Rozdział 2 - Zasady rozliczania funduszu płac. - Zasady planowania, kontroli i korekty funduszu płac w biurach projektów.

Monitor Polski

M.P.1969.29.222

Akt utracił moc
Wersja od: 9 lipca 1969 r.

Rozdział  2.

Zasady rozliczania funduszu płac.

§  6.
1.
Rozliczanie osobowego funduszu płac dokonywane jest:
1)
w ciągu roku - systemem narastającym za okres od początku roku do końca okresu rozliczanego,
2)
za dany rok:
a)
wstępnie za okres całego roku na podstawie złożonego w przewidzianym terminie sprawozdania finansowego,
b)
ostatecznie na podstawie zatwierdzonego sprawozdania finansowego.
2.
Do wartości produkcji sprzedanej, stanowiącej podstawę do ustalenia wysokości funduszu płac pracowników produkcyjnych, zalicza się wartość produkcji według wystawionych faktur za prace projektowe wykonane siłami własnymi i pobranych prowizji z tytułu pełnienia funkcji generalnego dostawcy, generalnego wykonawcy bądź inwestora zastępczego, zmniejszoną lub zwiększoną o sumę:
1)
wynikającą ze skreśleń bądź uzupełnień faktur bez względu na okres, w którym zostały dokonane, oraz
2)
utworzonych lub rozwiązanych rezerw na należności, tworzonych w trybie uchwały nr 168 Rady Ministrów z dnia 11 maja 1962 r. w sprawie tworzenia przez przedsiębiorstwa państwowe rezerw na pokrycie niektórych roszczeń pieniężnych (Monitor Polski Nr 45, poz. 213).
§  7.
1.
Osobowy fundusz płac dla pracowników produkcyjnych uruchamiany jest i rozliczany w okresach kwartalnych (miesięcznych) w sposób następujący:
1)
ustala się wielkość osobowego funduszu płac mnożąc wartość produkcji sprzedanej za okres od początku roku do końca kwartału (miesiąca) rozliczeniowego (§ 6 ust. 2) przez zatwierdzony wskaźnik udziału funduszu płac w wartości produkcji sprzedanej (§ 2 ust. 1 pkt 2),
2)
ustala się kwotę osobowego funduszu płac uruchomionego w okresie poprzedzającym dany kwartał (miesiąc) rozliczeniowy (licząc od początku roku), a w odniesieniu do I kwartału (miesiąca) - kwotę, o jaką ewentualnie przekroczony został osobowy fundusz płac w roku ubiegłym (pkt 5),
3)
ustala się wielkość przysługującego w danym kwartale (miesiącu) osobowego funduszu płac, odejmując od funduszu obliczonego zgodnie z pkt 1 fundusz obliczany zgodnie z pkt 2,
4)
biuro projektów może uruchomić zaliczkowo w I, II i III kwartale danego roku dodatkowy fundusz płac ponad kwotę ustaloną zgodnie z pkt 3 jedynie do takiej wysokości, aby uruchomiony od początku roku osobowy fundusz płac nie przekraczał 90% osobowego funduszu płac planowanego na dany okres rozliczeniowy; w IV kwartale (w 3 ostatnich miesiącach roku) biuru projektów nie przysługuje prawo do uruchomienia zaliczkowo dodatkowego funduszu płac ponad kwotę ustaloną zgodnie z pkt 3 oraz § 21,
5)
wypłaty funduszu płac, dokonywane ponad limit określony w pkt 4, w wyniku konieczności pokrycia wynagrodzeń zasadniczych i innych należności (poza premiami kwartalnymi i uznaniowymi) wypłacanych w ciężar osobowego funduszu płac - stanowią przekroczenie funduszu płac; na pokrycie przekroczenia funduszu płac banki udzielają kredytu o podwyższonym oprocentowaniu, a kwota odpowiadająca płaconym dodatkowym odsetkom za korzystanie z kredytu na pokrycie przekroczenia funduszu płac obciąża fundusz premiowy pracowników pozaprodukcyjnych (§ 9 ust. 4).
2.
Jeżeli wartość produkcji sprzedanej w pierwszych kwartałach (miesiącach) roku jest stosunkowo wysoka i przewiduje się jej spadek w okresach następnych, dyrektor biura projektów powinien dokonywać wypłat z uruchomionego funduszu płac jedynie do takiej wysokości, aby uzyskać oszczędność funduszu płac zabezpieczającą biuro przed powstaniem przekroczenia funduszu płac w następnych okresach. W razie zmniejszenia pracochłonności prac projektowych bez obniżenia ich ceny dyrektor biura zobowiązany jest zmniejszyć wypłatę odpowiedniej części funduszu płac.
3.
Z uruchamianego funduszu płac wydziela się fundusz nagród specjalnych w wysokości ustalonej w szczegółowych zasadach wynagradzania, przekazując go na rachunek bankowy funduszu nagród specjalnych; zasady wypłat z tego funduszu regulują odrębne przepisy; nie wykorzystany w danym roku fundusz nagród specjalnych przechodzi na rok następny; nie wykorzystane środki funduszu nagród specjalnych w części pochodzącej z osobowego funduszu płac, przekraczające kwotę odpowiadającą dwukrotnej wysokości ustalonego na dany rok odpisu na ten fundusz, przekazywane są na fundusz gwarancyjny.
4.
Nie wypłacona w danym okresie rozliczeniowym premia z powodu niespełnienia warunków premiowania zgodnie z obowiązującymi regulaminami przekazywana jest na fundusz gwarancyjny, przy zaliczeniu tych kwot do uruchomionego funduszu płac.
§  8.
Banki dokonują wypłat osobowego funduszu płac ponad kwoty ustalone w § 7 z tytułu wynagrodzeń wypłacanych:
1)
z funduszu gwarancyjnego - za usuwanie wad dokumentacji przez pracowników produkcyjnych w ramach ich obowiązków służbowych, po uprzednim stwierdzeniu, że niemożliwe jest wyegzekwowanie bezpłatnego usunięcia wad przez pracowników, którzy ponoszą winę za złą jakość dokumentacji (np. jeżeli pracownicy ci już nie pracują w danym biurze, w razie choroby, ćwiczeń wojskowych),
2)
z funduszu prac studialnych - za prace studialne na potrzeby wewnętrzne biura, wykonywane przez własnych pracowników produkcyjnych w ramach ich obowiązków służbowych,
3)
z funduszu konkursowego - za wykonanie prac konkursowych (do wynagrodzeń tych nie wlicza się nagród i wyróżnień z tytułu wygranych konkursów).

