Rozdział 1 - Planowanie funduszu płac. - Zasady planowania, kontroli i korekty funduszu płac w biurach projektów.

Monitor Polski

M.P.1969.29.222

Akt utracił moc
Wersja od: 9 lipca 1969 r.

Rozdział  1.

Planowanie funduszu płac.

§  1.
1.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych w stosunku do budowlanych biur projektów oraz Przewodniczący Komitetu Nauki i Techniki w stosunku do technologicznych biur projektów ustalają dla poszczególnych ministerstw (urzędów centralnych), prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) oraz centralnych organizacji spółdzielczych - zwanych dalej resortami - w ramach narodowego planu gospodarczego, następujące wskaźniki:
1)
wartość produkcji sprzedanej,
2)
osobowy fundusz płac ogółem,

w tym: pracowników produkcyjnych,

3)
bezosobowy fundusz płac,
4)
zatrudnienie ogółem.
2.
Do wartości produkcji sprzedanej, o której mowa w ust. 1 pkt 1, zalicza się przewidywaną na dany rok wartość produkcji według faktur za prace projektowe wykonane siłami własnymi. W razie pełnienia przez biuro projektów funkcji generalnego dostawcy, generalnego wykonawcy bądź inwestora zastępczego do wartości produkcji sprzedanej zalicza się przewidywaną na dany rok kwotę prowizji pobieranej z tytułu pełnienia tych funkcji.
3.
Poszczególne resorty dokonują podziału wskaźników, o których mowa w ust. 1, dla podległych im biur projektów lub zjednoczeń grupujących (nadzorujących) biura projektów.
4.
Poszczególne resorty oraz zjednoczenia grupujące (nadzorujące) biura projektów mogą w miarę potrzeby tworzyć, w ramach przyznanych im limitów, rezerwę dla zaspokojenia potrzeb związanych z tworzeniem w ciągu roku nowych bądź reorganizacją istniejących jednostek projektowych i rezerwę osobowego i bezosobowego funduszu płac przeznaczoną na zaspokojenie innych uzasadnionych potrzeb biur projektów. Podwyższenie zatwierdzonego w planie biura projektów wskaźnika udziału funduszu płac w wartości produkcji może być dokonywane w ramach posiadanej rezerwy jedynie wyjątkowo w wypadkach szczególnie uzasadnionych, za zgodą właściwego ministra; podwyższony wskaźnik obowiązuje od początku danego roku.
§  2.
1.
Jednostka nadrzędna na wniosek dyrektora biura projektów zatwierdza na dany rok w ramach przyznanych jej limitów następujące wskaźniki:
1)
wartość produkcji sprzedanej,
2)
osobowy fundusz płac pracowników produkcyjnych w kwocie bezwzględnej, przypadającej za wykonanie planu produkcji sprzedanej w 100%, z równoczesnym podaniem wskaźnika procentowego udziału osobowego funduszu płac pracowników produkcyjnych w wartości produkcji (pomniejszonego o ewentualne wynagrodzenia, o których mowa w ust. 2),
3)
osobowy fundusz płac pracowników pozaprodukcyjnych, w tym fundusz premiowy i fundusz wynagrodzeń zasadniczych pracowników działów studiów,
4)
bezosobowy fundusz płac,
5)
zatrudnienie ogółem.
2.
W biurze projektów, w którym pracownicy uprawnieni są do wynagrodzeń przysługujących na podstawie przepisów szczególnych (np. Karty: Górnika, Hutnika, Kolejarza), wynagrodzenia te planuje się w odrębnych pozycjach z podziałem na pracowników produkcyjnych i pozaprodukcyjnych; wynagrodzenia te obciążają limity osobowego funduszu płac poszczególnych grup pracowników.
3.
Jednostka nadrzędna przy zatwierdzaniu wskaźników, o których mowa w ust. 1 i 2, ustala:
1)
planowaną wartość produkcji sprzedanej przewidywanej do wykonania siłami własnymi biura projektów - w oparciu o posiadane przez biuro projektów i przyjęte do finansowania przez właściwe banki umowy oraz zlecenia i przewidywane do zawarcia umowy z uwzględnieniem posiadanej mocy produkcyjnej biura projektów;
2)
planowany fundusz płac, w tym:
a)
planowany fundusz płac:

- dla pracowników produkcyjnych - w oparciu o wielkość planowanej produkcji sprzedanej,

- dla pracowników pozaprodukcyjnych, uwzględniając niezbędną do pracy biura obsadę stanowisk,

b)
planowany fundusz wynagrodzeń przysługujących na podstawie przepisów szczególnych (np. Karty: Górnika, Hutnika, Kolejarza), biorąc pod uwagę zgłoszone przez biuro kwoty niezbędne do pokrycia należnych z tego tytułu wynagrodzeń,
c)
planowany bezosobowy fundusz płac - na podstawie przewidywanych wydatków niezbędnych na doraźne usługi zgodnie z obowiązującymi przepisami w sprawie zasad gospodarowania bezosobowym funduszem płac w przedsiębiorstwach państwowych.
§  3.
1.
Biuro projektów niezależnie od sporządzania na podstawie otrzymanych wskaźników rocznego planu techniczno-ekonomicznego (na zasadach obowiązujących przy sporządzaniu tych planów) sporządza i składa we właściwym oddziale banku finansującym roczny plan produkcji sprzedanej i funduszu płac w podziale na kwartały (miesiące). Przy podziale planu na kwartały (miesiące) należy uwzględnić:
1)
odnośnie do planowanej produkcji sprzedanej - terminy wykonania prac,
2)
odnośnie do osobowego funduszu płac - kształtowanie się stanu zatrudnienia w poszczególnych kwartałach (miesiącach), niezbędnego do prawidłowej realizacji zadań biura.
2.
Biuro projektów w części planu dotyczącej osobowego funduszu płac wyodrębnia dodatkowo, zgodnie z postanowieniami szczegółowych zasad wynagradzania, w ramach:
1)
funduszu płac pracowników produkcyjnych:
a)
fundusz premii kwartalnych (miesięcznych),
b)
fundusz nagród specjalnych,
c)
fundusz dyrekcyjny, w tym fundusz premii uznaniowych,
2)
funduszu płac pracowników pozaprodukcyjnych - fundusz premii bilansowej w wysokości 15% jednomiesięcznego funduszu wynagrodzeń zasadniczych ogółu pracowników finansowo-księgowych.
§  4.
Okresy miesięczne, o których mowa w §§ 3 i 7, dotyczą biur projektów, w których wprowadzone zostały zamiast premii kwartalnych premie miesięczne.
§  5.
Zmiany rocznego planu techniczno-ekonomicznego dokonywane są w wypadku zmian organizacyjnych, polegających na przyjęciu lub przekazaniu zadań i środków oraz w razie zwiększenia funduszu płac z rezerwy jednostki nadrzędnej - w terminie poprzedzającym okres ich wprowadzenia; przy zmianie planu bezosobowego funduszu płac mają również zastosowanie przepisy § 6 uchwały nr 235 Rady Ministrów z dnia 26 września 1967 r. w sprawie zasad gospodarowania bezosobowym funduszem płac w przedsiębiorstwach państwowych (Monitor Polski Nr 57, poz. 277).