. 1 - biuro projektów zobowiązane jest do zwrotu niesłusznie pobranych kwot na rachunek zleceniodawcy robót, a w braku takiego rachunku - do budżetu Państwa.
§  18.
Dla umożliwienia przeprowadzenia kontroli prawidłowości wypłat z funduszu płac i właściwego ustalenia potrzeb finansowych biura, zobowiązuje się biura projektów do prowadzenia rejestru zawartych umów; rejestr ten powinien w szczególności zawierać:
1)
datę zawarcia umowy i jej wartość z podziałem na wartość wycenioną według obowiązujących cenników i wartość wycenioną według kalkulacji indywidualnej;
2)
nazwę zleceniodawcy;
3)
umowny termin wykonania pracy;
4)
datę wydania wykonanej pracy zleceniodawcy.