Wypłaty te są dokonywane w ramach zgromadzonych zgodnie z obowiązującymi przepisami środków na rachunkach tych funduszów.

§  9.
1.
Planowany fundusz płac dla pracowników pozaprodukcyjnych uruchamiany jest w okresach kwartalnych i rozliczany narastająco od początku roku; fundusz ten uruchamia się w wysokości zaplanowanej na dany okres rozliczeniowy pod warunkiem uruchomienia w danym okresie rozliczeniowym osobowego funduszu płac pracowników produkcyjnych w wysokości nie niższej od zaplanowanej na ten okres.
2.
Jeżeli planowany na dany okres rozliczeniowy fundusz płac pracowników produkcyjnych nie jest w pełni uruchamiany, planowany fundusz płac pracowników pozaprodukcyjnych mnoży się przez ten sam wskaźnik, jaki zastopowano przy uruchamianiu funduszu płac pracowników produkcyjnych.
3.
Planowany fundusz premiowy dla pracowników pozaprodukcyjnych uruchamia się w okresach kwartalnych jedynie do takiej wysokości, która znajduje pokrycie w funduszu płac obliczonym zgodnie z ust. 1 i 2; fundusz płac zasadniczych pracowników pozaprodukcyjnych uruchamia się w pełni niezależnie od stopnia uruchamiania funduszu płac pracowników produkcyjnych.
4.
Fundusz premiowy ustalony zgodnie z ust. 3 zmniejsza się o kwoty potrącanych w danym okresie rozliczeniowym premii oraz o kwoty odpowiadające płaconym dodatkowym odsetkom za korzystanie z kredytu na pokrycie przekroczenia funduszu płac, o którym mowa w § 7 ust. 1 pkt 5, z wyjątkiem wypadków, o których mowa w ust. 5; zmniejszenia te przekazywane są na fundusz gwarancyjny.
5.
Jeżeli przekroczenie funduszu płac, o którym mowa w § 7 ust. 1 pkt 5, nastąpiło nie z winy pracowników pozaprodukcyjnych, jednostka nadrzędna może w indywidualnych wypadkach, na wniosek dyrektora biura, zezwolić na niestosowanie w części lub całości potrąceń, o których mowa w § 7 ust. 1 pkt 5, przy równoczesnym poleceniu potrącenia tych kwot z tej części funduszu gwarancyjnego biura projektów, która przeznaczona jest na nagrody specjalne; potrącenia te przekazywane są do budżetu Państwa.
6.
Jeżeli szczegółowe zasady premiowania przewidują zaliczkowe uruchamianie funduszu premiowego w okresach miesięcznych, wysokość uruchamianego zaliczkowo funduszu premiowego nie może przekraczać 70% planowanego funduszu premiowego (licząc w stosunku miesięcznym); zaliczki przekraczające przysługujący pracownikom fundusz premiowy obciążają fundusz premiowy następnych kwartałów (danego lub następnego roku).
7.
Nie wykorzystany fundusz płac zasadniczych nie może zwiększać funduszu premiowego.
8.
Fundusz premiowy rozliczany jest w stosunku rocznym na podstawie złożonego w przewidzianym terminie sprawozdania finansowego; nie wykorzystane kwoty funduszu premiowego powiększają fundusz gwarancyjny biura projektów.
§  10.
1.
Premię bilansową wypłaca się za terminowe i prawidłowe sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego, niezależnie od spełnienia warunków uprawniających do wypłaty premii kwartalnych, w ramach planowanego na ten cel funduszu.
2.
Premie oszczędnościowe kierowców nie obciążają planowanego limitu funduszu płac pracowników pozaprodukcyjnych.
§  11.
1.
Wypłaty wynagrodzeń przysługujących na podstawie przepisów szczególnych (np. Karty: Górnika, Hutnika, Kolejarza) dokonywane są w ramach planowanego odrębnie na ten cel funduszu dla pracowników produkcyjnych i pozaprodukcyjnych w oparciu o złożone zapotrzebowanie biura projektów; w razie gdy zapotrzebowane kwoty przekraczają zaplanowany na ten cel fundusz, kwoty tego przekroczenia obciążają fundusz płac danej grupy pracowników.
2.
Nie wykorzystany do końca roku fundusz planowany na wynagrodzenia, o których mowa w ust. 1, powiększa fundusz płac danej grupy pracowników.
§  12.
Po zatwierdzeniu planu funduszu płac przenoszenie kwot funduszu płac z grupy pracowników produkcyjnych do grupy pracowników pozaprodukcyjnych jest niedozwolone.
§  13.
1.
Bezosobowy fundusz płac podlega rozliczeniu za okres roczny.
2.
Banki dokonują wypłat bezosobowego funduszu płac ponad limit określony w planie rocznym z tytułu wynagrodzeń wypłacanych na podstawie umowy zlecenia:
1)
z funduszu gwarancyjnego - za usuwanie wad w dokumentacji po uprzednim stwierdzeniu, że niemożliwe jest wyegzekwowanie bezpłatnego usunięcia wad przez pracowników, którzy ponoszą winę za złą jakość dokumentacji (np. jeżeli pracownicy ci już nie pracują w danym biurze, w razie choroby, ćwiczeń wojskowych),
2)
z funduszu prac studialnych - za prace studialne na wewnętrzne potrzeby biura.
3.
Przy zlecaniu prac studialnych osobom fizycznym mają zastosowanie limity górnych kwot zleceń obowiązujące przy udzielaniu zleceń na prace projektowe, określone:
1)
rozporządzeniem Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 23 grudnia 1958 r. w sprawie warunków i zasad zamawiania przez jednostki państwowe prac projektowych w budownictwie (Dz. U. z 1959 r. Nr 5, poz. 32) oraz
2)
przepisami w sprawie zasad i trybu udzielania zezwoleń na wykonywanie prac projektowych w budownictwie przez pracowników zatrudnionych w organach administracji, przedsiębiorstwach i instytucjach, wydanymi na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o pozwoleniach na działalność zawodową w zakresie projektowania w budownictwie (Dz. U. Nr 44, poz. 217), a w szczególności zarządzeniem Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 22 października 1958 r. w sprawie zasad i trybu udzielania zezwoleń na wykonywanie prac projektowych w budownictwie przez pracowników zatrudnionych w organach administracji, przedsiębiorstwach i instytutach podległych Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych i przez niego nadzorowanych (Monitor Polski Nr 88, poz. 495).

Pracownikom własnym nie można zlecać do wykonania prac studialnych, których wykonanie należy do ich obowiązków. Prace studialne zlecane do wykonania własnym pracownikom, a nie wchodzące w zakres ich obowiązków, mogą być przez nich wykonywane tylko w czasie poza normalnymi godzinami pracy. W razie wykonywania prac studialnych w formie prac zleconych przez osoby fizyczne koszt własny tych prac ustala się w wysokości wynikającej z rachunku wykonawcy (bez dodatkowych narzutów), a w razie wykonywania tych prac przez jednostki gospodarki uspołecznionej (przedsiębiorstwa, instytuty itp.) - w kwocie wynikającej z faktury tej jednostki.

4.
Wynagrodzenia konsultantów nie będących pracownikami biura projektów z tytułu wykonywania prac na podstawie umowy zlecenia dla potrzeb konkursu, w którym uczestniczy biuro, wypłacane są w ciężar limitu bezosobowego funduszu płac biura.
5.
Wypłaty z bezosobowego funduszu płac za prace wykonane w ubiegłym roku dokonywane są w ciężar planu ubiegłego roku do dnia złożenia sprawozdania za IV kwartał ubiegłego roku.